Žltý melón pre zdravie + recept na chutný osviežujúci šalát

melon zlty pre zdravieO červenom melóne som už písala v minulom článku: MELÓN PRE ZDRAVIE, AKO NAKUPOVAŤ MELÓN.Teraz si povieme niečo o žltom melóne, ktorý je dovážaný najmä  z Talianska a Španielska, kde patrí medzi bežne pestované plodiny. Využíva sa nie len ako zdravá a chutná potravina ale svoje využitie nájde aj v kozmetike.

Žltý melón obsahuje  vitamíny A, B a C, vápnik a draslík.

Konzumáciou žltého melóna zlepšujeme svoje zdravie:

pomáha posilňovať rovnováhu metabolizmu

obohacuje krv minerálnymi soľami a vitamínmi

pomáha obličkám efektívnejšie odstraňovať odpadové látky, ktoré vznikajú pri metabolizme

je vhodný pre diabetikov

melóny síce priamo nelikvidujú mikróby v moči, no zastavujú množenie koliformných baktérií, ktoré spôsobujú infekcie močových ciest

priložením na pokožku dokáže pomôcť pri spálení od slnka, vďaka tomu, že plátky jeho dužiny chladia a vyživujú poškodenú pokožku

v kozmetike nájde svoje uplatnenie v pleťových maskách

Melóny majú hydratačné, remineralizačné, alkalizujúce, diuretické a laxatívne účinky.

melon zlty pre zdravie

Využitie žltého melónu

Najlepšie a najzdravšie je melón čerstvý. Neodporúča sa ho však konzumovať po jedle, pretože riedia žalúdočné šťavy a tým narúša trávenie.  Je lepšie jesť melón pred jedlom ako po ňom, pretože riedia žalúdočné šťavy, a tým spomaľuje tráviaci proces. Melóny sa používajú aj na výrobu zákuskov a džemov.

Žltý melón ako aj vodný červený melón je príjemným osviežením počas horúcich letných dní. Dá sa konzumovať samotný, alebo ho možno papať aj s iným ovocím, záleží od vašej fantázie. Vhodné sú napríklad maliny, či čučoriedky.

Zo žltého melóna sa zvykne pripravovať krémová polievka, ktorá sa však konzumuje studená. Žltý melón taktiež nájde využitie vo forme predjedla, alebo spolu so zeleninou sa dá pripraviť  chutný šalát. Je vhodnou súčasťou aj do sladkých pečív, no ak práve chystáte nejakú grilovačku, môžete použiť omáčku, marinádu alebo dip zo žltého melóna.

 

 Ako správne nakupovať a skladovať žltý melón:

Melón dostanete kúpiť zväčša v mesiacoch september až máj. O jeho zrelosti sa môžete presvedčiť tak, že naň pritlačíte s rukami a pokiaľ povrch melóna nijak nepovolí, potom môžete kúpiť takýto melón, pretože je úplne zrelý. Samozrejme presvedčí vás aj jeho výrazná vôňa a popraskané šupky na strane stonke.

Melón je najlepšie skladovať pri teplote 10 ° C. Ak chceme, aby sa chuť cukrového melónu plne rozvinula, uchovávame ho pri izbovej teplote.

skladovanie zlteho melonu zdrave recepty salaty

Nutričná hodnota žltého melónu na 100g:

90% voda

Energie: 36 kcal

Bielkoviny: 0,5 g

Tuky: 0,14g

Uhľohydráty: 9g (z toho cukry: 8g)

Vláknina: 1g

Minerály:

Minerály:

Vápnik: 6 mg
Železo: 0,17 mg
Horčík: 10 mg
Fosfor: 11 mg
Draslík: 228 mg
Sodík: 18 mg
Zinok: 0,09 mg
Mangán: 0,027 mg
Selén: 0,7 mg

 

A nakoniec ešte jeden skvelý recept z červeného aj žltého melóna, ktorý som našla na jednej internetovej stránke:

Farebný melónový šalát

Na prípravu farebného melónového šalátu budeme potrebovať:

1 veľký červený melón, žltý melón, 1 ananás, drobné sezónne ovocie (jahody, maliny, hrozno, jablká, pomaranče), limetkovú šťavu, smotanu na šľahanie, hŕstku nasekaných mandlí, strúhaného kokosu a hrozienok naložených v rume

Postup prípravy: Veľký červený melón prepolíme a vydlabeme menšou lyžičkou dužinu. Kúsky dužiny si dáme nabok do veľkej misy. Vydlabané polovičky melóna použijeme ako misku na farebný šalát, pritom si ich môžme po bokoch povykrajovať na cik-caky.

K dužine červeného melóna potom nakrájame nadrobno ostatné ovocie vrátane hrozienok, pokvapkáme limetkovou šťavou z jednej limetky (podľa chuti), posypeme kokosom a zalejeme smotanou. Vrch môžeme posypať nasekanými mandľami, kokosom a hrozienkami. Miesto smotany možno použiť aj vyšaľahanú šľahačku.

SUŠENÉ HROZIENKA PROTI TVORBE ZUBNÉMU PLAKU

ĽADOVÝ DOMÁCI ZELENÝ ČAJ

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


deväť − = 5