Skvelé učinky reďkovky pre zdravie a chudnutie

Každý druh reďkovky má inú kalorickú hodnotu. Vďaka mnohým odrodám si ich môžeme dopriať v priebehu celého roka.

 

Reďkovky pre svoju štipľavo pálivú chuť bývajú niekedy radené aj medzi korenie , stretneme sa ale aj s typmi, ktoré chutia skôr vodovo. Záleží na type zeminy, ako sme sa starali o ne, polievali a taktiež aj počasie.
Reďkovky obsahujú veľa vody , preto našu pleť rozjasnia a vďaka vysokému počtu vitamínov a minerálov, pôsobí ako liečebný prostriedok. Sú bohaté na vlákninu, fungujú proti zápche. Podobne priaznivo pôsobí aj na močový mechúr a obličky , a tiež zažívací trakt .

Najviac vitamínov majú reďkovky surové, môžme si ich pridať pokojne do šalátov, nátierok, alebo zjesť samotné ako zdravú desiatu .

Červená reďkovka je u nás veľmi obľúbenou zeleninou, ale na náš trh sa dostáva aj biela reďkovka, ktorá sa od nej odlišuje už na prvý pohľad . Jej tvar je predĺžený (má cca 20-50 cm ) a jej veľkosť je pomerne väčšia ( priemer reďkovky je 5-10 cm ) .

Biela reďkovka je jemne sladká a  červená reďkovkamá ostrejšiu a pikantnejšiu chuť. Obe reďkovky pôsobia priaznivo na zdravie a sú pomocníkmi tak ako pri prevencii aj pri liečbe niektorých zdravotných problémoch . Ak hľadáte preventívny prostriedok pred vznikom močových kameňov, do šalátu si pridajte červenej reďkovky. Na liečbu obličkových kameňov , majú navrch zas pomôže konzumovanie bielej reďkovky.

Vysoký podiel vlákniny viaže jedy a tukové substancie, preto je ideálnou potravinou pre chudnutie. Urýchli priechod strávenej potravy črevami a uvoľní zápchu. Vysoký obsah vápnika spolu s účinnými látkami podporujúcimi prekrvovanie pôsobí na vylučovanie vody z tela. Je prevenciou obličkovým a žlčníkovým kameňom . Zbavuje ťažkostí pri močení a pôsobí proti začínajúce močovej inkontinencii ( samovoľný únik moču ) .

Ďalšie skvelé účinky reďkovky na organizmus :

V období chrípok sa pre nás stanú nielen pomocníkom v chudnutí , ale pomáhajú nám aj proti chrípke, posilňujú našu imunitu . Ak už sme nachladnutí, potom oceníme ich antibakteriálny účinok, prečistí nosohltan a dýchacie cesty a uvoľní hlieny.

– Pomáha pri prechladnutí
– Uvoľňuje hlieny
– Hubí baktérie a plesne
– Je prevenciou inkontinencie
– Znižuje cholesterol
– Odstraňuje zápchu
– Je prevenciou žlčových , obličkových a močových kameňov
– Znižuje krvné tuky

Biela reďkovka je expert na chudnutie !

Biela reďkovka: štiepi tukové zásoby, čím znižujú telesnú hmotnosť znižujú hladinu cholesterolu a znižujú vysoký krvný tlak. Viac o reďkovke tu.

Ak sa cítite plný po požití jedla, že je vám doslova až zle, dajte si bielu reďkovku po skonzumovaní ťažkých a mastných jedál . Biela reďkovka zlepšuje zdravé trávenie a pomáha aj pri nadváhe. Spaľuje nahromadený, prebytočný tuk.

Preto môže byť užitočná v rámci očistných kúr . Zabudnite na veľký prísun kalórií – biela reďkovka obsahuje veľmi málo kalórií, preto si ju môžete dopriať koľko chcete. Približne 100 g bielej reďkovky má energetickú hodnotu len 80 kJ .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


× 1 = sedem