Rajčinky – liek pre srdce

rajčinyRajčiny sa dajú pripraviť na rôzne spôsoby. Či už je to paradajková polievka, lečo, pretlak, kečup, vždy je to zdravá pochúťka. Konzumovaním rajčiny si chránite svoje srdce, pretože obsahujú lykopén. Navyše konzumáciou rajčín prispievate k dobrej nálade.

Čo je lykopén?

Lykopén je veľmi silný antioxidant, ktorý sa nachádza v šupke plodov, ale iba v tých zrelých. Čím viac paradajka dosahuje svoju zrelú farbu, tým viac lykopénu obsahuje. Dokáže zničiť voľné radikály, ktoré ničia bunky a odstráni z krvi skoro všetky škodlivé druhy tukov už za krátky čas. Lykopén navyše posiluje imunitu.

Stredomorská diéta a rajčiny

O čo vlastne ide pri tejto diéte? Nie je to žiadna drastická diéta, iba stačí zaradiť do jedálnička ako hlavnú zložku rajčiny. Je to hlavne pre tých, čo trpia srdcovými chorobami a mŕtvicou .Paradajky bojujú proti rakovine, znižujú hladinu cholesterolu, chránia pred vznikom aterosklerózy, pomáhajú liečiť srdcové choroby, sú dobrou prevenciou proti rakovine pankreasu, pažeráka a prostaty.rajčiny pre srdce

Sú dobré na chudnutie, pretože neobsahujú veľa kalórií a pomáhajú telu zbavovať sa škodlivín, nahromadených v tele konzumovaním nadmerného množstva kávy a cigariet.

Ďaľšie telu prospešné látky, ktoré paradajka obsahuje sú biotín, čo je vlastne vitamín B, kyselina listová, draslík, zinok, vitamín A, C a tyramín.

Pomáhajú vylučovať vodu a moč z tela, zlepšuje krvotvorbu, zvyšuje hladinu cukru v krvi a krvný tlak, prospievajú pokožke, vlasom, nechtom a priaznivo pomáha pri vývoji zubnej skloviny, navyše podporuje blahodárny spánok, po ktorom sa budete cítiť osviežujúco.Ani tehotné ženy si nič nepokazia jedením rajčín.

paradajkyNajlepšie je, že pestovanie rajčín v dnešnej dobe zvládne hocikto. Je to jednoročná rastlina, ktorá dokáže zarodiť kilá tejto zdravej zeleniny. Bez zaštepovania dokáže narásť aj dva metre. Musí mať veľa svetla i tepla, pravidelne polievať, prihnojovať a taktiež paradajka musí mať okolo seba dostatok miesta, aby sa mohla pokojne rozrásť. Niektorý dokonca pestujú paradajku na balkóne. Túto vynikajúcu chuť zeleniny si myslím ocení ktokoľvek.

Pesnička pre všetkých fanúšikov rajčín :

Názor na “Rajčinky – liek pre srdce”

  1. Môj predošlý komentár ste neschválili – neuverejnili.
    Predpokladám, že tento dopadne rovnako.
    Otázka znie: „paradajka, či rajčina?“ Máte v tom už konečne jasno?
    Lebo ja áno, ja som Slovák

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


× 8 = päťdesiat šesť