Účinky kurkumy

Korenie s názvom kurkuma nie je možno až tak známe ako v Indii, kde ho bežne používajú ako zdravé ochutenie jedál. O tom, aké je toto korenie s názvom kurkuma zdravé, si môžete prečítať v nasledujúcom článku.

Formy kurkumy

Kurkuma môže byť vo forme čerstvej či sušenej – práškovej alebo vo forme tabliet.

Čerstvá kurkuma sa podobá pomletému koreňu zázvoru. Pod kôrou tohoto koreňa je oranžová dužina, z ktorej vychádza vôňa.

Kurkuma obsahuje v sebe látku s názvom kurkumín, ktorý podľa slov lekárov dokáže zablokovať enzým, podporujúci rast nádorov. Výsledky štúdii dokazujú, že kurkumín pomáha pedchádzať rôznym druhom rakoviny.

Kurkuma má antioxidačné účinky

V niektorých liekoch možno nájsť aj kurkumu, pretože môže pôsobiť na liečbu zápalov a infekcií, má silné antioxidačné vlastnosti v boji proti rakovinotvorným voľným radikálom, pôsobí antioxidačne i na našu pečeň, najmä ak sme si ju poničili rôznymi tabletami, či chemikáliami.

Ak Vás trápia bolesti kĺbov, mali by ste siahnuť po kurkume, ktorá pôsobí ako prírodný liek na artritídu a reumatoidnú artritídu. Keď píšem, že mali by ste siahnuť po kurkume, myslím tým, ochucovať si ňou jedlo a nie ju jesť samotnú. Aj v malých množstvách má blahodárne účinky na organizmus.

Kurkuma potravina pre chudnutie

Pri konzumovaní kurkumy môžeme dopomôcť chudnutiu, pretože kurkuma tým, že pomáha nášmu metabolizmu, skôr sa zbavíme odpadových látok obsiahnutých v tele a to podporí aj to, že dáme nejaké to kilečko dole. Takže ak chcete schudnúť, koreňte si jedlo kurkumou. Samozrejme nie len kurkuma spôsobí chudnutie ale aj dostatočný pitný režim a pohyb pohyb pohyb.

Koniec stresu a depresie = kurkuma

V čínskej medicíne sa vraj kurkuma využíva pri liečbe depresií. Taktiež naše telo bráni pred stresom. Kurkuma pomáha aj nášmu pokazenému žalúdku, ktorý sme si mohli pokaziť aj spomínaným stresom, v podstate všetky choroby a ochorenia začínajú od stresu.

 

Kurkuma pomáha bieliť zuby

Čerstvá kurkuma môže zafarbiť náš odev, či naše ruky, ale vďaka svojmu farbivu sa využíva na to, aby ste mali krajšie biele zuby. Stačí, ak si na svoju kefku, s ktorou si čistíte zuby dáte pastu, na ňu nasypete troška kurkumy a umyjete si zuby. Dokonca si kurkumu niektorí ľudia pridávajú do svojho obľúbeného krémiku, či telových peelingov, aby mali krajšiu pokožku.

Kurkuma na lupiny

Kurkuma zmiešaná spolu s olivovým olejom tvorí dobrú masku, ktorá zabraňuje lupinám a zlepšuje vlasovú pokožku.  Stačí zmiešať jednu lyžičku kurkumy s olivovým olejom ( možnosť použiť i kokosový olej ), aplikovať na vlasy a následne nechať pôsobiť 15 minút. Po 15 minútach masku proti lupinám opláchneme a umyjeme šampónom. Ak si chcete prečítať niečo o lupinách kliknite na odkaz:  http://biostrava.zarucene.sk/lupiny-vo-vlasoch/

Tip na čaj s kurkumou a zázvorom pre dlhší život

Tento čajík si obľúbili najmä Japonci, ktorý sa dožívajú vyššieho veku s porovnaním s ľuďmi, ktorý kurkumový čaj nepijú. Najskôr si dáme variť 4 šálky vody spolu s jednou lyžičkou kurkumy. Varíme 10 minút a potom pridáme zázvor. Čaj odstavíme a necháme lúhovať cca ďalších 10 minút. Ak nemáte rady nesladené čaje, pridajte si do neho med, či iné zdravé sladidlo, napríklad melasu alebo javorový sirup.

Na čo je ešte dobrá kurkuma

Kurkuma znižuje vysokú hladinu cholesterolu, pomáha nám pri problémoch s trávením, zlepšuje činnosť mozgu, podporuje vylučovanie žlče, posilňuje imunitu, znižuje riziko výskytu Alzheimerovej choroby. Dá sa použiť aj pri uštipnutí hmyzom.

 

Pre koho nie je určená kurkuma

Ak sa rozhodli kurkumu konzumovať tehotné ženy, mali by sa najprv poradiť so svojim lekárom. Taktiež by sa jej mali aspoň čiastočne vyhýbať ľudia so žlčníkovými kameňmi, či inými ťažkosťami spojených so žlčníkom.

Kurkuma využitie v kuchyni

Kurkumu môžte použiť do rôznych jedál, ako je napríklad ochutenie ryže, polievky, strukovín, knedlí, možno ju použiť aj na grilovanie či pečenie mäsa, alebo si z nej urobiť kurkumový koláč. Nezabúdajte na bio kvalitu kurkumy.

Kurkuma sa používa aj ako potravinárske farbivo do tukov, syrov, likérov a iné.

 

Skladovanie a nákup kurkumy

S nákupom čerstvej kurkumy to bude asi troška ťažšie ako s jej uskladňovaním. Najmä kúpa čerstvej kurkumy. U nás sa dá kurkuma zohnať len ako práškové korenie vyrábané varením, sušením a následným mletím koreňa.

Sušenú kurkumu uskladňujeme tak ako iné druhy korenia v nepriedušnej nádobe na tmavom mieste.

Mohlo by Vás zaujímať:

Kajenské korenie zdravo spaľuje tuky

Je možné sa so zázvorom predávkovať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


tri − 1 =