Chia semienka + recept na osviežujúci nápoj

chia semienka 100 g biostrava eshopChia je vlastne šalvia hispánska, ktorá pochádza z Mexika a z Južnej Ameriky. Pestujú sa už takmer štyri tisícky rokov, no časom semienka na 500 rokov zmizli a dali sa zohnať iba v dedinách Mexika a Guatemale a stali sa neoddeliteľnou súčasťou výživných kaší a liečiv. 

Chia semienka sa používajú v niektorých krajinách pri pečení chleba či pečiva a jej obľube sa čoraz viac tešíme i my, pretože chia semienka rýchlo nadobudli svoj rast v oblasti zdravej výživy.

V roku 2011 sa v Spojených štátoch na trhu objavilo 21 nových výrobkov obsahujúce chia semienka a v roku 2012 už 13.

 

Konzumácia chia semienok

Okrem chleba ho nájdeme i v rôznych sladkostiach, desiatach, koreniacich zmesiach , jogurtoch alebo i v dojčenskej výžive .

Môžeme ich jesť  že si nimi posypeme šalát, cereálie, dáme do pečiva, alebo ich môžme jesť s kuskusom, či jogurtom, alebo si môžu vyrobiť skvelé smoothie.

 

Recept na výborné chia sušienky v článkuRecept na chia sušienky

 

Výroba gélu z chia semienok

Gél z chia semienok sa používa do  šalátového dresingu, džemu, pudingu či jogurtu.Chia semienka zamiešame do vody a následne necháme odstáť. pokým sa nespraví gél.

Výroba lahodného osviežujúceho a zároveň zdravého nápoja z chia semienok

Postup je jednoduchý: chia semienka si zmiešame spolu s vodou, šťavou z citróna a cukrom podľa chuti. Hotovo 🙂

Kde možno kúpiť zdravé chia semienka

Chia semienka sa dajú kúpiť v e-shopoch zaoberajúcich sa zdravou výživou či v bio predajniach.

Chia semienka skoro pre všetkých

Chia semienka môžu konzumovať športovci ako zdroj energie  pred aj počas zvýšenej fyzickej námahy, taktiež sú chia semienka tehotné a dojčiace ženy, starší ľudia, ktorým chýbajú živiny a preto ich majú nedostatok.

No obľube chia semiačok sa môžu tešiť i vegetariáni a vegáni.

Dojčiace matky trpiace padaním vlasov alebo lámavými nechtami by mali do svojho jedálnička zaradiť túto bio potravinu.

Konzumácia je vhodná aj pre deti hlavne pre ich vývoj a rast.

Schvále píšem že konzumácia je skoro pre všetkých, pretože konzumácii chia semienok by sa mali vyhnúť ľudia, ktorý užívajú lieky na riedenie krvi Odporúčaná denná dávka je cca 50 g, avšak myslím si, že ich netreba úplne z jedálnička vylúčiť. Najlepšie je poradiť sa so svojim lekárom.
Chia semienka obsahujú: veľa omega – 3 mastných kyselín ( dokonca viac ako losos ), antioxidanty a minerály ( mangán, vápnik, draslík, sodík, železo, fosfor, zinok, chróm, kobalt, síra ), bielkoviny, vlákniny.

Obsahujú aj vitamíny, ako sú: vitamíny skupiny B ( najmä v B17 ) , vitamín A, C, E.

Omega 3 mastné kyseliny sú vlastne esenciálne kyseliny , ktoré si telo nedokáže vyrobiť samo, preto je je potrebné ich prijímať potravou . Typ omega – 3 mastných kyselín zastúpených v chie  sa volajú alfa – linolénová kyselina ( ALA ), ktorá je pre náš organizmus veľmi potrebná.

Rastlina chia a pestovanie

Môže dorastať až do výšky 80 – 100 cm s malými modrými kvietkami, pričom pôsobí aj dekoratívne. Môže sa sadiť do skalky a hodí sa hlavne do piesčitého substrátu. Nevyžaduje si takmer žiadnu náročnosť na pestovanie, iba slnko a dobre priepustnú pôdu.

Tvorba plesní môže však nastať pri príliš vlhkej pôde spôsobenej zrážkami alebo vplyvom sušenia a skladovania, preto treba dbať na dôkladné sušenie.

Ak ste sa rozhodli zakúpiť si túto zdravú rastlinku v kvetináči, treba si ju presadiť do veľkého kvetináča alebo do voľnej pôdy (po zmrznutých-polovica mája) aby mohla rásť.

Ak kupujeme semienka chia, tie sadíme na jar. Rastlina sa odporúča predpestovať doma či v skleníku, a potom si ju jednoducho presadiť do záhrady alebo na balkón do kvetináča. Výsev  vykonávame od marca do mája, na polotieň až slnečné stanovište.

Nutričné potraviny Chia semienok na 100 gramov

Bielkoviny : 20.7 g
Tuk : 32.8 g
Vláknina: 41.2 g
Vápnik : 714 mg
Železo : 16.4 mg
Niacín ( B3 ) : 613 mg
Tiamín ( B1 ) : 0.18 mg
Riboflavín ( B2 ) : 0.04 mg

 

Chia semienka pre zdravie

pomáha tlmiť zápaly

pôsobí antioxidačne

zlepšuje zdravie nášho srdiečka

podporujú správnu funkciu obličiek, pečene, pľúc, žlčníka

zlepšujú pamäť

hojivý a protizápalový účinok

podporujú imunitu

pôsobia proti stresu

znižujú riziko vzniku diabetu 2. typu

napomáha predchádzať vzniku Alzheimerovej choroby

stabilizuje hladinu krvného cukru

znižujú cholesterol

odporúčajú sa i pri redukčných diétach

 

Chia semienka sú tak úžasnou zdravou potravinou, že by sme iba vďaka nim mohli prežiť, pretože obsahujú úplne všetko, čo potrebujete k životu, “ hovorí Coates .

Veľa bežcov na dlhé trate nosí chia semienka so sobou, tak ako bežec Coates, ktorý hovorí:  Pri behaní ho nosím v krabičke od filmu , zjem polku a spláchnem to vodou . “

Energia prijímaná potravou sa uvoľňuje postupne, preto ju telo dokáže využiť oveľa účelnejšie.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


sedem × 3 =