Kýve sa mi trvalý zub alebo ako zastaviť paradentózu

paradentoza_rady_a_tipyPred časom jedna známa mala problém zo zubami, k tomu sa pridala ďalšia priateľka, ktorej sa hýbu dva predné zuby – áno práve tie najkrajšie. Keby sa hýbal nejaký spodný zub, možno by taký alarm nespustilo.Tak sme pripravili zoznam všetkého, čo funguje proti paradentóze.

Popravde povedané zdravé predné zuby sú  základom pre pekný úsmev. Preto  veľmi veľa ľudí k nim pristupuje starostlivejšie ako k tým zadným. Ak sa začnú kývať, tak sú z toho zhrozený, pretože je veľké riziko, že one prídu.

Potraviny pre zdravé ďasná a zuby

Ak si myslíš, že paradentóza navštevuje starších ľudí 40+ tak sa mýliš. Kamarátky majú 24 a 28 rokov a je kopu mladých ľudí, ktorí už nemajú svoje zuby. Potom čo sme sa začali rozprávať o zuboch a zháňať info, som sa dozvedala,  že viac ako 80% všetkých dospelých starších ako 30 rokov trpí paradentózou!

paradentoza_rady_a_tipy

Po prvé čo v takejto situácii urobte – vyhľadajte lekára ! pýtajte sa ľudí na referencie, ak je prípad bolestivý tak je to o to horšie. V zubnej ambulancii vám spravia rontgen zubov, podľa ktorého zistia poškodenie „úložiska zubu“

 

Ako sa to mohlo stať, že sa zdravý zub začal kývať ?

Príčin môže byť viacero. Tá najčastejšia je paradentóza (popísaná nižšie), Nesprávna alebo žiadna zubná hygiena , úraz, odumretie zubu, zlozvyk napríklad vytláčanie jazykom, zápal ďasien, alebo aj nesprávny zásah lekára, pearsing, preťaženie zubov.

Príčina prečo sa zub začal kývať  je ústup ďasien,  začnú sa odhaľovať zubné krčky. Zaujímavé na tom je, že obe slečny majú pekné biele zuby a sú na prvý pohľad zdravé, žiadne kazy , zubné plomby ani žlté ani šedé. Ich úsmev vyzerá normálne, ani náhodou by nenapadlo že sú len krôčik od ich straty. Potom čo ustúpi ďasno tak začne byť napadnuté lôžko zubu a vlákna (Parodont) ktoré držali koreň zubu, začnú povoľovať a zub sa rozkýve.

Aký bol stav predtým než sa začali zuby hýbať ?

Obe kamáratky začali vypľúvať krv pri čistení zubov. Mysleli si, že je to zubnou kefkou, niekedy (alebo vždy) po umytí kefku neočistili a zubná pasta ktorá ostala medzi vlasočnicami kefky stvrdla  no a potom bolo bolestivé si s takouto kefkou umyť zuby a išla krv z ďasien. Striedali sa obdobia, keď ďasná krvácali a kedy naopak bolo všetko ok.

Potom ďasná začali častejšie krvácať a to až do takej miery, že ak jedli chlieb, tak ostávali na ňom stopy krvi. To isté platilo o konzumácii banánov, hrušiek a jabĺk. No potom nastalo obdobie, kedy začali cítiť pnutie v zuboch, nie bolesť ale taký zvláštny pocit, akoby tlak na ďasná. Vtedy zistili že sa im kýve zub, a je zle !

Paradentóza – najčastejšie príčiny kývania a vypadávania zubov

Znovu opakujem, v prvom rade vyhľadajte, zubára najlepšie paradentológa. Ten správne určí liečbu a zuby sa dajú zachrániť, ak paradentóza nie je príliš rozšírená, resp vo vysokom štádiu!!

Čo je to paradentóza ?

Paradentóza (parodontitida) je zápalové ochorenie ďasien a závesného aparátu zubov. Najčastejšie postihuje ďasno (zápal ďasien), podkladovú kosť ďasnového výbežku aj celý závesný väzivový zubný aparát. Parodont sú tkanivá, ktoré upevňujú zub v čeľusti, odtiaľ pochádza názov choroby.

Prejavy a štádiá paradentózy

Prvé  štádium sa prejavuje miernym opuchom a začervenaním. Ďasná krvácajú občas nepravidelne. Objavujú sa rôzne malé bolesti a po pretretí dasňa prstom ucítite zápach (to je práca zvýšenej aktivity baktérií), môžete skúsiť tento test.

 

Druhé  štádium  už určite vyhľadajte lekára máte  rozvinutý zápal. Bolesť je väčšia, cítite nepríjemné brnenie alebo tlak. Ďasná krvácajú veľmi ľahko, sú  sčervenané, opuchnuté. V tomto štádiu paradentózy je najvyšší čas pre lekára. Je dosť možné, že zuby nebude možné zachrániť, no v rukách odborníka a ak sa budte riadiť jeho radami proti paradentóze, tak je šanca že uspeje  a svoj úsmev zachránite.

Ak dlhšie pociťujete tieto príznaky, skúste test pretietia ďasieň  a skontrolujte si zuby. Skúste, či sa kývu, ak sa nekývu, tak je veľká šanca že o zuby neprídete!

paradentoza_ako na pekné zuby

Tretie štádium paradentózy je charakteristické kývaním zubov , sú odhalené krčky a kosť ktorá držala zuby ustúpila preto sú zuby uvoľnené kývu sa  a budú vypadávať  lekári síce dokážu čo to zachrániť no v tomto štádiu je to veľmi ťažké pravdepodobne o tie najviac postihnuté zuby prídete.

Príčiny kývania zubov  – paradentózy

Aké sú najčastejšie príčiny kývania zubov resp paradentózy ?

Zlá ústna hygiena – nečistenie zubov spôsobí bujenie batkérií ktoré napadú ďasná.
Zlý jedálniček napriklad konzumácia rafinovaného cukru  spôsobuje rovnaký narast baktérií ktoré škodia ďasňám.Vyvarujte sa  sladeným nápojom hlavne večer !!! sam,ozrejme  fajčenie a pitie alkoholu veľmi urýchľuje paradentózu.

Porucha zažívania alebo slabý príjem vitamínov spojený so stresom zdravým zubom tiež nepomáha.

Zubný kameň je častá príčina vzniku paradentozy , na zubnom kameni sa rozvíjajú baktérie ktoré škodia ďasnám.

Ako sa brániť  paradentóze a zachrániť svoje zuby

Popíšem tu všetky,rady,postupy a recepty ktoré sme zozbierali tak aby ste sa mohli lepšie bojovať s paradentózov a vaše vlastné stále zuby vydržali čo najviac rokov.

Zmeňte zubnú kefku  v prvom rade by mala mať  jemnejšie vlákna a menšiu plochu aby sa vlákna dostali všade dobre vyčistili zuby. Zubnú kefku je treba meniť každé tri mesiace. Zatial mám dobré skúsenosti so zubnou kefkou Curaprox no cena kefky je vyššia ale má práve tieto jemné štetiny ktoré dobre čistia zuby.Skúste použiť medzizubné nite. 

Venujte viacej času čisteniu zubov , ak sa dá tak si dlhšie čistite zuby, čistenie zubov nemusí byť také intenzívne (netreba tlačiť) ako skor dlhé a často opakované . Ak nemáte možnosť čistiť zuby (napr v práci) tak sa po jedle napite čistéj vody nech čiastočky jedla putujú dolu do žalúdka  a nech neostávajú na zuboch.

Zlepšite stravu  vyradte  zo stravy rafinované cukry sladkosti,alkohol, prestante fajčiť.Začnite konzumovať zeleninu ovocie a po ich konzumácii si napite vody. Dobra je cibuľa,cesnak,

Prípravky proti paradentóze koenzým Q10 stimuluje cirkuláciu krvi v ďasnách a udržuje ich zdravé. So skúsenosti ako spomaliť  toto ochorenie sa spomína kloktadlo  Corsodyl. Prípravky vám poradí  váš lekár. žuvačky bez cukru tiež pomáhajú.

Babské rady proti pradentóze :

Rada 1.

Na tento problém – v každom veku a bez stomatológa je babská, ale osvedčená rada: vyplachovať ústa odvarom rovnakého dielu materinej dúšky / tymián, šalvie / šalvia lekárska, ľubovníka / ľubovník bodkovaný, kôry dubové a listu orecha vlašského. 2 lyžice zmesi na šálku vlažnej vody, nehať nasiaknuť 60 minút.

Precediť a vyplachovať niekoľkokrát denne.

 

Rada č2.

Jesť cibuľu, kaleráb, paradajky, jablká, jarabiny.

 

Rada č 3.

Začínajúcu paradentózu je možné spomaliť aj žuvaním sušených trniek – sliviek (krížaliek), podávaním vitamínov podľa určenia lekárom.

Rada č4.

Konzumujte bylinky ktoré pomáhajú v boji proti paradentóze a spevňujú ďasná sú to napríklad:

Šalvia  je bežne používaná v ústnych vodách má dezinfekčné  účinky na naše ďasná a celú ústnu dutinu ničí baktérie ktoré spôsobujú chodobu – zápal ďasien. Liečivú ústnu vodu si môžeme pripraviť buď zo samotnej šalvie, alebo ju kombinovať s inými bylinami.
Mäta je ďalšou vhodnou bylinkou v prevencii paradentózy, aj jej výťažky nájdeme v mnohých pastách na zuby a ústnych vodách. Možno z nej pripraviť nálev alebo odvar na preplachovanie úst.
Harmanček   sa hodí hlavne v prípade akútne podráždených ďasien. Nálev alebo odvar z neho môžeme aplikovať na preplachovanie úst aj niekoľkokrát denne.

Repík lekársky je tiež známy pre svoju schopnosť urýchľovať hojenie . Jeho pôsobenie je jemné a nemusíme sa báť ho používať po dlhú dobu.
Praslička roľná má výrazne protikrvácavý účinok, skôr sa bežne aplikovala k zastavovaniu krvácanie aj väčších rán kdekoľvek po tele. Výborne sa hodí kombinovať s niektorou z vyššie uvedených byliniek, napr. So šalviou, mätou.

Pri zápaloch ďasien je vhodné  použitie včelieho propolisu.

Chirugické riešenie 

Je rozrezanie ďasna a spevnenie kosti plastovými doštičkami , tie zafixujú zub , hojí sa to niekoľko týždňov.Vzhladom na charakter zásahu je treba ústnu dutinu často dezinfikovať.

Ak by aj zub vypadol tak je možnosť  si dať spraviť náhradu

nahrada za zub

 

2 názory na “Kýve sa mi trvalý zub alebo ako zastaviť paradentózu”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


7 + = šestnásť