Jablko – liek na omladnutie

jablko pre zdravieÚčinky jablká sú známe už odpradávna. Existuje veľa druhov odrôd tohto zdravého ovocia, ktorý má detoxikačné a regeneračné účinky, pomáha pri trávení, podporuje krvný obeh, srdce a cievy, stabilizuje hladinu cukru v krvi, bojuje proti infekčným ochoreniam a tým vlastne posilňuje imunitu.

Jablko zvyšuje psychické a fyzické zdravie človeka a navyše omladzuje. Ďalej podporuje správnu funkciu obličiek a činnosť svalov, zlepšuje pamäť, znižuje tvorbu kyseliny močovej, detoxikuje organizmus, znižuje hladinu cholesterolu, pomáhajú nás chrániť pred  rakovinou, Parkinsonovej či Alzheimerovej chorobe.

Veľa ľudí si jablko pre konzumovaním ošúpe. Ale práve šupka je najzdravšia. Okrem vysokého podielu železa obsahuje draslík, vápnik, fosfor, horčík ,vitamín C, A, E, karotén, vlákninu, nenasýtené mastné kyseliny, jablčnú, citrónovú a  mliečnu.

účinky jablka

Jablká sú vhodné aj na diétu. Sú výborné v tom, že pokiaľ trpíte hnačkou, tak sa vám zastaví a zas naopak. Ak máte zápchu, jablko v tomto prípade pôsobí ako “ preháňadlo“. Pred spaním sa odporúča zjesť jedno jablko pre lepší spánok, počas ktorého  jablko pohlcuje jedovaté látky. Jablká by mali konzumovať hlavne ľudia s pečeňovými a obličkovými problémami, artériosklerózou, reumatizmom, dnou a  hemoroidmi. Neobsahujú skoro žiadny tuk .

Recept na Mrkvovo – pomarančovo – jablkové smoothie kliknutím na odkaz

Recept na očistu:  nastrúhame si 8 – 10 jabĺk, posypeme škoricou a po lyžičkách papáme počas dňa. Treba však popritom aj piť.

Recept na zápchu: Kedykoľvek počas dňa zjeme 2 jablká a večer medzi 18 a 19 hodinou zapijeme 2 lyžice ľanového semienka s tromi decilitrami  jablčného muštu.

Robte to radšej v pohodlí domova, kedy ráno pocítite úspech.

Konzumáciou jabĺk znižujete riziko srdcového infarktu a rakoviny zažívacieho traktu, zlepšujete si funkciu dýchacieho ústrojenstva. Chrumkaním jabĺk si čistíte a bielite chrup, čo dobre pôsobí aj na ďasná. Navyše odstraňuje zubný plak .jablko

Je dobré aspoň dva krát do roka si spraviť očistnú jablkovú kúru, ktorá je vynikajúca na metabolizmus – trávenie. Naše telo sa nám tak zavďačí. Stačí, ak  po dobu 3 až 5 dní konzumujeme za deň len 1,5 až 2 kilogramov jabĺk denne  a vypijeme k tomu 3,5 litra čistej neperlivej vody.

Nevýhodou kupovaných jabĺk je v šupke, ktorá je chemicky ošetrená. Tú radšej nejedzme, teda pokiaľ nie je BIO. Môžu vyvolávať alergické reakcie, napríklad poruchy trávenia , kožné vyrážky, bolestivé pľuzgieriky na perách a v ústach. Najviac týmito príznakmi trpia citlivé deti , tehotné a dojčiace ženy .

recept pre pokojný spánok
toto bábätko zrejme asi ani jablčkový kúpeľ nepotrebovalo 🙂

Doprajte si jablkový kúpeľ pre lepší spánok. Po tomto kúpeli sa budete zaručene cítiť sviežo a pokojne.

Tí, ktorí trpia miernejšou alergiou, môžu jesť kompóty, alebo jablkové koláče, jablkové výživy zmixované  s iným druhom ovocia či zeleniny, napr.mrkvy, broskyne.

Priemerne jablká obsahujú v 100 gramoch okolo 2 g vlákniny , 35-65 kilokalórií , 6-12 g sacharidov, 0,5 g bielkovín, 0,1 g tukov, vápnik, železo, draslík, fosfor  a zinok , vitamíny  B, E, C, antioxidanty a enzýmy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


6 + = dvanásť