Pomaranč plný vitamínu C

pomaranč pný zdraviaPomaranče obsahujú takmer 80 % vody, draslík, vápnik, horčík, kremík, kyselinu citrónovú a iné ovocné kyseliny, vitamín A, B a C, karotenoidy ( provitamíny A ) , vitamín B1 a B2 . Konzumáciou pomaranča si zlepšujeme duševnú pohodu. Obsahuje primerané množstvo cukrov, ktoré telo ľahko vstrebáva a je vhodný aj pre diabetikov.

Kyselina listová je nevyhnutná pre zdravý vývoj nervového systému plodu , pôsobí ako antioxidant pre správnu funkciu krvných buniek imunitného systému leukocytov.

Organické kyseliny zvyšujú účinok vitamínu C a uľahčujú vylučovanie toxických látok z tela.

Karotenoidy majú podobné zloženie ako betakarotén a v organizme sa premieňajú na vitamín A. Pôsobia ako silné antioxidanty.

Flavonoidy riedia krv a zlepšujú jej cirkuláciu, čo je dôležité najmä pre mozog a srdce .
Pravidelná konzumácia pomarančov vrátane dužiny a mesokarpu ( biela vnútorná šupka ) pomáhajú znižovať hladiny cholesterolu v krvi, krvný tlak a riziko vzniku artériosklerózy, cievne trombózy a srdcových ochorení .

Konzumovať  sa môže aj biela stredná vrstva, vláknitá dužina iba pokiaľ nie je tvrdá. Šťavu z pomaranča vypite ihneď po vytlačení, pretože pôsobením svetla sa znižuje účinok vitamínu C.pomaranč pre zdravie

Pomarančová šťava je vhodný nápoj na raňajky a občerstvenie v priebehu dňa .
Konzervované džúsy a nápoje zo zriedenej pomarančovej šťavy sú dobrou náhradou čerstvo vylisovanej šťavy z pomarančov . Pri priemyselnom spracovaní džúsov dochádza k 10 % strate vitamínu C , ale ostatné vitamíny zostávajú takmer zachované.

nakrájané pomarančePomaranče znižujú krvný tlak, hladinu cholesterolu v krvi, telesnú teplotu, najmä pri prechladnutí, podporujú zažívanie, sú súčasťou protisklerotickej diéty a majú protirakovinové účinky, stimulujú vylučovanie žlče a podporujú jej laxatívny účinok v črevách a ich jemná vláknina stimuluje peristaltiku čriev, zmierňujú hemoroidy, je dobrý pre kosti, zuby a chrupavky, pôsobia proti osteoporóze , krivici a zvýšenej spotrebe minerálnych solí, chránia cievy, remineralizujú a majú protialergické, alkalizujúce účinky. Mali byť súčasťou stravy nielen pri infekčných ochoreniach , ale i pri nachladnutí. Denne treba zjesť aspoň štyri kusy pomarančov.

Recept na pomarančové smoothie kliknutím na odkaz

 

Približné kalórie na jeden pomaranč cca 150 g

Kalórie: 70,27 kcal

Energia: 294 kJ

Bielkoviny: 1,41 g

Sacharidy: 17,625

Tuky: 0,180 g

Vláknina: 3,6 g

Vápnik: 60 mg

Sodík: 0 g

Glykemický index: 44

 

Uskladňovanie pomaranču:
skladovanie pomarančaPomaranč je dobré uskladňovať na vlhkom a chladnom mieste ak chceme , aby vydržali aj niekoľko týždňov. Mal by sa zjesť do 15 minút po rozkrojení alebo očistení, pretože rýchlo oxiduje. Ak si ho chcete osladiť, použite med a nie cukor.

 

 

 

Recept s pomarančovou kôrou:

Ak si chcete pripraviť nejaký chutný recept, v ktorom musíte použiť pomarančovú kôru, netreba zdôrazňovať, že najlepšie je použiť bio ovocie. Avšak pokiaľ túto možnosť nemáte, aspoň si pomaranč dôkladne umyte, aby ste z neho odstránili všetok vosk alebo fungicídy.

 

Alergia na citrusy?

U niektorých ľudí je bohužiaľ aj toto možné. Zväčša sa to prejavuje tým, že čoskoro po jeho požití sa u nich objaví vyrážka. U niektorých citlivých alergikov na citrusové ovocie sa môže prejaviť migréna.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


8 − tri =