Guava ovocie plné vitamínov, ktoré pomôže fajčiarom

guava pre zdravieGuava patrí medzi exotické ovocie. Má sladkú chuť a i keď guava nepatrí medzi ovocie, ktoré je známe napríklad ako pomaranč či jahody, no pre zdravší  život by ste mali toto vzácne ovocie začleniť do svojho jedálnička. A čo je ďalšou výhodou tohoto exotického ovocia je, že Vám pomôže prestať fajčiť.

Guava patrí medzi potraviny s vysokým počtom antioxdantov. Spomedzi 100 druhov potravín sa nachádza v ORAC stupnici na 98. mieste. Viac o Orac stupnici tu: Orac stupnica – ktoré potraviny obsahujú najviac antioxidantov ?

Guava sa v dnešnej dobe pestuje v mnohých krajinách. Najlepšie sa jej darí v suchom a vlhkom prostredí. Plody majú hruškovitý tvar, silnú sladkokyslú chuť a korenistú arómu pižma.

Guava pre zdravie

Guava obsahuje veľké množstvo vitamínu C, organické kyseliny – kyseliny citrónovej a jablčnej, kyselinu listovú, ktoré uľahčujú vstrebávanie vitamínu C.

Ďalej guava obsahuje pre nás dôležité karotenoidy, ktoré sa v tele menia na vitamín A a pôsobia antioxidačne. Guava obsahuje aj významné množstvo vitamínov skupiny B (okrem B12), vitamín E, vápnik, fosfor, horčík, železo a vlákninu. Najviac minerálu sa v guave nachádza draslík, ďalej je obohatená o stopové prvky ako zinok, meď a mangán.

guava pre zdravie

Guava pomáha pri:

udržiavaní dobrého stavu artérií

zabraňuje rozvoju rizikových faktorov artériosklerózy

má antioxidačný účinok

znižuje krvný tlak

znižuje cholesterol v krvi

podporuje zdravé chudnutie

detoxikuje

odstraňuje rakovinotvorné škodlivé voľné radikály z tela

pomáha udržať zdravú sliznicu a kožu

uľahčuje vylučovanie stolice s obsahom cholesterolu a žlčových solí

karotén chráni pľúca a ústnu dutinu pred rizikom vzniku rakoviny.

osviežuje, je vhodný pri infekčných ochoreniach, pomocou guavy sa skôr vyliečite z ochorenia.

Guava proti fajčeniu

Fajčiari, ak sa Vám nedarí prestať fajčiť, máte slabú vôľu, skúste siahnuť po tomto “ zázračnom “ ovocí, ktorý pomáha zbaviť sa závislosti na nikotíne vďaka vitamínu C, ktorý dokáže nikotín neutralizovať. 20-30 gramov sušenej guavy denne sú vhodným doplnkom stravy ľudí, ktorí chcú prestať fajčiť.

 guava-cervena

Skladovanie a kúpa guavy

Guava sa skladuje podobne ako ostatné tropické plody, teda pokiaľ nie je guava prezretá, nemala by sa skladovať v chladničke. Čerstvé a zrelé plody guavy je najlepšie uchovávať pri izbovej teplote.

Pri výbere guavy treba dať pozor, aby ovocie bolo pevné a bez odretých miest a fľakov. Najlepšie sú zelenožlté zrelé pevné a tuhé plody. Sladšie guavy s nižším obsahom kyselín sú najchutnejšie surové – plod umyte, prekrojte a dužinu vydlabávajte lyžičkou.

Tie plody, ktoré sú už kyslejšie, môžete si osladiť a zmraziť do mraziaku ako dreň, alebo uvariť si z neho lahodný sirup, želé, džem, či výživu.

KARDAMÓN ZDRAVÉ A VZÁCNE KORENIE

ZELENINOVÉ FAŠÍRKY BEZ MÄSA – RECEPT PLNÝ BIELKOVÍN

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


4 × = šestnásť