Všetko o Basmati ryži

basmati bio ryža eshop predaj cenaO tento druh ryže sa viedli dokonca aj súdne spory. Je naozaj výnimočná !

Basmati (hindsky बासमती, doslova „kráľovná vôní“) je druh dlhozrnnej ryže, pestovanéj na južných svahoch Himalájí v Indii a Pakistane.Pre svoju vôňu ju označujú za kráľovskú ryžu alebo alebo kráľovnou medzi odrodami ryže.

 

Jej skvelé vlastnosti jej dodáva voda stekajúca s ľadovcov ktorá je veľmi čistá a zdravá. Basmati mala byť po zbere aspoň na 18-24 mesiacov uskladniť v sklade v ktorom je sucho a tma , potom sa môže očistiť a predať.

V hindčine Basmati znamená doslova „kráľovná vôní“ a tento prívlastok vznikol vďaka jej jedinečnémej vône a chuti pripomínajúcej oriešok.

Výhodou je, že pri varení sa nelepí. V žalúdku sa ľahko a rýchlo strávi. Neobsahuje lepok čiže je to ryža pre ludí ktorí majú celiakiu.

Obsahuje veľké množstvo zdravých látok, ale aj základné stavebné prvky nášho tela bielkoviny, sacharidy tiež vitamíny hlavne skupiny B. Ryža Basmati má tiež oveľa nižší glykemický index, ako „klasické“ druhy ryže,  preto je to najlepšia ryža do diét a vhodná chudnutie.Tiež nezaťažuje  žalúdok je vhodná  pri príprave exotických pokrmov,na slávnostné obedy ,svatby alebo sa môže použiť ako  príloha k jedlu ktoré bežne konzumujeme.

basmati bio ryža eshop predaj cena

 

Súdna bitka o basmati ryžu

V roku 2000 sa americká korporácia RiceTec snažila získať licenciu na pestovanie a predaj ryže Basmati v USA. Všetko to skončilo na súde americká firma chcela použiť názov basmati na svojú vypestovanú ryžu vďaka zásahu indickej vlády, sa tak nestalo.Indická vláda si túto ryžu stráži a nechce aby bol jej názov použitý na iné druhy ryže ako je tá vypestovaná na úpätí Himalají. Pakistan tiež pestuje ryžu vysokej kvality na upätí Himalají a nazýva ju Super Kernel Basmati.

 

Príprava ryže basmati

Ryžu prepláchnem a nasypem do osolenej vriacej vody (na 1 šálku ryže je potrebne min. 3 šálky vody). Varí sa pod pokrievkou na miernom ohni asi 28-25 minút, kým ryža nezmäkne. Prípadnú prebytočnú vodu zlejem a môžem servírovať.

Nutričné hodnoty Basmati ryže:

Bielkoviny 8 g 1

Sacharidy 77g

Tuk 0,5-2 g

Vláknina 3.5 g

Voda 10 g

Energetická hodnota 370 kcal

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


päť + = 10