Ríbezle pre celkovú kondíciu a imunitu

Pomenovanie ríbezlí pochádza z arabského slova ribas-v preklade rastlina kyslej chuti. Je to nenáročná viacročná rastlina stromčekového alebo krovitého vzrastu, ktorá môže dorastať až do výšky 2 metre.

Ríbezle pre zdravie:

Ríbezle obsahujú: vitamín A, C, E, minerálne látky – draslík, fosfor, horčík, železo, vitamín P – rutín, vitamín  B3, kyselina pantoténová B5, karotény, nenasýtené mastné kyseliny, triesloviny, pektín…

Okolo 40 bobúľ  pokrýva našu dennú odporúčanú dávku vitamínu C.
Ríbezle pomáhajú chrániť náš zrak a sliznice, podporujú imunitu, pôsobia na našu celkovú kondíciu a prospievajú vlasom, nechtom i pokožke, zlepšuje priechodnosť krvi.

Určite by mali jesť ríbezle a to najmä čierne, ľudia, ktorí trpia kŕčovými žilami, vysokým krvným tlakom, hemoroidmi, opuchmi končatín, majú slabé cievne steny s tendenciou k praskaniu a modrinám a iné.

Druhy ríbezlí:

červené

biele

ružové

čierne.

 

Zber ríbezlí:

Ríbezľa dozrieva v mesiaci jún pričom sezóna zberu môže trvať až do polovice mesiaca august.

Pestovanie ríbezlí:

Ríbezľa má rada polotieň a nevadí jej ani pôda, ktorá nie je bohatá na živiny, ale čím lepšia pôda, tým viac plodov urodí ríbezľa. Môže sa stať, že plody ríbezlí opadajú ešte kým nie sú zrelé. To môže mať na svedomí, že ríbezle sa vysadili na husto, či veľké sucho počas kvitnutia, alebo zlé oplodnenie.

Odrody ríbezlí:

red lake

rotet

rosetta

rovada

rolan

versaille blanche a iné….

 

 

Využitie: ríbezle sa v kuchyni využívajú do dezertov, do ovocbých šalátov, na ozdobu dezertov.

Z červenej ríbezlí sa robí dreň, marmeláda, džem, džús či ovocné ríbezľové víno. Biela ríbezľa je viac aromatická a má lahodnejšiu chuť.

 

100 g červených ríbezlí obsahuje:

Energia: 235 kJ

Cukry: 7,4 g

Tuky: 0,2 g

Voda: 83,95 g

 

Čierna ríbezľa potrebuje na rozdiel od červenej ríbezli viac starostlivosti, kvalitnejšiu pôdu a veľa vlahy. Najviac sa pestuje v Poľsku, Rusku, Holandsku, Francúzsku a iné. Má najviac vitamínov spomedzi všetkých druhov ríbezlí a preto sú čierne ríbezle najdrahšie. Druhy čiernej ríbezle sú napríklad: Ometa, Titania, Josta a iné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


šesť − = 3