Himalájska soľ a soľanka

V článku Himalájska soľ a soľanka sa dozviete, aký vplyv majú na náš organizmus, povieme si o tom ako sa vyrába soľanka, koľko si jej môžme dopriať a aké iné výrobky sa môžu vyrábať z himalájskej soli.

Čo to vlastne himalajská soľ je?

Ide o kryštalickú soľ, ktorá vznikla vyschnutím pramora v dôsledku pôsobenia klimatických zmien. V dnešnej súčasnej dobe je himalájska soľ bez nečistôt vplyvom životného prostredia a je uložená hlboko ( hĺbka cca 400 – 600 metrov ).

Podľa názvu himalájska soľ je jasné, že pochádza z prostredia Himalájí. Vznikla pred viac ako 220 miliónov rokov.

Ako si pripraviť soľanku?

Solanka je vlastne zmes vody a himalájskej soli. Pripraviť si ju môžete nasledovne: Najskôr si nachystáme pohár. Kľudne môže byť aj zaváraninový s viečkom. Do neho si nalejeme vodu a nasypeme himalájsku soľ. Vzniknutý nasýtený roztok 26 % koncentrácie treba stále udržiavať, aby sa nemenil a bol stabilný. Ako zistiť že roztok je 26 percentný? Je to úplne jednoduché. Na spodu pohára nám zostane nerozpustená soľ.

 

Soľanka a jej použitie: 

Ak vážite približne 70 kg, postačí 1 kávová lyžička soľanky na osobu.  Soľanku však užívajte vtedy, ak ste presvedčený, že ste radikálne zredukovali príjem chloridu sodného a silne spracovanej stravy, kde sa tento nachádza.

Pri väčšej alebo menšej váhe používajte vzhľadom na kilogramy približnú dávku. Teda ak vážite okolo 80 kg, solčanky si môžte dovoliť o minimum viac ako je 1 kávová lyžička.  Ale ak máte napríklad 50 kg nepresiahnite dávku nad 1 lyžičku. Vtedy ešte treba trošku ubrať.

Keď sa ráno zobudíte, môžete začať s podávaním soľanky. Neodporúča sa pred jej podávaním jesť, ale použiť 1 kávovú lyžičku ( podľa váhy spomenutej vyššie ) na prázdny žalúdok, ktorú si nalejeme do pohára s vodou a vypijeme. Môže sa stať, že pri naberaní soľanky, hustejšia časť zostane na spodu, preto pred naberaním soľanky si pohár zahrkajte alebo premiešajte soľanku lyžičkou. Pomer vody záleží na Vašej chuti. Niekto si môže dať 2 dcl vody a niekto 3 dcl vody. Komu ako chutí. Len netreba zabudnúť na správny pomer soľanky vzhľadom na Vašu váhu.

Ak preferujete kávu počas dňa na povzbudenie, nič sa nestane, ak si soľanku opäť do pohára s vodou zarobíte. Možno ju použiť aj po fyzickej aktivite, pri ktorej sme sa riadne zapotili a tým stratili aj soľ z tela. Čiže nič sa nestane ak si ju aj po nejakom ťažšom výkone doprajeme.

Po zdegustovaní soľanky sa odporúča zapiť aspoň 3 dcl vody, i keď ju budete musieť vypiť nasilu. Správnym pitným režimom dopomôžete soľanke lepšie v organizme pracovať.

Himalájska soľ pre zdravie

Ak ste sa rozhodli pre himalájsku soľ a následne podávanie soľanky s ktorou si musíte upraviť jedálniček, pomôže Vám to pri chudnutí, odstránite si bolesti hlavy, pomáha aj pri astme či pri alergiách, taktiež má vplyv na tlak, ktorý dokáže ho upraviť.

Himalájska soľ Vám pomôže aj pri pálení záhy, pri bolesti kĺbov, vyhnete sa bolestiam žalúdka a navyše sa to odzrkadlí aj na Vaše pokožke, ktorú krásne prečistí od nečistôt, akné, čiernych bodiek a podobne.

Toto všetko však docielite, ako bolo spomínané úpravou stravy a to najmä vynechaním, alebo aspoň zredukovaním konzumácie mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov, vajec, sladkostí či iné nezdravé cukry a tuky.

Ešte spomeniem výhody, prečo by sme sa mali rozhodnúť práve pre himalájsku soľ.

Kúpeľom so soľanky (min 1 % roztok) si pomôžete pri detoxikácii tela. V kúpeli je však potrebné zotrvať dlhšiu dobu, aby sa póry v tele mohli otvoriť a tým sa dostane nečistota preč z nášho tela. Ak vydržíte v kúpeli aspoň 20 minút, mali by ste vidieť prvé výsledky. Najlepšie je však zotrvať v kúpeli 40 – 50 minút až hodinu. Treba dávať pozor na teplotu vody, ktorá by nemala mať pod 37 stupňov Celzia, aby soľ prenikla cez kožu do tela, čiže treba pri ochladzovaní dopĺňať horúcu vodu do kúpeľa.

Predsa len hodina je dlhá doba a nie vždy máme času vysedávať vo vani a nechce sa nám tam byť. Práve preto si potom môžte dopriať kúpeľ na nohy, kedy sa taktiež zbavíte nečistôt cez chodidlá.

Himalájska soľ na jazvy a imunitu

Pri čerstvo vzniknutých ranách sa odporúča 3,5 % roztok, inak až do 10 % roztoku, ktorý pomôže pri hojení nie len rán, ale i jaziev, zápalov, pomáha pri bolestí kĺbov a navyše podporuje imunitu, čiže môžte si ju dopriať i v čase chrípok, prechladnutí, či pri nádche.

Trpíte zápachom z úst?

Ak niekomu zapácha z úst je to nepríjemné nie len pre neho ale aj pre okolie. Jedným z možností ako s azbaviť zápachu je, že si zarobíte roztok z himalájskej soli – soľanku (10 % roztok ) a zápach by mal zmiznúť. Netreba však zabudnúť na správnu hygienu v ústach. Zápachom si dopomôžete nie len keď pridáte do jedálnička himalájsku soľ, treba upraviť aj svoj jedálniček.

Himalájska soľ a odstránenie dioptrií

Na internete som sa dočítala, že pomocou roztoku himalájskej soli ( 1 % roztok ) sa  v priebehu dvoch rokov dokážete zbaviť dioptrií. Či je to naozaj tak, neviem posúdiť, zatiaľ mám zdravé oči a dioptrie nenosím ( klop klop aby som to nezariekla 🙂 )

Himalájska soľ odstraňuje vrásky

Ak si budete každý deň 1% roztokom umývať tvár,  vyhladíte si vrásky, odstránite akné a iné problémy na tvári. Pri umývaní tváre si už tvár neutierame uterákom, ale necháme voľne uschnúť.

Čo sa ešte dá vyrobiť z himalájskej soli?

Z himalájskej soli možno vyrobiť aj tieto výrobky:

Jedlá soľ

Soľné mydlo

Soľný vankúš

Hality

a Kúpeľová soľ.

Jedlá soľ z himalájskej soli

Táto soľ je ručne ťažená a umývaná, následne sušená na slnku. Himalájska soľ, ktorá má slúžiť na konzumovanie, je najlepšej kvality. Obsahuje veľké množstvo esenciálnych minerálov v prírodnej celistvosti. Malé kryštáliky soli vznikli tak, že ležiace horniny sa na seba milióny rokov tlačili a práve tento tlak má za následok malé kryštáliky soli, ktoré slúžia na konzum.

Soľné mydlo

Ak trpíte zápachom z podpazušia, použite soľné mydlo, ktoré pôsobí dezinfekčne, má blahodárne účinky aj na pokožku, rýchlo sa vstrebáva. 

Soľný vankúš

Soľný vankúš sa odporúča pri reume, stuhnutom chrbáte, pri problémoch s platničkami, nachladení močového mechúra, obličiek, či priedušiek. 

Hality

Hality čo to je? Sú to vlastne tie najkrajšie kryštály z himalájskej soli, ktoré sú úplne priehľadné a majú štruktúrou kociek. Majú vysoký stupeň kryštalického usporiadania, ktorý vznikal milióny rokov za špecifických prírodných podmienok. Hality sa používajú na liečenie už dlhé roky, taktiež na ničenie cudzorodých látok v tele, dopĺňajú energiu, taktiež sa hality používajú aj na prípravu soľanky. 

Mohlo by Vás zaujímať:

Recept na zdravú pleť

Granátové jablko – elixír mladosti + recept na sirup

Názor na “Himalájska soľ a soľanka”

  1. zdravim,snad mi niekto poradi,ako zarobit 1% roztok,to sa mysli 1% zo zarobenej solanky ? To znamena,ze solanka je akoze 100 % a ja si mam vyrobit 1 % ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


4 × osem =