Cesnak a jeho účinky

Cesnak  sa v lekárstve sa užíva okolo 5000 rokov. Kto má problémy s trávením cesnaku, môže si ho prepasírovať alebo rozotrieť. Tým sa odstránia jeho dráždivá vlákna. Avšak aby sme nestratili nič z jeho cenných látok, je najlepšie jesť cesnak surový. Naložením olúpaných strúčikov do fľaše s olejom získame aromatický olej vhodný do šalátov .

Cesnak obsahuje vitamíny A, B1, B2 a C, jód, vápnik, selén, zinok, rastlinné antibiotiká, látky pôsobiace proti zrážaniu krvi.

Cesnak je dobré konzumovať pri  artérioskleróze, trombóze, pri srdcových ochoreniach,  pomáha znižovať škodlivý cholesterol,  krvný tlak, chráni kardiovaskulárny systém . Odporúča sa pri neslanej diéte, pretože obsahuje málo sodíka. Cesnak  dokáže zabíjať škodlivé baktérie v črevách, pomáha pri trávení, rozkladá cholesterol , ktorý spôsobuje kôrnatenie tepien a môže spôsobiť srdcové ťažkosti, má obranné vlastnosti proti rakovine žalúdka, hrubého čreva a prostaty, potláča škodlivý účinok voľných radikálov, posilňuje imunitu a regeneruje pleťové bunky, pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest a chronickému zápalu priedušiek, pri bolestiach v krku, zväčšených uzlín a pri angínach, uľahčuje vykašliavanie hlienu pri kašli, chráni pred chrípkou a zrýchľuje jej vyliečenie, zlepšuje imunitný systém, prečisťuje cievy, reguluje množstvo cukru v krvi, spomaľuje starnutie buniek, bráni tvorbe krvných zrazenín , má antimikrobiálne účinky aj protinádorové účinky.

Priloženie cesnaku pomáha pri odstraňovaní bradavíc pokladaním cesnaku cez noc priamo na postihnuté miesto. Cesnak sa používa aj pri akné, artritíde , zápale priedušiek , pri obličkových ťažkostiach , pri reumatizme , pri bodnutí hmyzom , napätiu , proti bolestiam zubov, čiernemu kašľu a hlístam .

 

Cesnakový sirup podľa ľudovej medicíny sa vyrobí takto: 60 gramov cesnaku si namelieme, zalejeme 0,5 l vriacej vody a desať hodín necháme odpočívať v uzavretej nádobe. Po vyluhovaní pridávame med, pokým zmes nezíska hustotu sirupu . Pri kašli sa odporúča užiť jednu lyžička trikrát denne .

Skvelý recept na cesnakový dressing nájdete tu: http://zabavicka.sk/home/cesnakovy-dressing-recept/

Čo so zápachom od cesnaku?

Hoci je cesnak zdravý, nie vždy si ho môžme dovoliť, pretože obsahuje sírove enzýmy , ktoré spôsobujú nepríjemný zápach. Vtedy môžme zjesť jogurt alebo žuť čerstvý petržlen alebo vňatku.

Citlivý ľudia môžu po konzumácii cesnaku pociťovať  pálenie záhy, alergické reakcie, nevoľnosť, hnačku, problémy s trávením v dôsledku zlej funkcii pečene, žlčníka alebo pankreasu, preto radšej konzumujte cesnaku menej.
Strúčiky cesnaku vždy nasekajte, aby sa v ňom aktivoval enzým, ktorý z cesnaku uvoľní prospešné látky . Dajte mu cca desať – pätnásť minút, aby mohol začať pôsobiť, až potom ho dajte do jedla .Varením cesnaku sa  účinok nezníži.

Uskladňovanie cesnaku  má byť na dobre vetranom a suchom mieste. Tak  vám cesnak nevyklíči a nepríde o svoje výživové kvality. Neodporúča sa nechávať ho v chladničke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


× šesť = 12