Scarsdale diéta s jedálničkom

džús z bio mrkvy biostravaLeto už v podstate prišlo a potrebuješ zhodiť pár kíl do bikín? Môžeš nasadiť skutočne nejakú účinnú diétu , ktorá by spálila prebytočný tuk . Aby diéta bola účinná, je potrebné k nej priamy jedálniček. Je to najlepší spôsob, ako sa vyvarovať chybám.

 

Táto diéta má veľa názvov Scarsdale , diéta Hermana Tarnowera , grepová superdieta alebo percentuálna diéta . Je založená na správnom podiele jednotlivých zložiek potravy .

Jej tajomstvom je si rozdeliť tuky , bielkoviny a sacharidy do percent tak , aby tvoj energetický príjem zodpovedal výdaju , alebo bol o niečo menší to má za následok že nehladuješ , ale zároveň chudneš .

 

Túto diétu vytvoril ,Herman Tarnower už v roku 1970 odskúšal a publikoval . Diéta trvá iba dva týždne a jej najdôležitejšou zásadou je správny pomer jednotlivých zložiek potravy . Tvoj príjem by mal byť nasledovný : 43 % bielkovín , 22 % tuku , a 34 % sacharidov .

 

 

Všetko je založené na správnom rozložení všetkých týchto potrebných zložiek potravy , čím dochádza k značnému zníženiu príjmu kalórií . Nemáš pocit , že ješ menej , proste len ješ správne . Keď pri tom ale prijmeš menej kalórií , než počas dňa vydáš , logicky si musí telo energiu získať zo zásob a tým chudneš prebytočný tuk .

 

Každá diéta ma trochu nevýhody: pri Scarsdale diéte sa môžeš cítiť trochu unavená. Navyše je táto diéta trochu monotónna , netreba teda tento jedálniček dodržiavať dlhšie ako dva týždne.

 

Scarsdale jedálniček

 

Ak nie je spomenuté množstvo potravín , nemusíš ich vážiť . Môžeš ich síce zjesť väčšie množstvo , no len do určitej miery (neprejedať sa).

Ak ťa trápi hlad môžeš si medzi jedlami pochutnávať na mrkve , zeleri alebo akejkoľvek zelenine , ktorá obsahuje málo sodíka a kalórií . Pri príprave mäsa , dbaj na to aby si nepoužívala žiadny olej , miesto toho skús varenie alebo grilovanie , dobré je mäso ochutiť s bylinkami (bazalkou) , korením alebo cibuľou . Prísady ako soľ , kečup alebo chilli sú povolené , tie menej zdravšie len v obmedzenom množstve .

 

Príjem tekutín by mal byt 2-3 litre denne , čím viac tým lepšie . Do vody si môžeš pridať citrón alebo grapefruit po nich sa chudne.

Ráno doplň tiež sacharidy , najlepšie v ovocím . Skvela potravina ktorá je vhodná do diéty je grep , pomaranče, alebo ananás

Raňajky sú po celú dobu diéty rovnaké . Môžeš si dať čaj (dobré sú zelené čaje napríklad matcha) alebo čiernu kávu , ale bez cukru lebo z toho sa priberá . K tomu ideálne ešte pohár vody , môžeš ju ochutiť s citronom tak ako som spomínala v pitnom režime. To ti naštartuje metabolizmus .Môžeš si tiež dať 1 grapefruit , krajec chleba (bez masla)

účinky ananásu

K jedlu si môžeš dať jeden plátok tmavého alebo ražného chleba , alebo opečený toast . Na neho tenkú vrstvu masla , cottage syra , odtučneného nátierkového masla , alebo si ho daj len tak , suchý .

rp_citrón-300x269.jpg
Citron vo vode pomáha chudnúť a dobre chutí (môžeš ho využiť v scarsdale diéte)

olovrant  obedom sa hodí nejaké ovocíčko napríklad už spomínaný grep s ananásom, tiez maliny, černice, jahody alebo vodnaté druhy zeleniny paradajka , uhorka poprípade paprika , nieje vylúčené ich vzájomné skombinovanie .

 

Obed : plátok morčacieho alebo kuracieho mäsa , dve grilované paradajky na plátky , čaj alebo voda. V skratke povedané skús niečo vykúzliť z potravín bohaté na bielkoviny napr už spomínané kuracie alebo morčacie mäso a zeleninou. Tu treba vynehať sacharidy ak už by obed obsahoval sacharidy tak nech sú komplexné , nie rafinované.

 

rp_alat-paprika-rajčiny-265x300.jpg
Dobrá zeleninka na večeru. Ak by som pri Scarsdale diéte docitovala hlad

Večera: ryba so šalátom , tu treba tiež málo sacharidov , vhodné ryby sú tuniak losos, treska, prakticky každá predávaná ryba je dobrá okrem tučných rýb ako je tolstolobík.

 

 

Na večeru ak máš večerný hlad je dobrá zelenina, ovocie nieje až tak odporúčané lebo obsahuje sacharidy, no ak je kríza tak je to lepšie než nezdravé potraviny

 

Ukážkový jedálniček Scarsdale diety obedy a  večere:

 

Pondelok

 

Obed : plátok morčacieho alebo kuracieho mäsa , dve grilované paradajky na plátky , čaj alebo voda

Večera: ryba sa kapustovým šalátom , krajec tmavého chleba , čaj alebo voda

 

Utorok

 

Obed : Veľký ovocný šalát, voda

Večera : hydinový hamburger so zeleninovým šalátom ( paradajka , uhorka , zeler , ružičkový kel , trochu zelených olív ) , bylinkový čaj možeš použiť kajenské korenie

 

Streda

 

Obed : zeleninový šalát s kúskami lososa alebo tuniaka , 1 grepu , čaj alebo voda

Večera : steak z kuracieho mäsa , zeleninový šalát z paradajok , uhorky , zeleru , hrianka , voda alebo čaj / káva

 

Štvrtok

 

Obed : grilované alebo opečené kura bez kože , šalát zo špenátu , zelených fazúľ a preprať , voda alebo zeleninový čaj

Večera : hrianka s nízkotučným syrom a dusenými paradajkami ( na plátky ) , k tomu šalát z cukety ( dusené , na plátky ) , fazule , dvoch vajíčok natvrdo , voda

 

Piatok

 

Obed : biela ryba , opečený toast , zeleninový šalát ( rukola , poľná , čínska kapusta , cherry paradajka ) , voda

Večera : krajec tmavého chleba s plátkovým syrom , čaj alebo voda

 

Sobota

 

Obed : pečené kurací alebo morčací plátok , paradajkový šalát s cibuľou , 1 grep , voda

Večera : Ovocný šalát , čaj

 

Nedeľa

 

Obed : grilovaný biftek , zeleninový šalát z uhoriek , paradajok , zeleru , 1 grep , voda alebo čaj

Večera : teplý zeleninový šalát ( dusená brokolica a karfiol , varená kel , paradajka , mrkva – varené alebo surové ) s kúskami kurčaťa , čaj alebo voda

 

Ranajkami a olovrantom sa riad podľa toho čo som napísala vyššie.

 

Diéta je extrémne nízka na kalórie , denne prijmete len 850 – 1000 kcal . Za 14 dní by ste mali schudnúť okolo 9 kilogramov . Podľa Tarnowera je táto diéta síce nízka na kalórie , ale na druhej strane veľmi kvalitná výživne : obsahuje potrebné vitamíny a minerály , ktoré telo potrebuje .

 

 

Odporúčané jedlá : ryby , hydina bez kože , chudé mäso , grapefruit , mrkva , zeler , šalát , káva , octový dressing

zakázané jedlá: olej , majonéza , maslo , strukoviny , cukor , cestoviny , ryža , sladkosti , zemiaky , mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku

Niektoré potraviny sú síce zdravé ale sú zakázané pretože obsahujú veľa sacharidov energie ktorá by mohla spomaliť chudnutie.
sú že môžeme jesť veľa potravin ktoré sú povolené, netrpíme hladom a diéta obsahuje veľa vitamínov, netreba počítať kalórie, a telo sa rýchlo zbavuje tuku.

 

Negatíva sú aj keď diéta obsahuje veľa vitamínov je nízko kalorická preto sa odporúča ju držať len dva týždne. Navyše po prejdení na normálnu stravu hrozí jojo efekt , po diéte treba zaradiť obdobie ktoré je prechodné medzi diétov a stravou ktorá obsahuj viac kalórií lebo inak schudnutý tuk pribereš späť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


+ 4 = deväť