Zoznam potravín vhodných pre výdatné dojčenie

Ak ste čerstvá novo-mamička alebo ešte sa len ňou stanete  , určite sa zaujímate aby ste dieťatku dali toho najlepšieho vždy dostatok.V tomto článku sa dozviete o zdravých potravinách vhodných pre kojenie / dojčenie.

Otázku prečo kojiť / dojčiť svojho miláčika ani nebudeme rozoberať výhody sú zrejmé :

  • Materské mlieko obsahuje zmes  ochranných látok vrátane protilátok , ktoré pomáhajú deti chrániť proti chorobám.
  • Váš miláčik vás bude ľúbiť – malé novorodeniatko dokáže zaostriť iba do 30cm. Byť v náručí matky je preto veľmi dôležité nielen že hľadá zdroj mliečka ,a  vyhovuje mu i vaše teplo  a zároveň sa mu stimulujú všetky zmysly ,hmat,čuch,zrak, chuť,sluch.
  • Výhoda pre mamičky , kojenie stimuluje hormón oxytocín tento hormón stimuluje tvorbu materinského mlieka. Navyše spôsobí že sa budete cítiť výborne , mamičky to pociťujú ako šťastie alebo lásku. Tiež pomáha odbúravaniu tuku ktorý sa nahromaždil počas tehotenstva.
  • Vaše dieťatko bude múdrejšie –  v jednej štúdii bolo sledovaných niečo cez 15 000 tisíc novorodeniatok od narodenia po 6 mesiacov života, lekári zaznamenávali výsledky a došli k zaujímavým zisteniam. Deti ktoré boli dojčené materinským mliekom mali vyššiu inteligenciu ,imuntitu, ľahšie sa učili nové zručnosti. Iná štúdia zameraná na slovnú zásobu  zaznamenala markantne lepšie výsledky práve u prirodzene dojčených / kojených detí.

kojenie potraviny vhodne na podporu mlieka

 Tu je zoznam potravín ktoré podporujú kojenie -tvorbu materinského mlieka:

Jedálniček čerstvej mamičky by mal byť čerstvý a vyvážený štandardne sa odporúča potravinová pyramída. Uprednostňujte ovocie a zeleninu . Dojčiaca žena by mala denne prijať  o 300-600 kcal viac.

zelenina pre dojcenie

 

Ryby a omega-3 a omega-6 mastné kyseliny

 Sú dôležité pre zdravý rozvoj nervovej sústavy a mozgu dieťatka ich dostatočný príjem je preto veľmi dôležitý. Tieto zdravé tuky pomôžu vašemu bábätku k vyššiej šikovnosti  napríklad zvýšia sa mu pohybové schopnosti,bude mať dobrý zrak, ľahšie sa bude učiť. Preto je dôležite konzumovať potraviny bohaté na omega-3 a 6 počas tehotenstva i dojčenia. Potraviny sú to ryby napríklad tuniak,losos a podobne. Potom sú to vajcia a orechy , u orechov pozor na alergény o ich konzumácii sa poraďte s lekárom.

potraviny  pre dojčenie produkcia mlieka

Bielkoviny v strave 

Bielkovinysú základný stavebný kameň  , aby sa mohlo tvoriť bohaté mliečko je treba prijať stravu bohatú na bielkoviny. Medzi potraviny potraviny ktoré sú bohaté na bielkoviny patrí mäso,ryby,vajcia,tvaroh. Podľa možnosti vyberajte ľahko stráviteľné jedlá napríklad hydinové mäso na prírodno vyhnite zlému tuku (nasýtený tuk). Mäso kombinujte s čerstvou zeleninou napr šalát.

Bez vody to nejde 

Dobrý pitný režim je pri kojení základ. Pri dojčení je odporúčané zvýšiť príjem tekutín, pretože strácate veľa tekutín spolu s materským mliekom.

Zlý resp slabý pitný režim je jedným z dôvodov prečo má matka málo materského mlieka. Piť viac vody hoci aj trochu „nad rámec“ je dobrým spôsobom ako zvýšiť produkciu mlieka v prsníkoch. Zo skúsenosti mamičiek odporúčajú piť čistú vodu , alebo balenú vodu pre deti v množstve 2.5l – 3.5l za deň.

voda pre dojčiace mamičky mineralna

 Zoznam vhodných potravín:

Ryby,tuniak,losos,makrela,vajcia,tvaroh,mlieko

Pohanka,pšeno oves, pšenica,ryža,zemiaky,cestoviny,orechy,

Zelenina skoro všetká napríklad mrkva,kapusta,karfiol.

Bylinky  pre podporu tvorby materinského mlieka

Senovka grécka (Trigonella foenum – graecum) podporuje  zvyšovanie tvorby mlieka okrem toho  priaznivo pôsobí na tráviace orgány,odstraňuje nafukovanie,znižuje horúčku.Viac o účinkoch senovky gréckej tu.

Benedikt lekársky je vhodné užívať spolu so senovkou gréckou pomáha k zvýšenej tvorbe mlieka a jeho lepšiemu prietoku. Podobne ako senovka pomáha udržať zdravú tráviacu sústavu a pôsobí proti nadúvaniu. Pozor treba dať na dávkovanie , väčšie dávky spôsobujú nevoľnosť.

Moringa Olejodárná  je veľmi výživná rastlina nabitá antioxidantami a vďaka vysokému obsahu vápniku (14x viac ako mlieko) je vhodná pre dojčiace mamičky.Má priaznivé proti osteoporóze a stresu priaznivo pôsobí na silné kosti,imunitu,zrak a sústredenosť,

Fenikel je známa predovšetkým pre účinky proti nadúvaniu a kŕčom v bruchu, pre podporu správnej činnosti čriev. Samozrejmosťou je podpora tvorby mlieka tohto využívajú predovšetkým dojčiace mamičky. Feniklový čaj je známy tým že pomáha mnohým bábätkám pri bolestiach bruška.

fenikel pre tvorbu mlieka dojčiace mamičky

Ďalšie bylinky vhodné pre dojčiace matky:

Aníz, žihľava ,kmín, sú ďalšie rastliny ktoré vplývajú na množstvo a kvalitu mlieka dojčiacich matiek. Skúsenejšie matky pijú čajové kombinácie týchto byliniek napríklad aníz-žihľava-kmín alebo fenykel-kmín-anýz v pomere 1:1.

Základný jedálniček pre dojčiace mamičky:

Treba dbať na zvýšený príjem pestrej potravy je dobré kombinovať potraviny bohaté na bielkoviny (mäso a pod) s čerstvou stravou bohatou na vitamíny a enzýmy (zelenina ovocie).

Samozrejme jedálniček nieje žiadna dogma- „len takto je to správne a pod..“  Určite stravu neobmedzujte za účelom zbaviť sa nabratých kilogramov (tie dáte dole neskôr postupne a zdravo)

Príklad typického obsahu jedálničku :

Zdravé sacharidy napríklad , celozrnné obiloviny,cestoviny a pečivá,ryža zemiaky 3-5 porcií denne.

Zelenina napríklad mrkva,ľadový šalát,kapusta,karfiol 3 porcie denne (ráta sa i ako príloha k jedlu – šalát)

Ovocie podľa chuti , jabĺčka,hrušky, banány , dbajte na čerstvosť a zrelosť , pleseň nevykrajujte zbavte sa celého kusu. Porcie 3-4  za deň. Ovocie sa odporúča konzumovať v prvej polovici dňa pre doplnenie energie po spánku.

Mlieko alebo mliečne výrobky sú tiež vítané hlavne ak tak“ trochu nestíhate variť“ odporúčané 3-4 porcie

Mäso a bielkovinové jedlá – sú to väčšinou hlavné jedlá tie možete konzumovať 2-4 porcie za deň.  Odporúčané sú najmä ryby pre obsah spomínaných omega3 mastných kyselín

Ďaľšie tipy ako podporiť kojenie resp čomu sa vyhnúť:

Ak máte slabé mlieko skúste ešte tieto ďalšie tipy:

Teplý nápoj pred kojením je odporúčaný. Môže to byť pohár teplého mlieka či čaj podporujúci dojčenie spomenutý vyššie.

Stres je častou príčinou prečo mamičky stratia alebo majú slabé mlieko. Skúste sa zamerať na kľud vyhľadávať tiché miesto bez TV a zbytočného hluku naopak hudba ktorú máte rada by mohla pomôcť.Tu je pár tipov ako zbaviť stresu

Alkohol a kofeín obmedzte (alkohol vylúčte úplne), existujú babské rady že pivo zvyšuje tvorbu mlieka sú to neoverené rady , preto ich berte s rezervou. Ak by ste predsa len požili alkohol tak je vhodné aspoň tri hodiny  po požití alkoholu nekojiť.

Vyhnite sa rafinovanému cukru – aby ho telo spracovalo využíva k tomu vápnik vo vašom tele a to môže spôsobiť  „málo mlieka resp slabé mlieko“

Redukčné diéty – uvedomte si že prebytočného tuku sa za noc nezbavíte , no mlieko stratíte rýchlo. Väčšina prípadov takýchto mamičiek končí tak že prídu o mlieko a tuk ostane. Dodržte zásady zdravého jedálničku a začnete pomaly chudnúť bez diéty.

Prečítajte tiež:Ďalšie potraviny na podporu materského mlieka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


− 2 = šesť