Surová strava – RAW cesta za zdravím

surová strava RAWPod názvom surová strava si veľa z nás predstaví diétu, pri ktorej treba držať hladovku, pokiaľ chceme schudnúť a treba jesť iba kúsok jablka, kúsok mrkvy, nakrájané uhorky, kapustu a iné. O RAW surovej strave sa dočítate v nasledujúcom článku.

 

Pojem surová strava evokuje jedlo, o ktorom si myslíme, že sa musí podávať iba v studenom stave, že si ho vezmeme do ruky a chrumkáme, nijak a ničím ho neupravujeme a preto sa radšej tejto téme vyhýbame. Veď kto by sa rozhodol radšej pre nakrájaný petržlen plný vitamínov ako pre  horúcu čokoládu?

 

V dnešnej a najmä uponáhlanej dobe ludia preferujú stravu  fast foodmi a počas pozerania televízie si radšej doprajeme balík lupienkov, či čokoládu počas stresového obdobia, za predpokladu, že čokoláda pomáha nášmu stresu a dodá energiu. Nevravím, že energia nie je dobrá, ale sú to skôr prázdne kalórie, ktoré naše telo nepotrebuje a tak si ich premieňa na tukové vankúšiky a preto tak krásne priberáme. Podobne fungujú aj energetické nápoje sladené malinovky a alkohol, ktoré nás majú počas dňa povzbudiť.

ako prejsť na RAW stravu
Keď sa zamyslím nad tým, ako moja kamarátka mala syna, ktorého učila k rôznej strave, dávala mu rôzne čokoládové sladké jogurtíky, keksíky či iné sladkosti, až sa postupom času stalo to, že sladkosti sa stali súčasťou jeho jedálnička.

Darmo mu ona neskôr chcela dať zdravé surové jabĺčko, či banán alebo zeleninovú polievku. Tento príklad, ktorý sa naozaj stal, uvádzam z toho dôvodu, pretože si myslím, že ak konzumujeme samé zbytočnosti  a nezdravú stravu, cesta za RAW stravou bude dlhšia, bude to chcieť viac vôle. Ale čo by sme neurobili pre naše zdravie.

Surová strava – raw food

Ide vlastne o spôsob stravovania, kedy sa snažíme všetky potraviny i pitie udržať v čo najpôvodnejšej podobe. Či je to zelenina, ovocie, orechy, rôzne bylinky a iné. Tak, ako vyrástli v našich záhradkách alebo v prírode.

Samotný názov Raw znamená čistý , surový neuvarený je to prevzaté z angličtiny.

Kedysi sa aj tak žilo. Ľudia sa živili bylinkami, lesnými plodmi a samozrejme aj lovili… No nemali tam žiadne geneticky upravované potraviny.

Chápem, že v dnešnej dobe sa musia potraviny upravovať, aby si zachovali čo najdlhšie svoju čerstvosť.

No potraviny, ktoré sa zväčša dajú kúpiť v našich obchodoch, si môžme aj doma samy vypestovať a vyrobiť. Napríklad taká detská výživa, ktorá sa skladá z pomixovaného ovocia a zeleniny. Ak si ju samy vyrobíme, vieme čo sme tam dali a nepotrebovali sa do nej pridať žiadne nezdravé éčka.

čo jesť pri RAW surovej strave
Moje raw zásoby 🙂


Raw strava
ako som už spomínala, je najlepšia surová (hneď po zbere), ale dá sa aj ohriať a sušiť do 42-45 ° C , mlieť, mixovať,odšťaviť, krájať, strúhať, či konzumovať naklíčené ( napríklad klíčky ).

Pri zmrazenej alebo sušenej podobe Raw strava vydrží dlhšie, preto si môžte urobiť zásoby.

Ak ste sa dali na RAW, teda surovú stravu, mali by ste sa vyhnúť potravinám, ktoré prešli teplotou nad 43 stupňov Celzia. Čiže v preklade, nič smažené, varené, pečené, grilované a podobne….

Taktiež sa vyhnite rôznym éčkam, umelým sladidlám a bielemu cukru, ktorý je škodlivý.Viac info: o škodlivosti cukru

 

pitahaya pitaya vhodná pri RAW strave
Pri takej pitahaye ma napadlo že raw strava je naozaj pestrá

Surová verzus živá strava

Živá strava si v sebe zachováva život skrze aktívnych enzýmov a je enzymaticky živá. Čím viac enzýmov má v sebe živá strava, tým lepšie.

Sem patrí napríklad:

mrkva, cuketa, jablko , hruška , pomaranč , šalát, orechy, brokolica, čučoriedky , maliny naklíčené obilie a semienka, naklíčené strukoviny a iné.

Surová strava: sem patrí napríklad surové mlieko, ktoré nebolo pasterziované a homogenizované a výrobkov z neho. Taktiež sem patrí aj surová ryba, mäso a vajcia, orechy, semienka , obilné zrná, fazuľa, šošovica a iné. Takéto potraviny na konzumovanie, sú síce surové, ale nie živé.

Namočením do studenej vody cca na 24 hodín ich oživíme, čím sa deaktivujú enzýmové inhibítory a naštartuje sa proces klíčenia. Enzýmy sa prebudia a tak sa stávajú aj surovými aj živými potravinami s blahodárnymi účinkami na naše zdravie.

účinky raw stravy
Ivko si vychutnáva raw stravu

 

Živé surové potraviny zvyšujú odolnosť organizmu voči infekčným chorobám dokonca lepšie ako očkovanie. Pri konzumácii takejto stravy sa cítime zdravší, sviežejší, máme krajšiu i zdravšiu pokožku, vlasy či nechty a samozrejme udržujeme si takouto RAW stravou štíhlu líniu.

 

Surová živá strava

Je i preto tak dôležitá, pretože si zachováva všetky potrebné vitamíny , minerály a enzýmy, ktoré sa varením strácajú, pritom sú potrebné pre správne fungovanie organmizmu a zabezpečujú trávenie živín prijatých v potrave . Tráviace enzýmy štiepia jednotlivé zložky potravy na jednoduchšie zložky , ktoré sú potom využité ku stavbe tela alebo ako zdroj energie.
Po strávenie tepelne spracovaného jedla musí telo všetky enzýmy vyprodukovať samo, čím je telo veľmi zaťažované.

raw surová strava pre zdravieČerstvá surová rastlinná strava – výživa  slnečným svetlom

Rastliny si predstavujeme ako také zberne slnečného svetla, ktoré zachytávajú svojimi listami ( chlorofyl ), ale len v listoch neostáva uskladnené slnečné svetlo  a hromadia ich v koreňoch, hľuzách, plodoch a semenách. Ľudia a zvieratá toto nevedia. Získať túto “ slnečnú energiu “ môžeme ale práve prostredníctvom čerstvých surových rastlín ( listov , plodov , výhonkov , hľúz , koreňov , kôry … ).

 

Trávenie potravy

Potrava, ktorá bola prijímaná v surovom stave, sa trávi približne v žalúdku a čreve asi hodinu, podporuje dokonalé trávenie, pomáha odstraňovať prirodzeným pohybom odpadové látky z hrubého čreva pravidelným vyprázdňovaním.

Strava prijímaná v stave, kedy bola upravovaná, varená a iné potrebuje cca 3 hodiny, pričom sa tvoria odpady v tele. Po tomto jedle nasleduje leukocytóza . zvýšovanie počtu bielych krviniek vyvolaná trávením.

čka surovú stravu. Až budete na pomere okolo 10-20 % upravené a 80-90 % surové , budete už sami cítiť postupnú premenu.

Postupne sa nám začnú obnovovať chuťové bunky a mi sa budeme tešiť zo surovej stravy. U niektorích premena stravy za surovú môže trvať pol roka u iných 2 roky.

Zo začiatku to bude chcieť veľa vôle, lebo isto zatúžite po č koládke či iných lákavých pochutinách. Chce to len čas. Po určitom čase nastane detoxikácia, čo nám možno dva krát príjemné nebude.

Ľudská tráviaca sústava je dlhá ako u všetkých bylinožravcov v prírode. Myslím si, že väčšina stravy by mala pozostávať z rastlinnej potravy.

odšťavíovanie pri RAw surovej straveČo potrebujeme k RAW strave

predovšetkým je to veľa čerstvej zeleniny, ovocia, semiačok ale samozrejme z hľadiska kuchynských spotrebičov pri RAW strave využijete mixér, odšťavovač, mlynček, potom niečo , čo bude slúžiť ako nakličovadlo a kuchynský teplomer na zistenie teploty ohrievania do 42 – 43 stupňov Celzia.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


− jeden = 4