Ako na vyváženú stravu?

Pestrosť je základ , pretože žiadne jedlo neobsahuje všetky minerály a výživové prvky , preto si naštuduj vhodné kombinácie potravin (o vhodných kombináciach zasa napíšeme v iných článkoch).Pri výbere potravín sa riadim potravinovu pyramídou najviac vyberam s korenovej zeleniny a ovocia, potom chudé mäso a ryžu zemiaky  a nakoniec „sprostosti“

Sladkosti a klobásky tie vôbec nekupujem výživová hodnota nezodpovedá cene ak je nejaká párty však neohrnam nos okoštujem !  V „diete“ ak som chcel schudnúť tak som upravila pomer potravín 5 ku 2 s tým, že 5 je váha zeleniny a ovocia. 2 je mäso + ryža.

SAMSUNG6 porcií ovocia a zeleniny. Ak plánujem zhodiť na váhe, tak by mala prevládať zelenina napríklad rajčiny paprika , mrkva. Ak by som chcela mať viacej energie tak by malo prevládať ovocie, napríklad jablčka , hrušky,hrozno, Takéto potraviny obsahuje veľa vlákniny ktorá čistý organizmus, Čistý organizmus potom dobre vstrebáva látky napríklad rôzne vitamíny a minerály.Druhá výhoda je že časté jedenie zrýchluje metabolizmus, zlepšuje náladu.

Správne  množstvo potravín. ako som už spomenula v predchádzajúcich riadkoch  pomer 5:2 je správne množstvo potravin. V diete sa mi osvedčila dlaňová metóda, t.j. jedno jedlo by malo byť tak veľké, koľko sa mi vôjde do obidvoch dlaní. Váha jedla bola okolo 250 gramov , nejem nikdy do plná. To je klúč k rýchlemu tráveniu = k metabolizmu.

nevyvážená strava
tak toto asi vyvážená a zdravá strava nebude

 

Vyberaj jedlá ktoré obsahujú komplexné sacharidy sú to celozrné pečivá, zemiaky ryža. Takéto jedlá sa dobre trávia sú zdrojom energie ktorá sa pri bežnej telesnej aktivite neukladá do tuku. Majú v sebe rôzne vitamíny dobre je ich kombinovať s zeleninou a ovocím. Veľmi dobre zaháňajú pocit hladu.

Rozlišujte tuky

Naučte sa rozlišovať zdravé tuky s  nenasýtenými mastnými kyselinami od tých s nasýtenými mastnými kyselinami napríklad tuk v mäse a pod.

Potraviny obsahujúce tuk  nenasýtenými  mastnými kyselinami sú napríklad ryby , orechy,mandle ,ľanové semená.

 

Vymeň sladké nezdravé nápoje za ovocné štavy . Limonády, kofoly obsahuj príliš veľa zbytočných cukrov ktoré sposobujú priberanie no však pre telo sú len malo výživné čo sa týka vitamínov a minerálov , skôr s tela mineraly vysávajú!. Preto je vhodnejšie piť vodu do ktoréj si dám kolečko citronu alebo citrónovú štavu tá ma veľa vitamínu C a podporuje trávenie a chudnutie. Nápoje s cukrami nahraď obyčajnou vodou , alebo džusmi a ovocnými šťavami.

Jeden pohárik vínka neuškodí skor naopak , jedná sa však o množstvo malého pohariku. Vínko pôsobí priazdnivo na spaľovanie kalorií , podporí metabolizmus odbúrava stres , Dobré sú aj ovocné destiláty v malom množstve jeden poldecák raz začas ,netreba denne. Aj alkohol má miesto vo vyváženej strave síce okrajové.

Zdravé jedlo ktoré chutí je k nezaplateniu vo vyvážené strave ho zaraďuj často. Čím viac ti jedlo chutí, tým lepšie sa bude tráviť. Pri chutnejšom jedle telo vylučuje viacej slín, ktoré spôsobujú lepšie trávenie v organizme.

Nečakaj že sa tvoje stravovacie návyky zmenia seknutím meču. Nepovažuj za stratené úsilie, ak porušíš niektoré z týchto rád. Pokračuj ďalej s jedálničkom, ktorý má vyváženú stravu ,aj keď si zjedla niečo čo nieje zdravé napríklad klobásku.

Poradím fintu: ak zješ čokoľvek nezdravé, zajedz to niečím zdravím. Napríklad ak zjem klobásku, dám si k nej veľa zeleniny a zapijem vodu. Minimalizujem tým negatívne účinky.

V žalúdku už nie je 100 g tuku  a 20 g sacharidov ale  je 120 g a 300 gramov sacharidov so zeleniny telo spozná tento prebytok využije energiu so zeliny (aj klobásky ale menej ako keby si zeleninu nezjedla ) a viac toho vylúči.

 

Je pre vás tento článok inšpirujúci?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


osem − = 2