Kúpanie a starostlivosť o bábätko pri kúpaní – ako často a kedy umývať bábätko

kupanie dietatka rady a typy pri kupani biostravaMamičky,najmä tie, ktoré prvý krát rodili, majú zväčša strach kúpať svoje bábätko. Zaoberajú sa otázkami ako často kúpať svoje dieťatko, aká má byť správna teplota vody pri kúpaní, aké prípravky na kúpanie dieťaťa treba použiť a podobne.  Ak sú mamičky odkázané samé na seba a nežijú so svojimi rodičmi či s inými príbuznými, ktorý už všetky tieto veci majú za sebou, snažia sa hľadať potrebné informácie a preto som sa  rozhodla aj ja napísať pár slov o kúpaní bábätka, ako som aj ja začínala 🙂
Zo začiatku som to nemala ani ja ľahké. Nežila som s matkou, keď sa mi narodil môj synček a v pôrodnici som sa toho veľa nenaučila. Na kurz pre rodičov som počas tehotenstva nechodila, pretože mi bývalo takmer celé tehotenstvo zle a keď mi bolo lepšie, snažila som sa riešiť iné veci, napríklad kúpa bytu či následné sťahovanie a kúpa potrebných vecí, kým môj maličký nebol ešte na svete. Som človek, ktorý potrebuje všetko chystať dopredu, pripravovať sa,  aby všetko dopadlo dobre a boli sme všetci spokojný 😀

Pamätám si na svoje úplné prvé kúpanie, ktoré bolo ešte v pôrodnici. Samozrejme, tam nám milé pani sestričky ukázali, ako správne kúpať dieťatko, aj aká má byť voda pri kúpaní, no ale celé kúpanie dieťatka prebiehalo tak rýchlo, že som sa naozaj nič nenaučila. Na izbe som bola s mamičkou Monikou, ktorá taktiež bola prvorodička a po každom kúpaní bábätka sme si iba povzdychli pri predstave, že o pár dní keď nás prepustia z pôrodnice, budeme na všetko samy. No ale zbytočne sme sa tak báli.
Keď som prišla domov z pôrodnice, môj manžel mi s veľkou radosťou išiel pomáhať chystať vodičku pre bábätko, no ale malého sa bál kúpať, tak som sa kúpania malého Ivka zúčastnila ja 😀

Tu je pár rád pre kúpanie bábätka

Začíname prípravou na kúpanie. Je potrebné si všetky veci, ktoré budeme potrebovať pri kúpaní nachystať vopred, aby sa nestalo, že počas kúpanie budeme musieť rýchlo chystať plienku alebo si skočíme pre uterák a dieťatko necháme na prebalovacom pulte samé.

Na kúpanie bábätka si vopred pripravte:

vaničku/káblik s vodou vhodnou na kúpanie dieťatka

osušku

čistú plienku

oblečenie pre bábätko

vatové tyčinky na utretie len vonkajšej časti ušiek – nikdy nezachádzame do zvukovodu

prípadne mydielko ak používame, alebo šampónik a krémik proti tapareninám ( ak používate ).

Optimálna voda na kúpanie pre bábätko je okolo tých 36 až 37 stupňov Celzia. Niekedy je ťažké odhadnúť koľko stupňov má voda, no ja som si do vody namočila lakeť a podľa toho som najlepšie určila, či je voda vhodná pre bábätko. Čiže teplotu som určovala pomocou lakťa.

Pomocou ruky to až tak nie je vhodné, pretože sa môže stať, že budete mať studené ruky a na vodu pripravenú na kúpanie budete inak reagovať akokeby máte teplé ruky, pretože teplota rúk je premenlivá. Raz ich máme studené a o chvíľu teplé a preto raz znesieme teplejšiu vodu a inokedy studenšiu. Lakeť je v tomto u mňa jednotkou 😀

Samozrejme v dnešnej dobe existujú teplomery do vane, pomocou ktorý zistíte správnu teplotu vody na kúpanie. Ako som spomínala, najlepšia teplota vody na kúpanie je 36 -37 stupňov Celzia. v miestnosti, kde kúpete bábätko, by mala byť teplota približne do 25 stupňov Celzia. Je dobré, ak dieťa prebaľujete, vyzliekate aj kúpete v tej istej miestnosti, kde sa udržuje stála teplota.

kupanie dietatka rady a typy pri kupani biostrava

V čom môžeme kúpať bábätko?

Ja som použivala klasiku-detskú vaničku. Dieťa však môžete kúpať aj vo vedierku, v umývadle, či vo vaničke, ktorá má príručný pultík. Množstvo vody závisí aj od túžby vášho dieťatka. Niektoré deti majú rady, keď majú vodu až po pliecka, aby boli skoro celé v teplúčku.Inak sa odporúča približne 6-8 cm vody vo vaničke.

Kozmetické prípravky vhodné pre bábätko

Asi netreba zdôrazňovať, že pre bábätko nesmieme používať takú kozmetiku ako používame mi dospelý. Bábätko treba umývať jemným detským mydlom, ktorý však nemusíte stále používať, aby mydielko zbytočne nevysušovalo pokožku bábätka. Pokiaľ ho kúpete skoro každý deň, mydlo stačí použiť dva krát do týždňa. Mne poradili v pôrodnici otruby, ktoré dostanete kúpiť aj v lekárni, tak som to troška striedala. Raz otruby a keď malý Ivko mával také dni, že len kakal a kakal, použila som pre neho vhodné mydielko.

Pozor pri utieraní bábätka, aby ste mu nevysušovali zbytočne kožičku, ktorú má jemnú a veľmi citlivú. Najlepšie, ak dieťa zabalíte do “ tetrapleny“ alebo do osušky a jemne budete pritláčať na telíčko a postupne sa všetka voda vsaje do osušky a bábätko tak po kúpaní zostane suché.

Ako často kúpať bábätko.

I ja som sa často zaoberala otázkou ako často mám svoje dieťa kúpať. Nie je vhodné, ak bábätko do jedného roka každý deň kúpete, pretože jeho kožička je veľmi citlivá a inak reaguje na vodu ako mi dospelý. Bábätko úplne postačí kúpať tri krát do týždňa.

Avšak pozor! Kúpať tri krát do týždňa s tým, že každý deň ho aspoň raz pod tečúcou vodou po výmene plienky umyjete na genitáliach, aby ich mal čisté a v suchu alebo ho po výmene plienky utriete navlhčenou bavlnenou plienkou. I keď vlhčené detské utierky na zadoček sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené, je lepšie tieto používať len v nevyhnutných prípadoch, napríklad ak práve cestujete, pretože navlhčené obrúsky môžu dráždiť pokožku zadočka a viesť k zapareninám alebo alergickým reakciám.

Ak predsa len ste za to, aby vaše bábätko sa každý deň kúpalo, nepridávajte do kúpeľa žiadne kozmetické prípravky, ani nič podobné, kúpte ho iba v čistej vode.

Je potrebné bäbätko olejovať?

Na jednej internetovej stránke som sa dočítala, že zdravé bábätko netreba stále niečím natierať. To však neplatí už v prípade, ak dieťatko trpí nejakým ekzémom, no najlepšie je zájsť za detským lekárom, ktorý vám určite poradí.

 

Česanie bábätka po kúpaní.

Keď sa mi narodil Ivanko, nemal takmer žiadne vlásky, ale ja som ho tak či tak česala, aby pokožka vlasov dokázala správne regulovať detský mazík.

Pre dieťatko sú špeciálne mäkké kefky na česanie, ktoré sú veľmi jemné k detským vláskom a k detskej hlavičke. Potom ma napadla ešte jedna myšlienka, prečo by sa dieťa málo česať.

Predstavte si, že keď vás svrbí hlava a nedá sa vám poškrabkať, predstavte si to u bábätka, ako mu musí byť nepríjemne, najmä ak nevie povedať: mami poškrabkaj ma 😀

Česaním totižto masírujete pokožku dieťaťa a zbavujete ho aj odumretej kožičky na hlavičke. Nanešťastie veľa detí trpí tzv. seboreou, kožným ochorením, ktorá svrbí a česaním napomáhate dieťaťu aby sa cítilo lepšie a skôr mu prešla seborea. Seborea alebo inak seboroická dermatitída je neinfekčné kožné ochorenie, ktorým trpia deti aj dospelý. Seborea sa prejavuje najmä na pokožke hlavy na tvári a trupe. Viac si môžete prečítať tu:

Seborea – seboroická dermatitída, príčina, liečba, príznaky

A nakoniec ešte jedna dobrá rada: Kým nie je ranka na pupčeku zahojená, túto oblasť radšej nenamáčajte. Ak nebudú žiadne komplikácie, pupček nepotrebuje nijaké špeciálne ošetrenie. Občasné drobné krvácanie je normálne a po čase by malo ustať.  Neodporúčajú sa kamilkové odvary, materské mlieko či dezinfekčné mastičky, mokvajúci pupček alebo zvyšky krvi stačí utrieť kúskom čistej gázy a zakryť sterilným štvorcom. Ak sa okolie pupka zapáli, vyhľadajte pomoc.

 

Prajem všetkým mamičkám a oteckom príjemné kúpanie ich dieťatka, žiadny stres pri kúpaní a aby si kúpanie drobčeka vychutnali tak, ako som si ho po pár dňoch užila aj ja.

( čitateľka Klaudia z Rožňavy )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


7 × päť =