Červená paprika obsahuje 9 x viac betakaroténu, 2x viac vitamínu C ako zelená. Papriky (Capsicum) sú jedny z najstarších šľachtených plodín amerického kontinentu, ktorého tropická oblasť je kolískou týchto super rastlín.
Paprika pochádza z tropických oblastí Južnej Ameriky Mexika. Dnes sa pestuje v teplých oblastiach celého sveta. Nepálivé odrody sú cenným zdrojom minerálnych látok, vitamínov. Napríklad v porovnaní s pomarančom s rovnakou váhou, obsahuje paprika trikrát toľko vitamínu C; Už 100 gramov papriky pokryje dennú potrebu vitamínu C u dospelého človeka.
Papriky sú pre naše telo prospešné bez ohľadu na farbu, aj keď farba papriky je dôležitá. Všetky čerstvé plody obsahujú vitamíny B, C, tiež dávku rôznych minerálov, ako sú vápnik, draslík, železo a horčík.
Papriky a kyselina listová
Zelené papriky sú veľmi užitočným zdrojom kyseliny listovej. Ak zjeme približne tri kusy, tak sa nám podarí dodať telu potrebnú jednodňovú dávku kyseliny listovej. Sú preto vhodné najmä pre tehotné mamičky, ktoré konzumáciou zelenej papriky zlepšujú rozvoj nervovej sústavy u dieťaťa. Majú tiež pozitívne účinky na krvotvorbu, navyše zlepšujú náladu a upokojujú.
Papriky žlté (alebo Oranžové papriky majú veľmi podobné pôsobenie). Tie sú docela dobre nabité vitamínom „éčkom,“ ale hlavne obsahujú karotenoidy zeaxantín a luteín. Oba antioxidanty sú veľmi dôležité pre naše oči, ktoré ich ochraňujú pred pôsobením voľných radikálov.
Červené papriky napríklad obsahujú vysoké množstvo beta karoténu. Provitamín spojený s vitamínom C má blahodarný účinok na pleť, navyše spomaľuje vznik vrások. Rutín zase blahodárne pôsobí na cievy, chráni ich pred kôrnatením.
Účinné látky v chilli papričkách
Kapsaicín – látka obsiahnutá v chilli papričkách alebo feferonkách (80% zásob účinnej látka sa nachádza v semenách paprík), ktoré sa rozpúšťa v tukoch. Jedná sa o rastlinný alkaloid, ktorý dráždi receptory nervových zakončení jazyka. Tým spôsobuje pocit pálenia.
Ostrosť korenia závisí na druhu papriky (obsahu kapsaicínu) Pálivosť papriky sa značne líši od jemného korenistého s pikantnou chuťou, pripomíňajúcou skôr zeleninu než korenie, až po tie diabolsky pálivé.
Kapsaicín povzbudzuje krvný obeh, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, triacylglyceroly (hlavné zložky lipoproteínov, ktoré hrajú dôležitú úlohu v metabolizme ako zdroje energie a prenášače výživového tuku) a obmedzuje tvorbu tukových zásob v tepnách. Okrem toho riedi krv, predchádza tak vzniku trombózy, srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice.
Ak chcete urobiť ďalší krok k zlepšeniu svojho zdravia, konzumujte pravidelne zeleninu, ktorá nielenže dobre chutí, ale obsahuje látky ktoré majú preventívne účinky proti civilizačným chorobám. Okrem toho, paprika má aj regeneračné účinky a tak sa budete cítiť lepšie pri športovaní.