Mrkva plná betakaroténu

učinky mrkvyMrkva obsahuje veľké množstvo beta – karoténu, vitamíny B, C, E, D, K, vlákninu, cukor, selén, lecirin, draslík, vápnik, vodík, horčík, železo, meď, fosfor, kobalt, jód, vlákninu, síru, kremík a kyselinu listovú. V semenách  mrkvy je silica a kvalitný olej (sú to luxusné kozmetické preparáty).

Nevýhodou mrkvy je, že môže obsahovať stopy pesticídov, preto je potrebné mrkvu pred konzumáciou ošúpať. Zbaví sa tak nežiaducich látok.

Jednou z najznámejších výhod mrkvy je, že je potrebná pre zdravý zrak a sliznice. Mrkva pôsobí rakovinotvorne, veľmi močopudne, pri zápche preháňavo a pri hnačke zahusťuje stolicu. Odporúča sa konzumovať mrkvu po dlhšej liečbe antibiotikami, pomáha chrániť srdce i cievy, zvyšuje chuť na jedlo a zlepšuje zažívanie, chráni nervový systém, žalúdok a črevnú sliznicu, lieči neplodnosť.

SAMSUNGAk máte problémy videnia v tme, či v šere, odporúča sa zjesť jedna mrkva denne a problémy by sa tým mali vyriešiť.
Mrkvu je lepšie konzumovať varenú ako surovú, pretože surová mrkva má tuhé bunkové steny, z ktorých telo premieňa na vitamín A len 25 % beta – karoténu, varením mrkvy sa steny buniek narušujú a telo dokáže vstrebať viac než polovicu beta – karoténu.
Na liečenie hnačky u detí sa doporučuje mrkvová kaša.

Čerstvá šťava z mrkvy posilňuje celý organizmus. Používa sa pri liečbe ischemickej choroby srdca, po prekonaní infarktu myokardu. Obsahuje veľké množstvo vápnika potrebného pre naše kosti a zuby, úspešne bojuje proti neplodnosti. Taktiež je vhodná pri pečeňovej diéte. Mrkvová šťava s medom zlepšuje imunitu, obranyschopnosť organizmu, používa sa pri liečbe chrípky a iných viróz, pri kašli, bolestí v krku, pri problémoch s dýchaním. Niekoľko koreňov na jemno nastrúhame a vytlačíme z nej šťavu. Najlepšie odšťavovačom. Zmiešame ju s medom, cca päť minút povaríme, nalejeme do pohára a užívame 4x denne jednu polievkovú lyžicu.

 

mrkva pre zdravie
najlepšia je čerstvá bio mrkva, vlastnoručne vypestovaná zo záhradky

 

6 týždňová kúra pre posilnenie činnosti obličiek
2 dl šťavy z mrkvy, 1 dl šťavy z citróna, 2 dl šťavy z červenej repy. Všetko dokopy zamiešame a podávame.

Pri ťažkostiach s hemeroidmi popíjame najlepšie večer 3 dcl šťavy z mrkvy. Zvonka si na postihnuté miesta prikladáme obklady z nastrúhanej surovej mrkvy cca na 20 minút.

Očistná diéta od toxínov na 1 – 2 dni
Očistíme si 1/2 kg mrkvy, nadrobno nakrájame a v troške vody varíme do mäkka. Podávame v niekoľkých porciách počas dňa. Treba piť 2,5 litra čistej pramenitej vody počas tejto diéty, nič viac.

Výborný recept na mrkvovú nátierku nájdete v článku: mrkvová nátierka

skladovanie mrkvy
nezabúdajme na správne skladovanie mrkvy

 

Skladovanie mrkvy:

Zelenina by sa nemala skladovať spolu s ovocím. Mrkva sa skladuje na dobre vetranom a chladnom mieste s minimálne 70-percentnou vzdušnou vlhkosťou. Mrkva podobne ako aj petržlen sa najlepšie uskladní v bedničke so žltým ihriskovým pieskom. Ak žijete na dome, nie je veľmi dobré uskladňovať v nej zeleninu. Teda iba pokiaľ tam nemáte dostatočné chladné prostredie a zapatý radiátor…

 

Páčil sa Vám článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


+ 6 = trinásť