Kyselina močová

Zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi je jedným z hlavných ukazovateľov dni. Je veľmi málo rozpustná vo vode.Približne 10% kyseliny močovej sa z tela vylučuje prostredníctvom obličiek. Ostatok sa vracia do tela.

Zvyšovanie kyseliny močovej v tele má na svedomí dedičnosť, ale aj tzv puríny, ktorých keď je v tele veľa, je veľa aj kyseliny močovej. Sú to základné stavebné zložky DNA a RNA ( nukleovej kyseliny ) a do istej miery sú súčasťou nášho organizmu. Puríny sa do krvného obehu dostávajú z potravy, alebo pri rozpade a obnove buniek tela .

Ktorým potravinám by sme sa mali vyhýbať?

Predovšetkým mäsu, mäsovým výrobkom, vnútornostiam, dokonca aj strukovinám.

 

Aké je riziko?

Ak bude v tele zvýšená hladina kyseliny močovej, je tu riziko, že sa kyselina , ktorá je málo rozpustná vo vode, začne zrážať do kryštálikov a usadzovať sa v kĺboch ​​. V dôsledku toho vzniká dna.

 

Príznaky DNY

Najprv je postihnutý palec u nohy, kedy miesto nateká, červenie, bolí. Potom prídu na rad ďalšie kĺby v tele, môže dochádzať napríklad k vzniku močových kameňov .

 

Ako sa vyšetruje hladina kyseliny močovej?

Zisťuje sa predovšetkým z krvi a z moču. Muži majú vyššiu hladinu kyseliny močovej v krvi ako ženy, pretože ženy ju močom viac vylúčia, preto sú aj iné hodnoty u mužov ako u žien.

Novorodenci 0 – 6 týždňov : 143 – 340 mmol / l 
Dojčatá 6 týždňov – 1 rok : 120 – 340 mmol / l 
Deti 1 – 15 rokov : 140 – 340 mmol / l 
Muži 15 – 110 rokov : 220 – 420 mmol / l 
Ženy 15 – 110 rokov : 140 – 340 mmol / l 

DNA sa vyšetruje pri: nadmernej konzumácii alkoholu, pri bolestí kĺbov, palca na nohe, pri vysokej hladiny tukov v krvi, zvýšenom sklone ku zrážanlivosti krvi, pri chemoterapii, pri výskyte močových kameňov, ak je ochorenie dedičné a iné.
Odber sa robí nalačno ráno,  pred odberom sa nesmie jesť 10 – 12 hodín, byť v kľude a malo by sa vypiť 2 – 3 dl vody. Večer by ste nemali piť kávu, čaj, alkohol, pivo, žiadne vnútornosti, mäsa maximálne 150 g za deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


6 − = štyri