Bazalka pre lepšie trávenie

Bazalka pravá je jednoročná bylina z čeľade hluchavkovitých, ktorá dorastá do výšky až 30 cm. Má zelené listy s bielymi kvetmi.  Do Európy sa dostala v 16. storočí a v súčasnosti si ju ľudia dokážu sami pestovať. Patrí medzi veľmi cenné korenie, ktoré sa používa čerstvé ale i sušené. Je známych až okolo 60 druhov bazalky .Z bazalky sa zvykne používať mladá vňať spolu s listami. Obsahujú veľké množstvo silíc a trieslovín. Ja osobne mám tak isto bazalku v záhradke a netrhám ju od koreňa, iba listy s vňatkou, pretože tie vyženú znovu nové listy podobne ako mäta prieporná. Ak si chcete bazalku odložiť aj na neskorší čas, nesušte ju priamo na slnku, ale v tieni, pretože sa z nej stratia všetky dôležité vitamíny, ktoré obsahuje.

Bazalka pravá sa používa v kuchyni ako korenie, ale aj ako kloktadlo, nálev či silnejší nálev pre inhaláciu. Dokonca sa z nej vyrábajú éterické oleje slúžiace pre arómaterapiu.

Bazalka podporuje chuť k jedlu, dodá telu energiu, odstraňuje plynatosť, zápchu, zlepšuje tvorbu žalúdočných štiav, pomáha lepšie sa koncentrovať, pôsobí na psychiku,  upokojuje nervy, znižuje svrbenia po bodnutí hmyzom. Má protizápalové účinky pri ochoreniach ústnej dutiny, pomáha pri liečení chronickej gastritídy, cýst. Ťažké jedlá robí lepšie stráviteľnými, čistí močové cesty, zvyšuje tvorbu materského mlieka.

Bazalka na vonkajšie použitie pomáha liečiť rany, zápaly, odpudzuje hmyz a kloktanie bazalky lieči zápaly hrdla a ďasien.

Bazalka obsahuje antioxidant Bioflavanoids luteolín, ktorý je podľa odborných štúdií najlepšou ochranou DNA buniek pred radiáciou.

Keďže bazalka je veľmi výrazne aromatická rastlina, nemusia ju znášať ľudia, ktorý trpia pálením záhy. Nezabudnite ju mať na slnečnom mieste a pravidelne zalievať.

 

Páčil sa Vám môj článok o bazalke?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


3 + = päť