Prírodné potraviny ktoré znižujú krvný tlak

Vedeli ste že 30% Slovákov trpí  Hypertenziou – zvýšeným krvným tlakom ?Toto štatistické číslo zahŕňa  i deti ktoré majú väčšinou krvný tlak v norme takže v skutočnosti zo stúpajúcim vekom je štatistika ešte neúprosnejšia. V článku nájdete prírodné potraviny ktoré dokážu znížiť krvný tlak.

Návšteva u lekára 

Zrejme ste navštívili lekára ktorý vám nameral vysoký krvný tlak. Hodnota 140/90 sa považuje za hraničnú a hodnoty tlaku vyššie ako 140/90 sa považujú za vysoké , lekár nariadi začať liečbu a predpíše lieky ktoré budete užívať.   Za normálny tlak sa všeobecne považujú hodnoty  120/80 .   

vysoký krvny tlak liečba

AKO SI UDRŽAŤ ZDRAVÉ CIEVY ZDRAVÝMI POTRAVINAMI

Ďalšie potraviny ktoré znižujú krvný tlak 

Systolický tlak je meraný tlak, ktorý je v ramenných tepnách vo chvíli srdcového úderu. Ukazuje silu, akú musí srdce vyvinúť aby krv natlačilo do krv tepien.

Diastolický tlak je krvný tlak práve, keď je srdce uvoľnené a nasáva do seba neokysličenú krv.

V článku sa dočítate o potravinách ktoré znižujú krvných tlak bez liekov tým však nenabádame nikoho aby lieky vysadil či nešiel doktorovi , za zdravie si zodpovedá každý sám a pri opakovanom nameraní zvýšeného tlaku je návšteva doktora nutná !!!

Výhody prírodných potravin pre náš organizmus:

Dolu spomínané potraviny je výhodné konzumovať priebežne na každý deň pretože okrem zníženia tlaku majú mnoho ďalších blahodárnych účinkov napríklad kajenské korenie okrem zníženia krvného tlaku pomáha spaľovať tuk  a je skvelé na ochutenie „pálivých“ jedál. So zoznamu uvedeného nižšie si môžete vybrať potraviny ktoré vyhovujú vaším chuťovým pohárikom.

Zoznam prírodných potravín ktoré znižujú krvný tlak :

 

meranie krvného tlaku zapestie

 

Cibuľa  je veľmi účinná prírodná liečiteľka krvného tlaku. Okrem toho znižuje i obsah tuku v krvi, pomáha rozpúšťať krvné zrazeniny (znižuje riziko trombózy). Najlepšie je cibuľu konzumovať v „RAW“ čiže čerstvej forme. Samotná cibuľa vám možno chutiť nebude no radšej ako na biele pečivo ju pridajte do zdravého zeleninového šalátu.

Tu si prečítate aké daľšie pozitívne účinky má cibuľa.

 

Cesnak je prírodný lekár , po cesnaku síce nemusí  voňať z úst to je pravda ale zato je veľmi prospešný pre zdravie , pomáha znižovať krvný tlak pomerne rýchlo. Obsahuje množstvo antioxidantov a pomáha bojovať proti civilizačným chorobám.

Pokles tlaku je najvýraznejší 2 – 6 hodín po požití, obmedzený pokles môže pretrvávať až do 24 hodín.

Tu sa dozviete ďalšie blahodárne účinky cesnaku
Zeler upravuje krvný tlak na  žiadané hodnoty 120/80.Podľa dr. Marka Houstona, riaditeľa Ústavu pre hypertenziu v Saint Thomas Hospital, nie je zeler žiadnou prevratnou novinkou v liečbe hypertenzie.
Už starí Čínania v tradičnej čínskej medicíne sa predpisovali zeler úplne bežne pacientom s vysokým krvným tlakom.  Novodobé štúdie ukázali, že zeler obsahuje fytochemikálie známe ako ftalidy, ktoré uvoľňujú svalové tkanivo v cievnych stenách, čo umožňuje zvýšiť prietok krvi, a tým aj znížiť tlak.
Priaznivý vplyv má  na cholesterol nové štúdie ukazujú rapídny pokles hladiny cholesterolu.
Stačí konzumovať dve až štyri stonky zeleru denne.
Sladkovodné ryby  ak máte radi konzumáciu rýb ako sú pstruh,losos či pleskáč určite ich zaraďte do jedálničku totižto znižujú o jednu tretinu znižujú riziká spojené s vysokým tlakom napríklad riziko infarktu , mŕtvice.  Ryby s pokojným srdcom môžete zaradiť do jedálnička  odporúčané je 2x týždenne a viac.
Skúste skvelý recept : Špargľa s lososom

 

Mandle  skúste zaradiť do jedálničku ak sa snažíte znížiť krvný tlak bez liekov . Cca 30g mandlí obsahuje 75mg a 200mg draslíka ktorý je pri znižovaní krvného tlaku dôležitý (o draslíku bude ešte reč). Chránia pred rozvojom srdcových chorôb vďaka zastúpeniu 20 druhov flavonoidov.

Viac o pozitívnych účinkoch mandlí nájdete tu 

 

červená repa krvny tlak

Červená repa alias cvikla je ďalšou prírodnou potravinou ktorá pomáha znižovať krvný tlak , je to skvelá príloha k jedlám.Viaceré klinické štúdie preukázali, že už konzumácia 250ml  šťavy z červenej repy denne účinne znižuje krvný tlak. Cvikla obsahuje dusičnany ktoré rozširujú cievy a zlepšujú  ich priechodnosť . Ďalšie pozitívne účinky červenej repy na náš organizmus sú  celková očista organizmu od toxínov, zníženie cholesterolu a je vhodná pre budúce mamičky vďaka obsahu kyseliny listovej.

Uhorka síce neobsahuje veľké spektrum vitamínov tu spomínaná  zelenina,no však v sebe má veľa minerálov. Je skvelá potravina ak sa pokúšate znížiť vysoký tlak,telesný tuk alebo glykemický index. Jej účinky sú dlhodobé. Hodí sa do šalátov,smoothie a pod. Vyberajte čerstvé uhorky nie zavárané.

Jabĺčka kto by nepoznal toto šťavnaté ovocie, každý vie že sú zdravé a preto ak chcete znížiť krvný tlak prírodnou cestou ich zaraďte do vašeho jedálnička. Jabĺčka môžete konzumovať po celý deň najlepšie ráno alebo na desiatu. 
Jabĺčka obsahujú až 30% vlákniny. Regenerujú a očisťujú organizmus, znižujú hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Pomáhajú pri bolestiach hlavy a zavrátoch. Sú účinné proti hnačke aj zápche.
jablčko srdce dobre na tlak prirodne potraviny

Brokolica je právom považovaná za superpotravinu toto zaradenie si vyslúžila práve silné antioxidačné a protizápalové účinky. Veľkým plusom sú obsah vitamínu C a minerálov ako sú vápnik a horčík ktoré sú potrebné pre znižovanie tlaku prírodnou cestou. Je bohatým zdrojom fytochemických látok , ktoré pomáhajú chrániť organizmus proti rakovine.

Bôbovite rastliny pomáhajú  vyrovnať krvný tlak do normálu 120/80  vám pomôžu , fazuľa,hrášok,bôb,sója,cícer,šošovica  majú množstvo priaznivých účinkov. Patria medzi potraviny bohaté na bielkoviny  práve preto ich obľubujú športovci. Napríklad naklíčené mungo fazúle sú veľmi zdravé vďaka obsahu enzýmov.

Kajenské korenie vďaka obsahu kapsaicínu látky prospešnej pre ľudské telo pomáha regulovať krvný tlak okrem toho má schopnosť zmierňovať podráždenie žalúdka, vredy, bolesti v krku, suchý a dráždivý kašeľ či pôsobí proti hnačke. Je známe pre svoje pozitívne účinky najmä pre spaľovanie tuku, a udržanie cholesterolu v rovnováhe.

Potraviny bohaté na draslík znižujú krvný tlak

potraviny bohate na draslik

Nedostatok draslíka v jedálničku je častou príčinou zvýšeného krvného tlaku. Nebezpečný stav je ak draslíku je v organizme príliš málo alebo naopak príliš veľa.

Najlepším spôsobom ako doplňovať draslík prirodzenou cestou je konzumácia ovocia.

Normálny denný príjem draslíka je 2g – 5,5g záleží na vašej hmotnosti.

Všeobecne je známe že potraviny bohaté na draslík sú vhodné na zníženie vysokého krvného tlaku. Najlepšie potraviny na draslík sú zemiaky,datle, banány v porovnaní s ostatnými potravinami majú stredný obsah draslíku.Viac o draslíku tu .

Ďalšie tipy ktoré pomôžu znížiť vysoký krvný tlak

  • Menej soľte v  prírodnom stave neobsahuje žiadna potravina veľa soli. Soľ začala byť pridávaná k potrave ako konzervačná látka, ktorá umožnila potraviny dlhšie uchovávať a zároveň zlepšila ich chuť. Ak trpíte  miernou formou hypertenzie môžete normalizovať hodnoty krvného tlaku iba obmedzením konzumácie soli na maximálne päť gramov denne. (Do soli sa samozrejme ráta soľ obsiahnutá v potravinách )
  • Pohyb a chudnutie ak máte vysoké % tuku je vhodné zaradiť zdravú redukčnú diétu tj. denný energetický príjem potravín bude nižší ako energetický výdaj.Každý pohyb je dobrý , prechádzka,plávanie,beh či cvičenie s činkami v posilňovni.
  • Kúpte si tlakomer  ak znižujete krvný tlak je dobré vedieť ako na tom ste. Zaobstarajte si digitálny tlakomer ktorý je určený pre meranie systolického a diastolického tlaku a srdcového pulzu na paži. Väčšina prístrojov má veľký a dobre čitateľný LCD displej a cena začína niekde na 25 euro.

 

 

Nabudúce článok o tom ako zmerať tlak a bylinky,čaje prospešné na krvný tlak  

TIPY A TRIKY NA NEPRÍJEMNÉ KŔČOVÉ ŽILY
OVOS – OBILNINA PLNÁ ZDRAVIA
PRÍRODNÉ SPALOVAČE TUKOV – JESŤ CHILLI JE ZDRAVÉ PODPORUJE TOTIŽ CHUDNUTIE

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


päť − 2 =