Nedostatok aktívneho pohybu, zlá životospráva, stres… I tieto faktory ovplyvňujú naše vylučovanie. No pokiaľ ide o zápchu, je o dosť nepríjemnejšia ako hnačka. Zápcha je ťažké, nepravidelné vyprázdňovanie, ktoré býva spojené s bolesťami brucha.
Niektorí ľudia si myslia, že musia mať denne stolicu a ak to tak nie je, majú zápchu. Avšak toto sa v skutočnosti nepovažuje za zápchu. Pravidelné denné vyprázdňovanie je síce zdravé, ale o zápchu ide podľa odborníkov až vtedy, keď máme sotlicu menej ako trikrát za týždeň.
Zápcha = tabu
Väčšina ľudí nechce ani o zápche hovoriť, hanbí sa za to, ale pritom ide o problém, o ktorom by mali rozprávať buď s lekárom alebo so svojimi najbližšími a nenechávať si tento problém iba pre seba a začať ho riešiť.
Prečo je dôležitá návšteva lekára?
Ak trpíte zápchou, ktorá pretrváva viac ako 5 dní, mali by ste navštíviť svojho lekára, ktorý vám určí dôvod vzniku zápchy, kedy sú potrebné ďalšie vyšetrenia, pretože po odhalení príčin sa zápcha lieči oveľa jednoduchšie. Ľudia sa častokrát na lekára obracajú, až keď zápcha je naozaj v takom štádiu, že sa už mohli objaviť aj iné závažnejšie problémy spojené so zápchou.
Medzi najjednoduchšie vyšetrenie patrí vyšetrenie čriev pohmatom, ktorý môže lekár doplniť stetoskopickým vyšetrením. Lekár vyhmatá zdureniny, zistí bolestivé miesta, môže vyhmatať uloženú stolicu alebo črevnými plynmi spôsobené „špicaté“ brucho. Stetoskopickým vyšetrením sa dajú zistiť zmeny pohybov čriev.
Vyšetrenie pomocou krvných testov pomôže odhaliť hormonálnu alebo metabolickú poruchu. Lekár Vás môže požiadať aj o moč alebo stolicu, pomocou ktorých sa dá taktiež zistiť príčina vzniku zápchy.
Kolonoskopia, teda endoskopické vyšetrenie hrubého čreva pomocou videoendoskopu. Lekár dôkladne prezrie hrubé črevo, kým rektoskopiou (vyšetrenie konečníka) má lekár priamy pohľad do postihnutej oblasti. lekár zisťuje upchatie, polypy, nádory, zápaly či vredy.
Röntgenové vyšetrenie je ďalším vyšetrením, ktoré vám môže spraviť lekár, aby zistil upchatia čreva, vredu alebo zápalu.
Aké problémy môže spôsobiť zápcha
Zápcha môže spôsobiť tieto komplikácie: pálenie záhy, bolesti brucha, nadúvanie. „Zápcha môže pôsobiť aj závažné problémy, napr vydutiny hrubého čreva alebo divertikuly. Tie môžu krvácať či perforovať a pri ich zanietenie vzniká tzv divertikulitída, ako aj bolestivé trhlinky v oblasti konečníka.
Liečba zápchy
Pokiaľ ide o liečbu, je dobré, ak nepoužívate preháňadlá, pretože telo si postupne navykne na takúto liečbu a črevá doslova “ zlenivejú “ a potom môžu nastať ďalšie problémy. Skúste sa liečiť inou cestou ako preháňadlami. Tu je pár tipov:
Zmena jedálnička
Rýchle občerstvenia ako aj nesprávne stravovanie, kedy sa stravujeme za pochodu, pretože nemáme čas a chceme aspoň čo to rýchlo do seba hodiť. I toto je príčinou zápchy. Ak sa chcete zbaviť zápchy, mali by ste preferovať zdravší jedálniček, predovšetkým konzumovať viac vlákniny, ovocia, zeleniny, no netreba zabúdať ani na dostatočný pitný režim v podobe čistej vody alebo ovocných štiav. Šťavy mám na mysli nie tie, ktoré si bežne kúpite v obchode akože 100 % šťava a keď sa pozriete na obsah nič tomu nenasvečuje. Najlepšie je vytlačiť si čerstvú šťavu z ovocia. Kyslomliečne výrobky v podobe kefíru pôsobia ako zdravé preháňadlo, no taktiež správne vylučovanie podporíte konzumáciou ľanových semien, kyslej kapusty a šťavy z nej, či jabĺk. Taktiež pomáha aj konzumácia sušených sliviek, ktorá síce nemá za úlohu, že vás z nich preženie na WC, ale podporí správnu peristaltiku čriev.
Aktivita
Aktivita – pri liečbe zápchy je potrebné byť aktívny – športovať, čím posilníte peristaltiku čriev. Ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie trpia viac týmto ochorením, ako ľudia, ktorí pracujú napríklad vo výrobe. Najlepším športom je beh, rýchla chôdza, aerobik či plávanie, no niekedy je ťažké sa dohnať k cvičeniu, no keď chcete niečo pre svoje zdravie spraviť a zbaviť sa zápchy, je na čase prezliecť sa do teplákov a trička, obuť si tenisky a horsa do cvičenia.
Snažte sa vyhýbať stresu
Opäť ďalší bod ak sa chcete zbaviť zápchy. Stres výrazne ovlyvňuje aj vyprázdňovanie. Snažte sa byť pokiaľ možno v kľude, relaxujte, nájdite si čas pre seba, robte to, čo vás baví, meditujte, chodievajte často do prírody, alebo si pustite hudbu, ktorá vás príjemne naladí.
Teplá voda nalačno
Možno ste už počuli o tom, že na zápchu pomáha teplá voda. Je dobré vypiť pohár teplej vody ešte pred raňajkami. Črevá sa takto dostanú do pohybu a vy sa budete môcť vyprázdniť. Taktiež je vhodná aj citrónová voda.
Zápcha u detí
I deti môžu mávať častejšie zápchu a to najmä vplyvom stravy, kedy pije málo tekutín, žiadne ovocko či zeleninka, no miesto toho sladkosti, sladené nápoje či čokoládky. Potom nečudo, že dieťatko môže trpieť. No nie vždy môže ísť o nevhodnú životosprávu. Ak nastávajú určité zmeny v živote dieťaťa – či už ide do školy, do škôlky, môže ísť o obavy, strach či stres a nastáva nepríjemná zápcha. Alebo aj podávanie liekov môže mať na svedomí príčinu vzniku zápchy. V najhoršom prípade môže byť príčinou zápchy aj určité poškodenie tráviaceho traktu s poruchou vylučovania odpadových látok. U detí môže ísť o viacero príčin zápchy.
Liečba u detí pri problémoch so zápchou je podobná ako u dospelých. Dajte im denne zjesť jednu sušenú slivku na upravenie peristaltiky čriev, dbajte viac na príjem tekutín, ovocia, zeleninky, a pokiaľ možno, vynechať by malo čokoládky a rôzne nezdravé sladkosti. Ak dieťatku nejde vykakať, nerobte na neho psachický “ nátlak „. Dieťatko musí mať svoj vyhradený kľud na svoju potrebu.
Dôležitá je u dieťatka prevencia, preto to ešte raz zhrniem, nezabúdajme na dostatočný pitný režim, zdravú stravu, dostatok pohybu a dbať na to, aby dieťatko nebolo v žiadnom strese.
Pri zápche, ktorá bude trvať viac dní je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.