Petržlen obsahuje vitamíny A, B, C, E, draslík, fosfor, horčík, sodík, vápnik, železo a iné. Konzumáciou petržlenu si zlepšujete funkciu celého tráviaceho traktu, znižujete krvný tlak, podporujete činnosť obličiek. No petržlen má ešte omnoho viac pozitívnych funkcií na náš organizmus….
Petržlen v histórii
Petržlen bol známy už veľmi dlho nielen pre využitie v kuchyni, dokonca petržlen uctievali. Gréci si z petržlenu vyrábali veniec a dávali ho svojím športovým víťazom.
Gladiátori pred zápasom konzumovali petržlen, pretože si mysleli, že im dodá silu, pohotovosť a poskytne dôvtip.
Petržlen bol považovaný za znamenie zrodenia jari, ktorý sa používal pri židovskej slávnosti „Baránok“.
Rimania zasa petržlen používali ako odstraňovač mŕtvolného zápachu pred pohrebom.
Petržlen pre zdravie
Petržlen je veľmi silným antioxidantom. Obsahuje veľké množstvo flavonoidov – apiin, apigenin, crisoeriolu a Luteolín.
Má v sebe viac vitamínu C ako pomaranč, ktorý je dôležitý pre zdravú funkciu imunitného systému, mladistvú kožu a kĺby.
Konzumáciou petržlenu si zlepšujete zrak a pomáhate telu neutralizovať škodlivé UV žiarenie.
Petržlen a chlorofyl
Chlorofyl, ktorý čistí krv a tvorí nové červené krvinky je veľmi dôležitý pre náš organizmus a petržlen ho má zastúpený vo väčšom množstve.
Chlorofyl ako aj flavonoidy pomáhajú spoločne zlepšiť formovanie bunkových tripeptidov, pomáhajú lepšie detoxikovať a efektívnejšie sa hojiť.
Petržlen a kyselina listová
Kyselina listová, obsiahnutá v nadzemných častiach rastliny, podporuje správnu tvorbu tkanív a delenie buniek, má schopnosť redukovať úroveň homocysteínu. Homocysteín je sprostredkovateľ zápalov, ktoré sú spojené s kardiovaskulárnym ochorením a degeneráciou mozgu.
Čaj z petržlenovej vňate prei zimnici, podpore vylučovania moču a regulácii menštruačného cyklu.
Príprava čaju: 5 dkg čerstvej petržlenovej vňate zalejeme 1 l vriacej vody. Necháme odstáť zakryté 10 minút. Pijú sa 3-4 šálky (po 2,5 dl) počas dňa.
Petržlen pomáha aj proti celulitíde
Ak sa chcete zbaviť celulitídy, vyskúšajte tento recept:
Petržlenovú vňať ( za 6 hrstí ) varte 2 minúty v dvoch litroch vody. Po 2 minútach sceďte a nechajte vychladnúť. Potom odvar ( najlepšie vlažný ) masírujte na postihnutom mieste približne 20 minút.
Pestovanie petržlenu v skratke
Na zálievku je petržlen náročný v období, kedy semená klíčia. Petržlen preto vysievajte v apríli, kedy je ešte pôda po zime dostatočne nasiaknutá po topení snehu, aby klíčiace semená nezaschli.
Záhony pre petržlen koreňovú nehnojte maštaľným hnojom, pretože maštaľný hnoj obsahuje vysoký obsah dusíka, ktorý spôsobuje zlú skladovateľnosť. Na hnojenie použite nadrobno posekanú trávu zmiešanú s lístím a ostatným záhradným odpadom.
Po vzídení semien je potrebné zabezpečiť dostatok vlahy a vyjednotiť mladé rastlinky, aby sa potom korene riadne vyvinuli.
Nutričné hodnoty petržlenu na 100 gramov:
Petržlen koreň
264 kJ
63 kcal
Tuky: 0,6 g
Bielkoviny: 2,9 g
Sacharidy: 12,2 g
Petržlen vňať
243 kJ
58 kcal
Tuky: 1 g
Bielkoviny: 2,7 g
Sacharidy: 9 g