Vitamíny a minerálne látky potrebné pre naše telo

Pre správne fungovanie organizmu, potrebuje naše telo neustále prijímať dostatok vitamínov v malých množstvách. Sú dôležité napríklad pri vylučovaní nežiadúcich látok v tele, dodávajú telu prospešnú energiu a spolupracujú aj s inými dôležitými zlúčeninami.

Na kosti a zuby, teda ich stavbu sú dôležité minerálne látky, ktoré pôsobia taktiež ako vitamíny. Sú to kovy a iné anorganické zlúčeniny.

Vitamíny možno deliť do dvoch skupín. Tou prvou skupinou sú vitamíny rozpustné vo vode – vitamín B a vitamín C.Druhá skupina sú vitamíny rozpustné v tukoch a to sú: A, D, E, K.Ak telo prijme naraz viac rozpustných tukov vo vode ako je potrebné, telo nadbytok vylúči močom a preto, aby telo nestratilo zbytočne vitamíny, je dobré si denný príjem vitamínov správne rozdeliť.

Aby sme neboli chorí, nechytili sme infekcie a tak ďalej, na to sú dobré vitamíny rozpustné v tukoch, ktoré sa vstrebávajú v črevách a prenikajú do rôznych častí v našom tele. Nemali by sme zabúdať, že najlepšie telo prijíma vitamíny formou surovej stravy, čiže mali by sme denne konzumovať hlavne ovocie a zeleninu. Pozor na výrobky hlbokozmrazené, pri ktorých ani nevieme čo poriadne obsahujú a čo do nich výrobcovia dali. Už len  pri konzervovaní potravín sa strácajú vitamíny, pretože výrobcovia dobu trvanlivosti chcú čo najdlhšiu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


7 × päť =