Melón pre zdravie, ako nakupovať melón

melon pre zdravieMelón mám veľmi rada. Zvlášť v lete si najradšej dávam zachladiť na pár minút do chladničky nakrájaný melón a potom vonku na lehátku si pochrumkávam na tomto sladkom, chutnom a zdravom ovocí. O jeho zdravotných účinkoch si môžete prečítať v nasledujúcom článku.

Melón patrí medzi jednoročné tekvicovité plodové zeleniny. Pestujeme ho aj doma na záhradke a preto viem, že melóny majú rady teplo, no netreba zabúdať na polievanie.

 Melón pre zdravie

Melón obsahuje veľké množstvo vitamínov a zdraviu prospešných látok

Vitamín C zastúpený v melóne nám dodáva silu, podporuje imunitu, preto vďaka tomuto zázračnému ovociu nebudeme tak často chorý.
Vitamín B6 – pyridoxín je zasa potrebný pre syntézu bielkovín v tele.

Pre okysličovanie organizmu je zasa potrebný niacín  – vitamín B3.

Melón nám nepomáha iba po zdravotnej stránke ale aj nášmu zovňajšku, najmä nechtom, vlasom a pokožke. Je to vďaka kyseline listovej, ktorá je nenahraditeľná pre krvotvorbu, plodnosť a správny vývoj plodu vo všetkých štádiách.

melon pre zdravie

Melóny pomáhajú detoxikovať, zbavovať sa nahromadených toxických látok v tele a pomáhajú celkovej obranyschopnosti organizmu a to vďaka karoténom a antioxidantom. Vitamín A pomáha chrániť sliznice tela, udržuje v zdraví náš zrak a mentálnu sviežosť a je prevenciou niektorých typov rakoviny.

Železo, mangán, vápnik, horčík, zinok, draslík a jód – ďalšie dôležité prvky potrebné napríklad pre krvotvorbu, mozog, nervy, pevné kosti a zuby, plodnosť a sexuálne libido.

 

ako nakupovat melonAko nakupovať melóny

Ak nemáte možnosť dopestovať si melóny v záhradke, prinášam vám pár rád ako si správne vybrať chutný melón.

Melón, ktorý nie je nijak porušený, môžete pokojne skladovať v chladničke dlhšiu  dobu. No netreba zabúdať, že i v chladničke stále zreje a preto sa môže chuť líšiť inak ako keď ste ho kupovali.

Ak si kupujete celý melón, nevidíte dovnútra či nie je plesnivý alebo či je dobre dozretý, preto skúste vziať plod do oboch rúk a dlaňami poriadne stlačte. Pokiaľ sa ozve vŕzgavý zvuk, potom je melón absolútne vhodný na jeho konzumáciu. Dobre vyzretá dužina ľahko odtrháva od šupky. Ďalším prvkom o čerstvosti je vyschnutá stopka stočená do kľučky.

 

OVOS – OBILNINA PLNÁ ZDRAVIA

SEITAN – VÝROBA SEITANU A RECEPTY Z NEHO

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


+ dve = 6