Ak žena zistí, že je tehotná, snaží sa žiť o čosi zdravšie ako predtým, aby sa jej bábätko správne vyvíjalo a rástlo. Preto je strava dôležitá nie len pre tehotnú mamičku ale aj pre malé bábatko. No nie každá mamička zmýšla rovnako.Počas tehotenstva sa menia chute tehotnej. Niekedy má chuť na vyprážané rezne, inokedy na čokoládu. Nie je dobré sa obmedzovať ale ani “ prepchávať“ takýmito potravinami. Napríklad, keď bola moja kamarátka prvý krát tehotná, nevedela odolať nezdravým jedlám, hlavne čokoláde a tak sa stalo,že počas tehotenstva mala tehotenskú cukrovku a pribrala až 20 kilogramov. Preto sa rozhodla, že uberie z nezdravého,ale ubrala z nesprávnych potravín.
Zrejme mala málo vitamínov, ktoré podporovali materskú tvorbu mliečka, pretože keď sa bábätko narodilo, nemala materské mliečko. Teda vlastne mala, ale bolo nedostačujúce pre výživu dieťatka. Nevravím, že podávanie Nutrilonu je zlé, ale nemá toľko vitamínov ako mliečko od mamičky.
Po pôrode sa začala kamarátka lepšie stravovať, papala cottage cheese, vela zeleninky, ovocia ale vynechávala mäso, čo opäť nebolo až tak zdravé. Po pôrode sa jej podarilo schudnúť, ale po cca roku zostala opäť tehotná.
Sladkostiam sa vyvaruje, i keď sem tam nepohrdne nejakým keksíkom alebo čokoládou, ale aspoň že to nie je ako predtým. Stravuje sa zdravšie, bruško sa jej krásne zaobľuje a tak čaká príchod dieťatka bez cukrovky.
Iný príklad stravovania počas tehotenstva je podľa mňa troška zastrašujúci.
Na jednom internetovom portáli som sa dočítala, ako sa jedna mladá mamička stravuje v tehotenstve. Skôr jej asi záležalo na kráse, pretože nedbala príliš o výživu. Väčšinou zjedla 15 až 20 banánov za deň, nejaké džúsiky, ovocné šťavy a to bolo deň čo deň. Je síce super že jedla ovocie, ale chýba tam pestrosť stravy a taktiež pravidelnosť.
Jesť by sa malo 5 – 6 krát za deň v menších množstvách a to nie len v tehotenstve. Keď som uvidela jej fotku v 5 mesiaci, jej bruško mi skôr pripomínalo mňa, keď som mala nafúknuté bruško a to som celkom štíhlej postavy. 67 kg a výška cca 170 cm. Strava by mala obsahovať 2200 až 2400 kcal.
Väčšinou vám každý povie jedzte veľa ovocia, zeleniny, pretože ovocie je ľahko stráviteľné. Je to pravda, pretože ak ste na veľkej potrebe a stolica Vám pláva napovrchu vo vode, je jasné, že ste jedli veľa vlákniny a všetko zdravé. No ak je stolica ťažká a padne dole, zrejme ste konzumovali viac mäsa, sladkostí a podobne.
Kyselina listová – verný pomocník v tehotenstve
Kyselina listová pôsobí ako výborná prevencia proti vývojovým vadám, predovšetkým ako rážštep chrbtice. Podporuje tvorbu DNA, krvi a tiež pri niektorých nervových poruchách. Viac o zdravom jedálničku: Jedálniček pre tehotné ženy
Najlepšie ak kyselinu listovú konzumujeme v surovom stave, pretože varením, pečením alebo smažením stráca nespočetné množstvo vitamínov. V tehotenstve by žena mala prijať až 600 mikrogramov kyseliny listovej denne, hlavne v prvom trimestri buď vo forme potravín bohatých na kyselinu listovú alebo ako doplnok stravy. Najviac obsahujú kyselinu listovú tieto potraviny: špenát, chren, džúsy, hrach, fazuľa, avokádo, listová zelenina, pomaranč, brokolica, dokonca aj droždie. Ďaľšími zdrojmi vitamínov sú zinok , omega-3 mastné kyseliny, vápnik. Nesmieme zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín, najlepšie čistej vody z vodovodu.
Pokiaľ máte veľmi chlórovú vodu, je dobré si napustiť do pohára a nechať si ju aspoň pár minút odstáť.Taktiež je dobrý aj zelený čaj alebo ovocné džúsy. Pri ovocnom džúse pozor však na cukor. Vyhýbať by sa malo surovým rybám, aj tataráku, no nepriateľom v tehotenstve môže byť aj nepasterizované mlieko, ktoré môže obsahovať určitý druh infekcie. Smažené a grilované jedlo zbytočne zaťažuje organizmus a tým môže vzniknúť pálenie záhy.