Liečivé účinky tejto rastline sú známe už po tísicročia.Tibetská medicína považuje tento koren zA nejvzácnější zo všetkých tradičných liekov.Čaje a iné výrobky zo ženšenu sa dajú kúpiť v každom dobrom „Bio“ obchode na slovensku.
Najznámejšie druhy ženšenu:
čínsky / kórejský ženšen – Panax ginseng
americký ženšen – Panax quinquefolius
sibírsky ženšen – Eleutherococcus senticosus. Sibírsky ženšen nie je pravým ženšenom ale ide o blízko príbuznú rastlinu ženšenu.
Ženšen pravý je pestovaný a distribuovaný v severnej Číne a Kórei, slúži na terapeutické účely už po tisícročia , je známy ako adaptogén a regeneračné tonikum.
Americký ženšen sa pestuje v Amerike a Kanade.
Sanchi je vyrábaný v južnej Číne.
Ázijský ženšen zohrieva a americký ochladzuje
Ženšenový koreň sa využíva na výrobu tabliet alebo kapsúl, extraktov, čajov, krémov, alebo iných prípravkov na vonkajšie použitie. Dostatočne veľký koreň dosahuje táto rastlina až vo v 6 až 8 rokoch.
Odkiaľ pochádza?
Ženšen pochádza z Mandžuska a Kórey , je odvodený z gréckeho slova panacea – lieči všetky neduhy . Ženšen je veľmi náročnú rastlinou . Kórea má ideálne klimatické podmienky : dostatok dažďov v lete , správny priebeh teplôt v zime .
Najlepší je Kórejský
Z hľadiska klímy je kórejsky ženšen najlepší, pretože v lete veľa prší a v zime sú ideálne teploty pre ženšen, preto obsahuje aj najvyššie koncentrácie napr. bielkovín , surovej vlákniny a cukru, aminokyseliny, konkrétne treonín, kyselinu glutamovú, prolín , glycín , alanín , cysteín a lyzín a obnovujú pamäťové bunky poškodené alkoholom a liekmi na amnéziu.
Skladovanie ženšenu:
Pre veľké množstvo vody, ktorú ženšen obsahuje ( 75 % ) nemal by sa skladovať dlhšie ako týždeň. Preto sa ženšeny zvyknú sušiť.
Kto nemôže ženšen
Ženšenu by sa mali vyhýbať deti , tehotné a dojčiace ženy . Ženšen tiež nie je vhodný pri vysokom krvnom tlaku a srdcových ochoreniach . V prípade , že máte zdravotné problémy, konzultujte jeho užívanie s lekárom , ženšen môže zvyšovať účinky kofeínu , ovplyvňovať pôsobenie liekov a výsledky niektorých lekárskych testov .
Užívanie ženšenu
Pre čo najlepšie účinky ženšenu pre naše telo by sa mal užívať dlhodobo. V podobe ženšenového čaju, tabliet, tinktúry, dá sa kúpiť naložený v alkohole, sušený v celku , alebo rozdrvený na prášok.
Zubná pasta vyrobená zo ženšenu
Túto ženšenovú pastu by si mali dopriať hlavne ľudia, ktorý majú problémy so zápalmi ďasien, so zubným kazom,s citlivosťou ďasien, na afty, pri problémoch s vypadávaním zubov.
Mydlo zo zenšenu
ˇŽenšenové mydlo je tou správnou komzetikou pre ľudí s citlivou a problematickou pleťou, dokonca sa môže použiť aj na intímne partie, pretože zbytočne nedráždi.
Ako pripraviť kvalitný ženšenový čaj
Na prípravu ženšenového čaju budeme potrebovať:
5 dcl vody
nakrájaný koreň ženšenu ( 1 – 2 plátky ) ,
sáčok čaju podľa vašej chuti.
Koreň ženšenu si nakrájame, dáme do vriacej vody a varíme cca 10 minút. Po 10 minútach pridáme sáčok čaju. Môže to byť ovocný, bylinkový, proste aký máte rady. Ženšenový čaj je najlepšie piť počas dopoludnia . Pitie čaju popoludní spôsobuje nespavosť, preto sa odporúča piť ženšenový čaj dopoludnia.
Účinky a využitie ženšenu
- dodáva energiu
- pôsobí proti únave
- zlepšuje sústredenie, koncentráciu, pamäť
- spomaľuje proces starnutia
- regeneruje svaly
- urýchľuje tvorbu krvi
- posilňuje krvný obeh
- zvyšuje produkciu telesných tekutín
- pomáha liečiť nevoľnosť, tehotenské nevoľnosti , opicu , zápchu ,
- pomáha aj pri trávení
- považuje sa za silné afrodiziakum
- podporuje libido a sexuálnu výkonnosť
- obmedzuje vplyv škodlivých dioxínov a zlepšuje kvalitu spermií
- používa sa pri symptómoch spojených s menopauzou
- posilňuje srdce a nervovú sústavu
- dodáva telesnú i duševnú vitalitu
- posilňuje a stimuluje žľazy s vnútornou sekréciou
- vykazuje výbornú účinnosť pri predchádzaní recidívam po operáciách
- je účinný pri liečbe vysokého ale i nízkeho krvného tlaku
- pôsobí proti stresu
- potláča vývoj rakovinových buniek a ich metastáz do iných orgánov
- vhodný ako doplnok výživy
- znižuje hormonálnu toxicitu látok nachádzajúcich sa v životnom prostredí, čo je dobré najmä pre dnešný moderný svet plný toxínov a iných nežiadúcich látok
Ženšen obsahuje:
Koreň ázijského ženšenu obsahuje:
aminokyseliny
fenoly
peptidy
mastné kyseliny
polyacetylenové alkoholy
polypeptidy
alkaloidy
vitamín A
vitamín B1, B2, B6
zinok
proteíny
ginsenoidmi / panaxosidy – sú skupinou saponínov, ginsenoidmi sa ďalej delia na dioly , trioly a oleanany podľa ich štruktúrnych vlastností.