Je možné sa so zázvorom predávkovať?

účinky zázvoruZázvor sa používa pri nachladnutí i pri zažívacích ťažkostiach, nevoľnosti i migréne. Pozor však na predávkovanie. Zázvor  je trvalka, ktorá obsahuje stovky látok a tie majú preukázateľne pozitívny vplyv na zdravie človeka. Vypestovať sa dá aj v domácich podmienkach. Zázvor potrebuje pre svoj rast  dostatok slnečného svetla a primeranú vlhkosť.

Zázvor poznáme zväčša ako korenie v sušenom stave. Používa sa i vo forme tabliet, sirupu, oleja s extraktmi so zázvoru,  známe sú i zázvorové cukríky, žuvačky a dokonca aj pivo. Stimuluje i nepríjemné stavy, napríklad pálenie záhy, nadúvanie a plynatosť .   Dospelému človeku sa neodporúča denne zjesť viac ako 4 gramy čerstvého zázvoru a netreba zabudnúť na to, že pre každého nie je zázvor dobrý. V sušenom stave by to nemalo byť viac ako 1 gram za deň. Podľa slov odborníka nie je vhodný zázvor deťom do 2 rokov, nie je príliš vhodný ani pre diabetikov. účinky zázvoru Zázvor môže byť v týchto formách: čerstvý sušený kandizovaný

Zázvor ako čaj Na prípravu zázvorového čaju sa používa predovšetkým čerstvý zázvor, ktorý si buď nastrúhame, alebo pokrájame na plátky. Je dobrý najmä pri prechladnutí, či pri zažívacích ťažkostiach. V čínskej medicíne sa zázvorový čaj spolu s hnedým cukrom používa na liečbu menštruačných kŕčov.

 

strúhaný zazvor

 

 

 

 

 

 

Postup na prípravu zázvorového čaju: 25 g čerstvého zázvorového koreňa si poriadne očistíme, šúpať netreba a nahrubo si ho postrúhame. Zalejeme 2 dl vriacej vody, najlepšie z rýchlovarnej kanvice a ak chcete, vymixujte si ho ponorným mixérom. Lepšie sa vám vyluhuje. Čaj už ale nevaríme. Precedíme cez jemné sitko do väčšej nádoby a doplníme vriacou vodou do 4-5 dl. Horúci necháme odstáť a podľa potreby dochutíme cukrom, medom, či citrónom. Pije sa teplý. Zázvorový čaj má miernu pálivú chuť skoro ako chilli. Nezabúdajme na to, že netreba to so zázvorom preháňať, čiže nerobiť si zbytočne silnejší čaj, o ktorom si budeme myslieť, že nám viac pomôže. Pre bolesti v krku sa odporúča požuť kúsky čerstvého zázvoru.

 

Zázvor pre tehotné ženy ? Je naozaj zázvor vhodný i pre tehotné? Ťažko odpovedať na túto otázku, pretože nie som žiadny odborník, aby som správne odpovedala. Na internete sa zväčša stretnete s tým, že zázvor pomáha pri nevoľnosti spojenej s cestovaním, či nevoľnosť, ktorú pociťujú budúce mamičky. Avšak na druhej strane, ako už bolo spomínané i v tomto článku, neodporúča sa deťom do dvoch rokov zázvor. A to by asi aj malo platiť pre tehotné ženy, ktoré už v brušku majú malého jedinca, pre ktorého to nemusí byť vhodné. Z tohto hľadiska by som sa radšej zázvoru vyhla. Viem, že  v lekárni sú dostať i pre tehotné ženy lízanky obsahujúce zázvor, ale keď, tak určite neobsahujú toľko zázvoru čo čerstvý zázvor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


4 × jeden =