Polievka, ktorá vám zaberie iba 10 minút prípravy, a ďalších 10 minút trvá doba varenia. Čiže naozaj chutná, rýchla, lacná a navyše zdravá polievka.
Na prípravu polievky z červenej šošovice budeme potrebovať:
- 1 lyžička rasce
- 1/2 lyžičky drvených čili papričiek
- 2 lyžice olivového oleja
- 600 g nastrúhanej mrkvy
- 140 g červenej šošovice
- 1 l horúceho zeleninového vývaru
- 125 ml smotany na varenie
- morská soľ, korenie
- kyslá smotana
- petržlenová vňať na ozdobenie
Postup na prípravu polievky:
Do väčšieho hrnca kde budeme variť polievku dáme olej, nastrúhanú mrkvu, rascu, chilli a šošovicu. Všetko spolu varíme približne 10 minút.
Po dovarení rozmixujeme tyčovým mixérom dohladka, dochutíme soľou, korením, smotanou a necháme ešte povariť 2 minútky.
Polievku naservírujeme na tanier, pridáme 1 polievkovú lyžicu kyslej smotany a posypeme pokrájanou petržlenovou vňatkou.
Dobrú chuť 🙂
V krátkosti o červenej šošovici:
Červenú šošovicu zbožňujem už len z toho, že je zdravá a navyše veľmi rýchlo uvarená. Nemusí sa dať predom namočiť do hrnca aby zmäkla, ale za pár minút ju máte pripravenú.
Červená šošovica pre vysoký obsah výživných látok tvorí súčasť zdravého jedálnička nielen pre vegetariánov a je ľahšie stráviteľná ako hnedá šošovica.
Šošovica obsahuje najmä železo – nedostatok železa môže spôsobiť celkovú slabosť, neschopnosť koncentrovať sa a väčšiu vnímavosť na infekcie.
Je nevyhnutnou súčasťou hemoglobínu , zložky červených krviniek prenášajúci kyslík k bunkám. Je tiež súčasťou myoglobínu a celej rady enzýmov a imunitného systému.
Obsahuje meď, fosfor, zinok, selén, draslík, horčík, chróm a molybdén, veľa vitamínov skupiny B, kyselinu pantoténovú a kyselinu listovú, stopové množstvo nikotínamidu, aminokyselín, trypthofanu , metionínu a fenylalanínu . Viac sa môžete dočítať tu:
ŠOŠOVICA NÁS NA DLHŠÍ ČAS ZASÝTI A DODÁ ENERGIU
Ďalšie skvelé recepty zo šošovice:
A na co tam je smotana na varenie?