Ženšen pätlistý – Jiaogulan

V posledných rokoch je táto bylina stále známejšia vďaka svojemu priazdnivému pôsobeniu pre ľudský organizmus. Hovorí sa, že ten kto pravidelne pije čaj  zo ženšenu pätlistého, tak sa dožije vysokého veku nad 100 rokov. Pochádza z hôr južnej Číny , ale rastie aj v Thajsku a Japonsku .

Jiaogulan je popisovaný v starých čínskych knihách už pred 600 rokmi . Neskôr si vďaka svojim blahodárnym liečivým účinkom vyslúžil názvy ako bylina nesmrteľnosti , zázračná bylina alebo bylina dlhovekosti .

V 70. rokoch 20.storočia bolo pri sčítaní obyvateľstva v Číne zistené, že v provinciách kde pravidelne pijú čaj zo ženšenu  je najvyššie percento ľudí starších ako 100 rokov a tiež celkový vekový priemer bol vyšší . Naopak v pomere k ostatným oblastiam tu bolo menej úmrtí na rakovinu . Jiaogulan je veľmi rozšírený medzi ázijskými krajinami nazýva sa tieš južný ženšen , xianxao ( čínsky ) , amazachuru ( japonsky ) Aj ty si túto bylinu nesmrtelnosti môžeš vypestovať doma v kvetináči alebo si možeš kúpiť z neho sušené lístky a rôzne čaje .

Ženšen päťlistý a jeho účinky

Účinky látok obsiahnutých v jiaogulanu boli podrobené vedeckým testom a zistilo sa mnoho prospešných účinkov na ľudský organismus.Je zaraďovaný medzi tzv antioxidanty , adaptogény , antistresorov alebo harmonizátormi priazdnivo ovplyvňuje funkcie celého organizmu)

Posilňuje  imunitu , chráni telo pred škodlivinami a vírusovými chorobami. – Posilňovanie nervového systému , pri fyzickéj záťaži sa zaťažuje nervový systém ak vyčerpá nadmerne tak prichádza  „burn-out“ syndrom ktorý sa lieči dlhšie.

Ženšen pomáha liečiť syndrom vyhorenia a je vynikajúca prevencia proti nemu. – Rast životnej energie súvisí to s predchádzajúcim bodom , čaj z jiaogulanu pozítivne pôsobí na ľudské telo a stimuluje jeho energiu.Cítim sa tak viacej svieža. Pozitívne pôsobí na reguláciu cholesterolu, cukru a krvného tlaku. Zlepšuje cirkuláciu krvi a priazdnivo pôsobí na pečeň.

Adaptogénne a antioxidačné účinky. Adaptogény sú prírodné látky obsiahnuté v rastlinách, ktoré zlepšujú schopnosť prekonať stresujúce nároky na telo či už sa jedná o fyzický stres alebo psychický. Športovci ich majú radi pretože svaly sa rýchlejšie zregenerujú a ich nervová sústava vydrží väčšie zaťaženie.Adaptogény v ženšene Jiaogulan pomáhajú silovým športovcom zlepšiť ich výsledky bez nežiaducich vedľajších účinkov

Adaptogeny zrýchlujú liečbu chorôb, zlepšujú schopnosť prekonať únavu stres okrem toho pomáhajú zlepšiť pamäť, koncentráciu, vôľu a vytrvalosť.

 

Neboli zistené žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky spôsobené užívaním tejto byliny  dá sa kúpiť v dobrých obchodoch so zdravou výživou aj ako výživa pre športovcov.

Antioxidanty chránia telo pred voľnými radikálmi , ženšen má tak schopnosť ochranovať organizmus pred rakovinou.

Príprava ženšenu pätlistého jiaogulan

.Lístky ženšenu ( okolo 1 gramu sušených lístkov , tj približne kávová lyžička ) je doporučené lúhovať po dobu 2-3 minút vo vriacej vode a konzumovať takto vzniknutý výluh.Doporučená maximálna dávka sú štyri šálky po 250 ml .

Avšak zo ženšenu nemusí byť len čaj čerstvé mladé výhonky môžem tiež nasekať nadrobno do zeleninových šalátov, zachovajú sa tak vitamíny a plná sila. Tento ženšen tiež patrí do tradičnéj Čínskej medicíny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


+ 9 = trinásť