Kiwi obsahuje veľa vitamínov

Kiwi patrí medzi exotické ovocie, ktoré pôvodom pochádza z Číny, kde sa postupne začal pestovať aj na Novom Zélande a tam dostal pomenovanie podľa národného vtáka kiwi. Teraz je rozšírený a známy po celom svete ako lacné ale zdravé exotické ovocie.

Konzumácia kiwi

Kiwi sa môže jesť, tak, že si ho jednoducho šupku olúpete a zjete, alebo si kiwi ešte v šupke prekrojíte napoly a môžete jesť lyžičkou, šupka nie je zdravotne závadná a dá sa po umytí konzumovať.

Čo obsahuje kiwi

Toto tropické ovocie obsahuje veľa vitamínú C (približne 45 kcal na 100 g), kyselinu askorbovú, bielkoviny, tuky, sacharidy ( 12 g na 100 g kiwi ), vlákninu, vitamíny a minerály ( horčík, vápnik , železo, draslík, fosfor a iné ), no pokiaľ je kiwi dostatočne zrelé. Neskôr stráca veľa cenných vitamínov, luteín a zeaxantín zo skupiny karotenoidov i beta – karotén.

V jednom grame kivi je obsiahnutý až 1mg vitamínu C ( jeden plod stačí na odporúčanú dennú dávku vitamínu C ) .Obsahuje horčík, draslík, vitamín E, B1 , B2, A, D.

Energetická hodnota kiwi na 100 g:

Energia: 250 kJ

Vláknina: 2,7 g

Cukor: 6,75 g

Účinky kiwi:

Kivi podporuje látkovú výmenu, posilňuje imunitu, prispieva k spevneniu žíl, zlepšuje zrak, schopnosť koncentrácie, ukludňuje nervy, stimuluje srdcový sval , podporuje rast kostí, pomáha znížiť zrážanlivosť krvi a redukuje hladinu tukov v krvi.

Pre letné dni plné osvieženia

V letných mesiacoch je kiwi vhodné i pre športovcov, ktorým dodá sacharidy ale i pre nešportovcov, ktorých kiwi príjemne osvieži.

Pozor na alergikov

Kiwi obsahuje enzým aktinidín , preto nie je vhodný pre alergikov.Ten pôsobí na vstrebateľnosť mäsa ale je tiež alergén. Osoby s ochorením obličiek a žlčníka by nemali kivi konzumovať ( kivi obsahuje vyššie množstvo šťavelanov )

Kde využiť kiwi?

Odporúča sa použiť ho do ovocných dezertov, kompótov, džúsov, marmelád, na ozdobovanie i na sušenie. Neodporúča sa dávať ho do dezertov s obsahom mliečnych výrobkov pre obsah zmäkčovacieho enzýmu v kiwi. Používa sa i pri príprave mäsa, ktoré ho dokáže zmäkčiť.

Nákup kiwi

najprv je kivi trvdé, nedozreté , no postupne mäkne podobne ako avokádo. Tvrdé kivi môžeme nechať v teple dozrieť . Kiwi je citlivé na dotyk, preto ho príliš nestláčame, inak sa začne rýchlo kaziť.  Kiwi pri teplote okolo 1 stupňa Celzia vydrží cca 5 týždňov.

Druhy kiwi:

Klasické kiwi – má oválny tvar , hnedú chlpatú šupku ,

Zlaté kiwi ( medové , gold kiwi ) – šupka je menej chlpatá a vyzerá ako vajce. Treba s ním zaobchádzať jemno, pretože je citlivé. Je sladšie a jemnejšie. Z hľadiska vitamínov má toto zlaté kiwi narozdiel od klasického viac vitamínu C a E.

Červené kiwi ( kivi z Hongyang ) Dužina je zeleno žltej farby s červenou dužinou okolo bieleho stredu .

Pestovanie kiwi

Vypestovať  kivi nie je tak náročné a dá sa vypestovať aj u nás. V čase vegetácie ho treba prihnojovať a zálievať. Netrpia hubovitými chorobami, ani žiadnymi škodcami. Plody kiwi vydržia až do prvých mrazov . Darí sa najmä  minikiwi , teda Aktinídi význačnej ( Actinidia arguta ) i jej odrodám.

Pestovanie vonku

Ak pestujeme kiwi vonku, treba dbať na to, aby mal oporu pri južnej, juhozápadnej alebo juhovýchodnej stene.
Možno ho pestovať aj ako vinič na priamom slniečku v záhrade.

Pre dvojdomú kiwi sa odporúča kúpiť si v škôlkach rastliny samčie aj samičie, inak by kivi neplodili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


+ 2 = desať