Spálená koža, ako sa jej vyhnúť, rady pre spálenú pokožku

co pomoze na spalenu kozu babske radyBlíži sa leto a sním spojené opaľovanie. Či už pracujeme na záhradke, alebo sa rady slníme na kúpaliskách či vonku na terase, ťažko sa vyhneme začervenalej pokožke. No niekedy to človek preženie, najmä ak ide do záhradky, kde pracuje celý deň a večer zistí, že kožu má úplne spálenú, páli ho to, no niekedy môže nastať aj nepríjemná zimnica či pľuzgiere. Ako sa brániť začervenalej kože a čo pomôže na jej liečbu si môžete prečítať v nasledujúcom článku.

Slnečné lúče sú pre leto priam stvorené a pre nás ľudí aj v istom slova zmysle potrebné, pretože telu dodávajú telu potrebný vitamín D a stimulujú tvorbu hormónu dobrej nálady, no našej pokožke, pokiaľ toi s opaľovaním trocha preženieme, dobre určite nerobia.

Čo môže za našu spálenú kožu? Je to vďaka UV žiareniu, na ktoré pokožka prirodzene reaguje. Ak sme na slnku, koža začne pri styku so slnečnými lúčmi produkovať vo zvýšenej miere melanín, vďaka ktorému naša pokožka naberá farbu opálenia. No akonáhle sa presiahne hranica  v tvorbe melanínu, začne sa páliť.

Ako sa vyhnúť spáleniu na slnku

Medzi taký prvý základný  bod patrí natieranie pokožky, chráňte svoju pokožku vhodnými prípravkami na opaľovanie, a to nielen keď sa chystáme ísť kúpať na kúpalisko, ale taktiež ak plánujete ísť pracovať napríklad do spomínanej záhrady, alebo pracujete vonku. No niekedy postačí aj približne 15 minút na priamom slnku, napríklad ak ste na prechádzke v meste.

Najsilnejšie slnečné žiarenie je približne okolo 11.00 hodine až do 15.00 hodiny, preto pokiaľ sa dá, vyhýbajte sa takémuto slneniu. Ak však v tomto čase sa musíte zdržiavať na slnku kvôli práci, nezabúdajte na kozmetické prípravky s vysokým UV faktorom.

spalena koza liecba pobyt na slnku

Slnečné okuliare, či pokrývka hlavy – šatka alebo klobúk sú ďalšími vhodnými opatreniami ako sa vyhnúť spáleniu na slnku a tým aj úpalu, preto chráňte sa aj pomocou takýchto pomôcok. Veľa chlapov pri práci či už na stavbe alebo v záhrade si vyzlieka tričko. Nečudo, veď v takom horku sa nedá poriadne pracovať, preto je najlepšie mať čo najmenej vrstiev na sebe, respektíve mať holý chrbát. Lenže následkom toho sa im chrbát spáli, nastáva pálenie a nemôžu sa poriadne ani o stoličku oprieť. Poznám to z ocinovej strany. Jeho obľúbenou činnosťou je práca v záhradke. Či je slnko alebo nie, on jednoducho musí pracovať a potom už len večer čakáme s krémami, kedy nás poprosí aby sme mu natreli chrbát :-).

 

Ak je pokožka spálená , mení svoju farbu do červena, začína byť citlivá na dotyk, neskôr dosť bolestivo a sála z nej teplo. Koža však nemusí zostať ihneď červená, farbu môže zmeniť v priebehu niekoľkých hodín.

Ak ste sa spálili iba trocha, za pár dní sa pokožka upokojí. No ak ste nebodaj na slniečku zaspali, bude to chcieť zvýšenú pozornosť a
starostlivosť.

Chladivé gély a peny s panthenolom a vitamínom E sú vhodbným riešením pri spálenej kože, no natierajte spálenú pokožku týmito prípravkami opatrne, aby ste nespôsobili šok pokožke. Veď predstavte si, čo môže spraviť studená voda na hrdlo, ak ste dlho boli na slnku, v teple. Začne Vás bolieť hrdlo, pretože ste mu spôsobili menší šok.

Netreba zabúdať na dostatočný pitný režim. Piť viac tekutín cez leto ako v zimnom období je nevýhnutné, no ak ste sa spálili na slnku, mali by ste ešte viac tekutín vypiť. Vhodné sú voda, bylinkové čaje a čerstvé šťavy.

Pozor na pľuzgiere

Ak sa vám vytvoria na spálenej kože pľuzgiere, nepraskajte si ich, pretože môžete chytiť infekciu. Tekutina vnútri pľuzgierov pomáha ranu ochladzovať a dezinfikovať, preto ďalší dôvod, prečo nepraskať pľuzgiere.

Ak ste sa spálili až natoľko, že pociťujete zimnicu a bolí vás hlava, vyhľadajte lekára.

 Materské znamienka a opaľovanie

Ak aj vy máte materské znamienko, je potrebné si ho pri opaľovaní a spálení pokožky kontrolovať, či sa nemení jeho povrch a nezväčšuje sa.

co pomoze na spalenu kozu babske rady

A tu je pár rád pre spálenú pokožku

Na spálené miesta pomôže obklad zo silného zeleného a čierneho čaju, alebo borová voda. Vhodné sú aj obklady z bieleho jogurtu, srvátky alebo kefíru, či indulona. Treba však postihnuté miesta jemne potierať.

Šťava z čerstvého listu z aloe vera je taktiež výborným riešením pre spálenú kožu, kedy si ju niekoľkokrát denne vtierajte do kože. Alebo možno použiť aj chladivý gél z aloe vera.

Rozpustená jedlá sóda bikarbóna v kúpeli taktiež prospeje vašej spálenej pokožke, no s kúpeľom to nepreháňajte, kúpať sa pri veľmi spálenej pokožke sa ani príliš neodporúča, aby sa vám nespravili pľuzgiere.

Šťava z melóna vám pomôže zbaviť sa nepríjemnej horúčavy. Naneste si ju na vatový tampón a nanášajte na začervenané miesta.

 

Želám vám všetkým krásne leto, aby ste si ho naplno užili a dávali si pozor na priame slnečné lúče….

Vaša Katka…

 

MRKVA PLNÁ BETAKAROTÉNU

SÉZAMOVÝ OLEJ PRE ZDRAVIE A KRÁSU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


deväť + = 17