Celiakia, lepok a diéta

biele pečivoLepok je vlastne proteín, ktorý sa nachádza v zrnách pšenice, jačmeňa, ražu a pritom ich väčšina z nás deň čo deň používajú. Napríklad pečú koláče, chlieb, alebo zahusťujú nimi rôzne pokrmy.

Celiakia – je ochorenie ľudí s chronickými zažívacími poruchami. Nemajú žiadnu imunitu a preto táto imunitná reakcia skončí poškodenie tenkého čreva, čo spôsobuje aj veľké problémy zažívacieho traktu a nutričné ​​nedostatky. Pri nelieční sa môžu vzniknúť črevné nádory, rôzne komplikácie, napríklad neplodnosť a osteoporóza.

Celiakou trpia prevažne najviac Američania a na celom svete ich trpí čoraz viac týmto ochorením. Celiakia sa spája s množstvom ďalších závažných ochorení, z ktorých mnohé nemajú nič spoločného s trávením .

Citlivosť na lepok sa môže prejavovať hnačkou, žalúdočnými kŕčmi, nadúvaním, ťažkosťami po jedle, ktoré obsahovalo lepok. Ale na rozdiel od celiakie, citlivosť nepoškodzuje črevá.

celiakia
Špaldová múka je zdravšia pre naše srdiečko ako polohrubá, hladká, či hrubá múka…

 

Bezlepková diéta je účinná aj v rámci chudnutia, pretože múka zbytočne “ zalepuje “ črevá, potrava sa nám hromadí v tele a vzniká nám nepekná postava. Nemýľme si však pojmy bezlepková diéta s pojmami bez tuková diéta alebo diéta bez kalórií.

 

Musím vynechať lepok v potrave?

Ak trpíte celiakiou alebo citlivosťou na lepok, tak je to nevyhnutné, pokiaľ si nechcete narobiť zdravotné problémy.  Ale ak netrpíte týmito ochoreniami, nemusíte úplne lepok vynechať, stačí iba niektoré jedla obmedziť, prípadne ich vymeniť za niečo zdravšie, cereálne, napríklad chlieb z ľanových semienok, cereálne pečivo a iné. Šišky a podobné koláče radšej vynechajte. Zbytočne len priberiete, pretože obsahuju veľa cukru a lepku.

Pozor však, aby ste sa nevzdali aj niektorých vitamínov, ako je napríklad železo, vláknina, či vitamín B, ktoré niektorý lepok, najmä celozrnný obsahuje. V tejto miere lepok nie je nebezpečný. Zamerajte sa však viac na ovocie, zeleninu, chudé bielkoviny, mliečne výrobky a bezlepkové obilniny.

Niektorí ľudia nemusia mať celiakiu, môžu byť iba citliví na lepok, preto stačí obmedziť v strave lepok. Trpiteľom celiakie môžete byť aj vy a vôbec o tom nemusíte dlhé roky vedieť. Príznaky celiakie sa môžu prekrývať s inými zdravotnými problémami a môžte sa mýliť vy i lekári.

Celiakia sa prejavuje aj týmito príznakmi:

Chronická hnačka alebo zápcha

Bolesť brucha a nadúvanie

Nevysvetliteľné chudnutie

Anémia

Únava

Neplodnosť

Bolesti kostí

Kožná vyrážka s názvom dermatitis herpetiformis

V dnešnej dobe ponúkajú obchody našťastie veľa výrobkov, ktoré neobsahujú lepok. Tie sú síce v porovnaní s inými lepkovými potravinami drahšie, ale pre celiatikov je nevyhnutné si kupovať stravu, ktorá  neobsahuje žiadny lepok.

Štúdie ukazujú , že celozrnné potraviny , ako súčasť zdravej výživy, vám môžu pomôcť znížiť riziko srdcových ochorení, cukrovku 2. typu, ako aj niektoré formy rakoviny.

Keď sa múka zmieša s vodou, glutén tvorí lepkavý sieť proteínov a to nám pomáha, aby cesto pri pečení stúpalo hore.pečenie chleba

Imunitná reakcia môže spôsobiť degeneráciu črevnej steny , čo vedie k nedostatku živín, k zažívacím problémom, anémii, únave, ako aj k zvýšenému riziku mnohých vážnych ochorení.

Ak máte nežiaduce reakcie na lepok , ale celiakia sa nepotvrdila, potom trpíte citlivosťou na lepok . Avšak, mnoho z týchto príznakov sú podobné ako pri celiakii, vrátane nadúvania, bolesti brucha, hnačky, únavy, ako aj bolesti kostí a kĺbov .

Vzhľadom k tomu, že neexistuje jasná definícia citlivosti na lepok , alebo dobrý spôsob , ako ju diagnostikovať , jediný skutočný spôsob , ako zistiť , je tým, že na určitý čas odstraníte lepok zo svojho jedálnička. Potom ho znova začnete konzumovať a zistíte, či máte príznaky . 

Ak trpíte určitými neurologickými problémami a lekár si nevie dať s vami rady, prečo vaše poruchy vznikajú, pokúste sa taktiež odstrániť lepok zo svojho jedálnička. 

Niekoľko porúch mozgu dobre reagujú na bezlepkovú diétu, vrátane autizmu , schizofrénie a vzácnej formy epilepsie. Podskupina pacientov so schizofréniou, autizmom alebo s epilepsiou pri vynechaní lepku so svojej stravy pocítili veľké zlepšenia ich zdravotného stavu.

lepok a dietaPšenica je jedným z najviac návykových potravín existujú hneď po konzumácii cukru, ktorý je tiež návykový. Viac info tu.

Lepok môže spôsobiť zápal v čreve a  črevnej výstelky a je spojený s autoimunitnými ochoreniami. Autoimunitné choroby sú spôsobené tým, že imunitný systém útočí na veci , ktoré sa prirodzene vyskytujú v našom ľudskom tele.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


+ 7 = jedenásť