Zelený čaj sa pýši svojej obľube najmä v Ázii, odkiaľ vlastne pochádza. Tento čaj si vyžaduje veľa pozornosti pre jeho pestovanie a má skvelé účinky pre naše telo. V súčasnosti je najtypickejším čajom japonského trhu.
Čo je to sencha
Sencha, teda zelený čaj, je veľmi zdravý nápoj, ktorý sa dá piť aj pravidelne. Čím pravidelnejšie ho budete piť, tým lepšie sa budete cítiť. Je to vlastne zároveň aj ľahká droga.
Pestovanie senchy – zeleného čaju
Ako som spomínala, sencha si vyžaduje veľa pozornosti pre pestovanie, tak aj pre samotný zber a ďalšie úpravy po ňom.
Pestuje sa na poliach, ktoré nie sú zakryté a upravuje sa naparovaním.
Prvý zber Shenchi začína približne za mesiac od začiatku vegetačného obdbobia. Približne za 10-20 hodín je čaj obarený – horúcej pare je vystavený asi 10-15 sekúnd. Potom sa čaj sencha zviňuje, suší sa a triedi sa podľa kvality. Pri pestovaní senchy sa nepoužívajú žiadne chemické hnojivá, postreky ani iné ochranné prostriedky.
Vyrába sa z mladých listov priamo vystavených slnku.
Čaj zo senchy má žlto zelenú farbu, jemne nasladlú sviežu chuť a vonia po lese a mori. Čaj sa zalieva vodou s teplotou 70-80 C. Pri vyššej teplote môže čaj zhorknúť, čo príliš asi nepoteší naše chuťové bunky.
Čaj sa dá pripraviť na 3 spôsoby:
Na 4 decilitre použijeme štyri čajové lyžičky senchy
Prvý nálev zalievame vodou s teplotou 60 ° C na 2,5 min.
Druhý nálev zalievame vodou s teplotou 70 ° C na 2-3 min.
Tretí nálev zalievame vodou s teplotou 85 ° C na 2-3 min.
Zelený čaj sencha pre zdravie:
pomáha zastaviť niektoré druhy neurodegeneratívnych ochorení ( Alzheimerova a Parkinsonova choroba )
je prevenciou rakoviny a sklerózy multiplex. U rakoviny pomáha znižovať riziko vzniku týchto druhov rakoviny : žalúdka, pečene, prsníka, pľúc, pankreasu, hrubého čreva aj rakovinu kože.
Čaj zo senchy možno zaradiť medzi čaje, s ktorými sa nám podarí ľahšie dať to kilečko dole, čiže patrí medzi chudnúce čaje. Tie obsahujú zložky, ako sú éterické oleje, antioxidanty, poly-fenoly, ktoré pomáhajú urýchliť náš metabolizmus, pomáhajú zlepšiť trávenie, a preto ak chcete schudnúť, pite zelený čaj sencha. Netreba zabúdať na pravidelný pohyb a pestrú stravu. Vtedy čaj účinkuje najlepšie. Navyše sa telo zbaví škodlivých toxínov, ktoré zbytočne zanášajú náš organizmus.
Veľa ľudí sa po pití čaju zo senchy presvedčilo o tom, ako priaznivo vplýva aj na ich duševnú pohodu. Cítia sa po ňom lepšie, sviežejšie ešte pár hodín po jeho vypití. Z tohto dôvodu pomáha odbúrať i stres, preto by sme na tento zdravý nápoj mali myslieť hlavne v dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu a napätia.
Cholesterol nám v tele nespôsobuje bolesť a dokonca nemá ani žiadne vonkajšie príznaky. Je ťažké rozoznať, koľko cholesterolu máme v sebe a či je to ten dobrý alebo zlý. To zistí až lekár z vyšetrenia našej krvi. Vysoký cholesterol je jedným z faktorov, ktorý ohrozuje naše srdiečko a taktiež aj celý srdcovo-cievny systém. Preto je dobré piť senchu, pretože pomáha znížiť hladinu zlého cholesterolu LDL
Nežiadúce účinky pri pití veľkého množstva zeleného čaju
Keďže sencha obsahuje aj kofeín, pri veľkom množstve vypitého čaju môže spôsobiť nespavosť, časté močenie či nevoľnosť.
Ďaľším nežiadúcim účinkom môže byť cena 🙂 Cena je síce troška drahšia, ale za to výrobok je kvalitný. V Japonsku sa pije iba pár kvapiek toho najkvalitnejšieho čaju, pretože u tak vysokej kvality nepotrebujete viac a vystačí to na celý deň.