Špenát pochádza do Európy pravdepodobne priniesli Španieli. My si ho môžme takisto vypestovať samy doma, alebo si ho kúpiť v obchode, kde nie je vôbec drahý. Na pestovanie špenátu potrebujeme skôr zásaditú pôdu. Treba často polievať a hnojiť. Veľa ľudí sa špenátom zásobí dopredu.
Stačí dať mrazené umyté špenátové lístky do mrazničky a v zime si môžte dopriať tento zdravý vitamín. Ja som si z lístkov spravila na mixéri pretlak, dala do dózičky a následne do mrazničky. Aj taký pretlak bol super. Ak máte radšej čerstvý špenát, treba mať na pamäti, že nesmie mať uvädnuté, alebo zažltnuté lístky.
Dlhým skladovaním stráca špenát rýchlo vitamíny. Špenát totiž obsahuje veľké množstvo bielkovín, tuku iba minimum.
Obsahuje aj draslík, vápnik a fosfor, betakarotén , mangán, meď, horčík, vitamín A, C a niektoré zo skupiny vitamínov B. Špenát obsahuje toľko železa, ako ktorákoľvek iná zelenina. Pre chudokrvných ľudí je veľkým ochrancom zdravia.
Špenátové listy sa odporúčajú spariť vodou. Je to najzdravší spôsob varenia, kedy si špenát uchová svoje cenné látky.
Ďalšie dôležité látky, ktoré špenát obsahuje:
Betakarotén je vysoko účinný antioxidant, ktorý pomáha chrániť naše telo pred voľnými radikálmi a zbavuje ho ťažkých kovov, pôsobí proti prevencii rakoviny a iných , tzv civilizačných chorôb, chráni nás pred negatívnymi účinkami slnečného žiarenia a zlepšuje opaľovanie kože , prispieva k mladistvému vzhľadu a pomáha v boji proti vráskam .
Vitamín A – retinol – je vitamínom pre ľudský zrak. Takisto je účinným ochrancom slizníc v tele, pomáha pri zachovaní ich obranyschopnosti voči vírusom, napr bronchitíde, nádche, zápalu pľúc a iné .
Viatmín B – biotín ( B8 ) – je ďalší dôležitý vitamín, ktorý špenát obsahuje. Je dôležitý pre zdravé vlasy, nechty, pokožku a správny pohybový aparát.
Viatmín niacín ( B3 ) – vitamín pre zdravý spánok , látkovú výmenu , silné srdce a cievny systém .
Kyselina listová B9 – dôležitá najmä pre tehotné a dojčiace ženy pre zdravý vývoj plodu , ale aj pre samotnú plodnosť ženy, pre mentálne zdravie, krvotvorbu, zdravý sluch a ako prevencia srdcových chorôb a mozgových príhod .
Draslík a vápnik slúži pre zdravé zuby , kosti , nervy a metabolické procesy v ľudskom organizme .
Železo je dôležité pre krvotvorbu a okysličovanie tkanív .
Horčík pomáha pri metabolizme látok, pre správnu funkciu svalov, srdca, mozgu, žliaz s vnútornou sekréciou a pomáha udržať pevné nervy .
Meď – pre psychickú a duševnú pohodu, podporuje tvorbu pigmentu, bojuje proti vypadávaniu vlasov a je základom pri tvorbe hemoglobínu.
Sodík prispieva k správnej regulácii telesných tekutín. Bolesti hlavy a celková únava značia jeho nedostatok.
Špenát konzumujte radšej v menších dávkach a často, ako veľa a všetko naraz, aby mohlo dôjsť k plnému vstrebaniu všetkých prospešných látok potrebných pre naše zdravie.
Zuby, ďasná a paradentóza – výborným pomocníkom sú surové špenátové listy.