Názov para orechy pochádza zo slova Pará, čo je brazílsky štát. Hovorí sa im aj juviové orechy či brazílske gaštany. Zaujímavosťou je, že by mali pomôcť prestať s fajčením.
Čo obsahujú para orechy a aký prínos na naše zdravie majú:
Para orechy obsahujú veľké množstvo bielkovín. Obsahujú aj veľa tuku cca 66 %, vitamíny B1 (1 mg na 100g – v porovnaní s mliekom, mäsom či vajciami je to viac tuku ).
Ďalej sú para orechy zdrojom vitamínov B6, B3, E, z minerálov je to železo, horčík, selén, fosfor, zinok, draslík.
Ak trpíte depresiami, ste podráždený, neviete sa dobre sústrediť, doprajte si tieto zdravé kešu oriešky s úžasnými účinkami na našu psychiku.
Na internete som sa stretla aj s informáciou, ktorá pôsobí na to, aby ste sa zbavili fajčenia pomocou kešu orieškov. Či je to pravda, neviem, nie som fajčiar, ale za pokus to myslím si že stojí 🙂 myslím si, že je to práve vďaka už spomínaným depresiám, ktoré nás para oriešky zbavujú a tak ľahšie prestanete s fajčením, pretože niekto fajčí, aby zahnal depresie a stres. A niekto si namiesto fajčenia môže dať zdravé para oriešky.
Taktiež para orechy bránia predčasnému starnutiu, posilňujú imunitu, sú dobré pre našu pokožku, vlasy, nechty, znižujú hladinu zlého cholesterolu, zlepšujú peristaltiku čriev, pomáhajú predchádzať srdcovým chorobám a znižujú riziko infarktu, pôsobí protizápalovo, znižujú riziko žlčníkových kameňov.
Konzumácia para orechov:
Keďže para orechy obsahujú veľa tuku, nekonzumujte ich naraz veľa, pretože by sa to mohlo zobraziť na vašej váhe a taktiež zbytočne si zaťažíte žalúdok. Stačí iba pár orechov denne dobre požuť a zdravie je na dosah.
Ako kupovať para orechy
Keďže para orechy obsahujú veľa tuku, je možné, že rýchlo zožltnú. Treba dať pozor pri výbere para orechov, aby neboli nejak pokazené či zatuchnuté. Preto sa radšej zamerajte na obchody s bio kvalitou. I keď sú v porovnaní s orechmi v supermarketoch drahšie, ale pre zdravie je nevýhnutné, ak chcete žiť zdravo, treba vyberať bio potraviny.
Para orechy slúžia na priamy konzum, čo je aj najzdravší spôsob konzumovania, pretože tepelným spracovaním sa vitamíny strácajú. Hodia sa do kompótu, taktiež aj do pudingu, či kaše.
Pestovanie para orechov
Para orechy rastú na vysokom tropickom strome ( 40-50m výška ) Juvie štíhlej. Tento veľký strom sa môže pýšiť svojou krásou, ktorý síce nie je ešte vyšľachtený, preto aj väčšina para orechov pochádza z divokých stromov rastúcich v povodí Amazonky.
Plod tvorí dvoj kilogramová veľká guľatá kapsula s priemerom až 30 cm. Vnútro obsahuje semená v 2 radoch približne 25-40 trojhranných semien poskladaných podobne ako mesiačiky v pomaranči tzv para orechy. Pre jeho tvrdú škrupinu sa zvyknú predávať skôr lúpané ako v škrupine.
Para orechy sú náročné na pestovanie. Vyžaduje si to ručnú prácu pri zbere aj pri rozbíjaní orechov. Aby sa orechy ľahšie rozlúskli, musia sa rýchlo ošetriť horúcou parou a namočiť do studenej vody. Jadrá para orechov v škrupinách vydržia byť uskladnené aj dva roky.
Para orechy sa sušia na slnku a pred vyvážaním sa musia umývať a následne sa balia do vákuu.
Mohlo by Vás zaujímať:
Pekanové orechy pre našu imunitu
Vlašské orechy pre naše zdravie, výživu a chudnutie
“Pevné nervy ” vďaka lieskovým orieškom