Skorocel – urýchľovač hojenia rán

Skorocel kopijovitý nepatrí medzi tie rastlinky, ktoré vypadajú navonok esteticky, ale za to ma veľmi priaznivé účinky pre zdravie.Skorocel pomáha rýchlo zahojiť rany. Na tento proces hojenia rán bol známy už odpradávna.

Poznáme viacero druhov skorocelu. Medzi najznámejšie patria:

skorocel kopijovitý. Skorocel kopijovitý má listy kopijovité, celokrajné, nezreteľne zúbkované. Klások je krátky, pred rozkvetom zašpicatený .

skorocel väčší ( pri včelích bodnutiach a poštipnutiach hmyzom ), Skorocel väčší má listy vajcovité, celokrajné s pozdĺžnou nirvaturou . Klások je dlhý až 6 cm .

Skorocel rastie na poliach, pri cestách, lúkach, na ľadom ležiacej pôde a v trávnatých priekopách, alebo si ho ľudia pestujú pre vlastnú potrebu.

 

Skorocel zbierame od júna do augusta. 

Zbierame listy skôr ako sa objavia kvetné stvoly .Suší sa rýchlo na slnku vo vrstvách najviac do piatich cm alebo pri umelej teplote do 40 ° C. Ľahko sa zaparuje a listy potom tmavnú. Skorocel nezbierame po rannej rose a po daždi. Uchovávavame ho v suchu a v dobre uzavretých nádobách . Má byť zelený až zelenonhnedý. Je skoro bez zápachu a má mierne horkú chuť .

Skorocel obsahuje:

Slizové látky , glykozid aukubín a catapol , veľa xantofylu ,vitamín C, kyselinu kremičitú, loliolid, tyrosol , fenolové kyseliny , enzýmy invertin a emulsin , uhľohydrát xylin a fytoncídne látky.

Skorocel sa používa ako čaj, ktorý uľahčuje odkašliavanie a uvoľňuje hlien, upravuje stolicu, pri chronickom katare priedušiek, pri čiernom kašli. Pomáha pri astme, TBC pľúc, pri zahlienení čriev, žalúdka a pľúc. Podobne ako žihľava ma prečisťujúci charakter. Skorocelový čaj je výborným doplnkom pre chudokrvných a slabých ľudí, podáva sa aj pri hemoroidoch, pri zápale obličiek a močového mechúra, pri krvavom močení, aj pri ľuďoch čo majú zlú krv, pomáha znižovať cholesterol.

Liečivý skorocel podávaný zvonka pomáha na omrzliny, spáleniny, na zle sa hojace rany, mierni bolesti hlavy, pomáha pri vredoch, pomliaždeninách, pri zápale očí. Používa sa aj ako kloktadlo pri zápaloch a opuchoch mandlí .Pri bolesti zubov sa odporúča žuť skorocel. List skorocelu vložený do obuvi odstraňuje pľuzgiere a opuchliny nôh .

Obklady zo skorocelových listov:

Čerstvo natrhané listy skorocelu umyjeme od nečistôt a pomelieme na mäsovom mlynčeku. Následne priložíme na postihnuté miesto .

 

Príprava skorocelového sirupu

2 hrste čerstvých natrhaných listov skorocelu kopijovitého rozmixujeme s 250g medu a 1 dl vody . Varíme na miernom ohni tak dlho, pokým sa nám nespraví hustý sirup. Používa sa denne trikrát 1 lyžica, najlepšie do čaju. Horúce naplníme do pohárov, necháme vychladnúť a uložíme do chladničky .

Pleťová voda zo skorocelu: výborná pre mastnú pleť, pomáha sťahovať póry, čistí a dezinfikuje.

Páčil sa Vám môj článok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


6 + dve =