Pitahaya, pitaya alebo inak nazývaná dračie ovocie možno zatiaľ nepatrí medzi najznámejšie ovocia a v niektorých slovenských obchodoch sa sotva s nimi stretneme. No myslím, si, že kto ochutná toto exotické zdravé ovocie, rád si ho zaradí do svojho jedálnička.
Ovocie pitaya rastie na kaktusoch rodu Hylocereus, pričom tento kaktus kvitne iba v noci. Preto dostal pomenovanie aj mesačná kvetina či kráľovná noci.
Odrody pitaye:
Hylocereus undatus – plody majú červenofialovú až fialovú šupku a bielu dužinu.
Selenicerus megalanthus – sú žlté plody s bielou dužinou
Hylocereus polyrhizus – šupka rovnakej farby a červenou dužinou
Najrozšírenejší je červeno – biely plod pitaya. Ten váži od 150 až 600 gramov. Má sladkú egrešovo – melónovú chuť a podobá sa kiwi.
Plody tropického ovocia sa môžu konzumovať čerstvé, napríklad aj lyžičkou po prekrojení pitahaye. Alebo si plody môžte celý ošúpať a koniec plodu sa odreže.
Čo obsahuje tropické ovocie pitaya
Obsahuje málo kalórií, ale za to veľa vody, vlákninu, vitamín C, minerály, antioxidanty, vápnik, karotén, železo a riboflavín .
V krajinách juhovýchodnej Ázie obyvatelia pitayu používajú ako liek pri hnačke.
Pôvod – Mexiko
Krajín pôvodu pitahaye je pravdepodobne Mexiko, Stredná a Južná Amerika.
Účinky pitaye
Pitaya výrazne zlepšuje zdravie očí, zlepšuje trávenie , posilňuje metabolizmus, kosti a zuby, pomáha k navráteniu chuti do jedla , dodáva nášmu telu energiu, znižuje cholesterol , posilňuje imunitu a je dobrá aj pre pleť, pretože ju zvlhčuje.
Na Taiwane diabetici konzumujú dužinu namiesto ryže.
Z tohto tropického ovocia možno vyrobiť víno alebo džús. Z kvetov pitaya sa robí dobrý čaj, ktorý veľmi dobre chutí.
Plody pitahaye si kupujte ak sú zrelé, t.j. keď listene zožltnú . Uskladňuje sa na suchom a chladnom mieste, nie priamo na slnku.
Nutričné hodnoty čerstvej pitahaye cca 170 g, t.j. jeden plod obsahuje:
Energia: 151 kJ
Kalórie : 36 kcal
Tuky: 0,4 g
Sacharidy: 7,1 g
Bielkoviny:1 g