Jedálniček pre deti od 1.roka

jedálniček pre detiEšte pred narodením bábätka sa snažia mamičky dodržiavať čo najlepší jedálniček, aby správne živili nie len seba ale aj toho malého človiečika, čo rastie vo vnútri. Po narodení prichádza na rad materské mliečko. No od prvého roka ( aj skôr ) vášho dieťatka môžete začať postupne prechádzať aj na inú stravu. Aká je vhodná strava pre deti od prvého roka a ako s ňou začať si môžete prečítať v nasledujúcom článku.

Nie som žiaden odborník na výživu a nie som zatiaľ ani matkou, avšak zaujímam sa o stravu, pestrý jedálniček nie len dospelých, ale aj detí či malých bábätiek. Skúsenosť mám so sestrinými dvoma krásnymi deťmi, ktorej sa snažím pomáhať s ich výchovou a rada pre nich pripravujem jedlá, ktoré sú pre nich vhodné. Inšpiráciu čerpám z knižiek a surfovaním na internete a s týmito informáciami by som sa s vami rada podelila. Veď od stravy závisí vývoj vášho dieťatka.

jedálniček pre deti

Áno presne tak. Strava je veľmi dôležitým faktorom pre správny vývoj vášho dieťatka. Ak budete vaše dieťatko kŕmiť nazvyme to “ nezmyslami „, nebude správne rásť, vyvíjať sa a podobne.

Často krát mamičky kupujú Nutrilon či iné sušené mlieka ako náhradu za materské mlieko. Netvrdím, že tieto sušené mlieka sú zlé, avšak zo skúseností viem, že dieťa sa s nimi veľmi rýchlo vyvíja. Čo poznám niektoré mamičky, ktoré prešli na tieto mlieka, boli šťastné ako sa ich deti rýchlo vyvíjajú, zúbky im rástli už v 5 mesiaci, čo je myslím si podľa mňa troška priskoro.  Dieťa sa musí vyvíjať postupne. Mlieko má v sebe toľko látok, ktoré urýchľujú vývoj.

Strava pre deti od 1.roka 

Deti od 1.roka môžu začať konzumovať múčne potraviny ako je pečivo, vianočku, sladký rožtek, no občas im môžeme dopriať aj závin, napríklad jablkový, dokonca aj tvarohový. Na tvaroh dajte pozor, ten nie je ešte príliš vhodný pre deti od 1.roka, ale výnimočne môžete dopriať deťom aj takúto pochúťku, aby si dieťa zvyklo na rôzne chute.

pečenie chleba

Pri múčnych produktoch treba taktiež dať pozor, aby ste to zbytočne s nimi neprehnali, avšak ani múčne výrobky úplne nevyraďte z jedálnička vášho dieťaťa. Niektoré mamičky nedoprajú svojim deťom žiadny múčny výrobok, avšak potom v neskoršom veku sa môže stať, že sa z nich stanú celiatici, a to len z toho dôvodu, že organizmus dieťaťa si nezvykalo na takéto potraviny. Samozrejme, múka nie je zdravá, avšak ak si predstavíte, že vaše dieťa aj v 30 rokoch života bude trpieť celiakiou, zháňať si v obchodoch predražené potraviny ktoré môže skonzumovať a neustále si dávať pozor na to, čo si môže dať a čo nie….no nič príjemné. Radšej odporúčam múku do jedálnička dieťaťa od jedného roka postupne zaradiť.

 

Nátierky, ktoré môže dieťa konzumovať od jedného roka je napríklad:

lekvár – pokiaľ možno domáci, bez pridaných farbív

zeleninová, rybacia, vajíčková či syrová nátierka

maslo – pri masle radšej dbajte na kvalitu masla, nekupujte žiadne margaríny, iba obyčajné, rastlinné maslo

med

tofu

Ďalšie vhodné jedlá ( napríklad  na raňajky ):

hydinová šunka, ktorá neobsahuje veľa soli

jogurt – pri jogurtoch dbajte na to, aby nebol nízkotučný, pretože tuk je nevyhnutný pre vývoj nervovej sústavy a taktiež dajte pozor, aby ste nekupovali čisto smotanový jogurt.

Ovocie – buď v podobe kaše alebo nastrúhané, možno vášmu dieťatku podávať aj ako zdravú desiatu. Ak vaše dieťa odmieta prijať ovocie uprostred dňa, poďte na to hravou formou 🙂

jedálniček pre deti
usmievavá tvárička z mandariniek, banánu, kiwi, mesiačik pomaranča a jedna datla 🙂

 

kvetinka z kiwi, mandariniek a uprostred  jedna datla :-)
kvetinka z kiwi, mandariniek a uprostred jedna datla 🙂

Čo dať na obed dieťatku od 1.roka:

Obed pre vaše dieťatko by malo tvoriť dva chody:

polievočka – ktorá je často krát obľúbeným pokrmom detičiek. Polievka povzbudí chuť na jedlo, pripraví tráviaci trakt na prijatie hlavného chodu. Najlepšie je nejaká zeleninová, másový vývar ( bez zbytočne pridaných glutamanov, bujónov ). Strukovinová polievka je taktiež vhodná, pozor, strukovinové polievky varte dlhšie, pred varením dobre prepláchnite,  aby dieťatko nenadúvalo a nebolelo ho bruško. Polievky možno zahustiť troškou yžových, pohánkových alebo iných vločiek. Cestoviny vyberajte radšej  bezvaječné.

hlavné jedlo  – z hlavného jedla máte na výber napríklad: zapekanú zeleninku, zeleninové šaláty, prívarky, kompótiky, zemiaky, ryža, bezvaječné cestoviny, pohánka, mäsové pokrmy ( mäso nemusí byť príliš častým pokrmom vášho dieťaťa, približne 30 g mäsa nahradí jedno vajce alebo 4-5 lyžíc varených strukovín), rizoto. Pre dieťa sú vhodné na obed aj sladké pokrmy, ako sú napríklad dukátové buchtičky, žemľovka, koláče a podobne, ale sladké podávajte len výnimočne, aby si dieťa na túto chuť príliš nezvyklo a potom bude vyhľadávať iba sladké jedlá.

 Večera musí byť ľahká

Presne tak, večera vášho dieťaťa sa musí skladať iba z ľahkých jedál, ktoré sú dobre stráviteľné. Zväčša sa večera môže podobať olovrantu: či už je to kaša ( ovsená, ovocná a podobne ), nastrúhané jablko s mrkovu, menšia porcia jedla aká bola na obed alebo nejaký mliečny výrobok, napríklad jogurt.

Nápoje vhodné pre deti:

Výber nápoja je taktiež dôležitý ako aj strava. Pokiaľ máte možnosť, robte mu domáce džúsiky, ktoré zriedite vodou. Neskôr môže prejsť na bielu kávu, ktorú pijávajú aj niektoré mamičky v tehotenstve alebo počas dojčenia. Netreba zabúdať na to, že voda a čajík sú najlepšími nápojmi pre vaše dieťa. Postupne môžete prejsť aj na acidofilné mlieko.

Pozor! mlieko sa neráta za nápoj ale potravinu, preto ak dávate svojmu dieťaťu mlieko, nenúťte ho jesť rizoto, ale spravte mu čajík alebo nalejte vodičku.

 

zdravá káva vhodná aj pre tehotné ženy aj pre malé deti
zdravá káva vhodná aj pre tehotné ženy aj pre malé deti
 Čo nedávať  pre deti od 1.roka:

horčica

majonéza

mleté čierne korenie, či iné druhy korenín

chilli

sójová omáčka

vysmážané jedlá

mastné jedlá

údeniny

 

Bylinky či iní dochucovadlá, ktoré sú vhodné:

majorán

morská soľ

rasca

bazalka

fenyklové semiačka

 

 alergény - detiPozor na alergény

Alergény, ako je napríklad lepok, orech, ryby, citrusové ovocie, zaraďujte do jedálnička dieťaťa postupne. Ak mu doprajete oriešky napríklad v pondelok, počkajte do utorka alebo do stredy, či sa neobjavia nejaké alergické reakcie. Ak sa nič nestane, môžete postupne zaraďovať takúto potravinu do jedálnička dieťatka. Ak nastanú určité alergické reakcie, pozhovárajte sa o tom s detským lekárom a vyvarujte sa takýmto potravinám.

 

A na záver ešte pár rád:

Nezabúdajme na to, že dieťa do 1.roka nie je ako mi dospeláci a že všetky chute musí ochutnať naraz.  Nie! Treba ísť na všetko postupne, na objavovanie chutí ma predsa dosť dlhý čas pred sebou. Zo zavádzaním nových chutí začínajme vždy pomaly, postupne. Ak vaše dieťa nemá na niečo chuť, nenúťte ho na silu do jedenia. Netvrdím, že ak vymýšľa a chce papať iba sladkosti, aby sme mu odopreli napríklad zemiačiky a dali sladkosť, no nezabúdajte na to, že ak má chuť na sladkosť, zväčša bola chyba v jeho jedálničku, kedy mu boli ponúkané sladkosti, spoznalo novú chuť a nechce sa jej vzdať.

Dieťa netrestajte pri odmietaní stravy a ani mu nič nesľubujte, že ak jedlo spapá, dostane odmenu.

Ak budete dieťa nasilu nútiť jesť, vyvolá si k tomu jedlu odpor, čo môže trvať až do dospelosti.

Toto bol aspoň stručný výcuc z toho, čo môže dieťa a čo nemôže konzumovať od 1.roka.  Nezabúdajme: strava je základ pre vývoj dieťaťa.

Mohlo by Vás zaujímať:

JEDÁLNIČEK PRE TEHOTNÉ ŽENY

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


− šesť = 2