Je všeobecne známe že orechy podporujú nervovú sústavu vrátane mozgu. Pomáhajú lepšie zvládať stres a v takýchto situáciách mi dodajú pevné nervy 🙂 niekedy je to treba.
Lieskové oriešky sú svojimi účinkami podobne tým vlašským orechom. Liesky sa dajú najsť vo voľnej v prírode, na medziach a vo svetlých lesoch. Ak máš záhradu nie je od veci si vlastnú liesku posadiť niekde do rohu. Pôvodne rástli liesky v Ázii, odkiaľ sa rozšírili k nám do Európy. V prírode sa najčastejšie vyskytuje ako ker šedohnedej farby a rastie do výšky okolo štyroch metrov (v oblasti Turecka, kde dorastá až poriadnych 25 metrov). Kvitne od februára do apríla, plodom sú oriešky, ktoré sú zrelé najskôr v septembri (september až október).
Lieskový orech rozhodne patrí medzi zdravé potraviny. Veľa vedeckých výskumov svedčí o veľkej prospešnosti orechov. Orechy obsahujú veľké množstvo prospešných látok.
Oriešky majú veľmi radi športovci , ak by som skonzumovala za jednu hrsť orieškov príjmem viac prospešných látok, ako pri porcii bežného jedla, navyše sa jedná o zdravú stravu -biostravu.Oriešky netreba nijako upravovať stačí iba nalúskať a môžem ich rovno zjesť varením by sa stratili vitamíny.
Teraz sa čítaj pozorne tu sú všetky účinky lieskových orechov:
Pomáhajú bojovať proti obličkový kameňom – častá konzumácia lieskových orieškov, najlepšie ráno má blahodárny vplyv na prevenciu proti obličkovým kameňom a zlepšujú výsledok ich liečenia.
Cukrovka – pretože obsahujú len malé množstvo sacharidov, a zároveň sú dobrým zdrojom energie, (obsahujú 50-60% zdravých tukov )sú výborným spestrením v strave diabetikov a tiež dobrá prevencia proti cukrovke.
Dodávajú veľké množstvo energie – Telo nielen že obohatia o vitamíny a minerály ale nenasýtené zdravé tuky sú skvelým zdrojom energie športovcov pre ľudí oslabených chorobou a pre tehotné ženy.
Dalšie blahodárne účinky liesky:Používajú sa tiež ako súčasť čajov s močopudným účinkom a upokojujú kŕče hladkého svalstva.
Zdravé sú aj listy z liesky – tie používajú sa aj v medicíne pomáhajú pri kŕčových žilách a hemoroidoch sa aplikuje nálev z listov na postihnuté miesta.
Lieska posilňuje myslenie aj nervy
Ak si v poslednej dobe vo veľkom pracovnom alebo rodinnom vypätí, lieskové oriešky ti môžu pomôcť sa uvoľniť a zbaviť stresu a trápenia.Okrem toho dodávajú energiu a odolnosť nášmu telu, sú dobrá výživa pre mozog a nervovú sústavu – miechu a nervy.
Tým, že lieskové oriešky podporujú mozog zlepšujú aj pamäť a sústredenie čo ocenia hlavne študenti, na prednáškach si toho viacej zapamätajú .Tak isto majú dobrý vplyv na vývoj detí no ocenia ich aj zaslúžilé babky a dedkovia oriešky im pomáhajú ostať čipernými a to hlavne po mentálnej stránke lebo spomaľujú mentálne chradnutie u starých ľudí.
Ich vplyv je dobrý ako prevencia a podpora liečby neuróz.
Nutričné hodnoty v 100 gramoch lieskových orieškoch:
- Energia 2772 kJ / 672 kcal
- Bielkoviny 12,4 g
- Tuky 62,3 g z toho nasýtené 4,5 g
- Sacharidy 11 gz toho cukry 1 g
- Vláknina 8,6 g
- Sodík 2 mg
- Vitamíny a minerály v lieskových orieškoch
- Obsahujú vitamíny B3, B6,C,D a E 24 mg veľa kyseliny listovej
- Minerály: draslík, vápnik, fosfor, horčík, železo, meď, bór, mangán, zinok, chróm, selén
-
Krátko o minerále s názvom bór:
Bor e dôležitý minerál pre človeka, pretože významne ovplyvňuje zdravotný stav kostí.Napomáha fungovaniu a stabilite bunkových membrán, zlepšuje využitie enzýmov. Spoločne s vápnikom a vitamínom D je dôležitý pre zdravé kosti a je vyborný v prevencii proti demineralizácií kostí a pre celkovú odolnosť imunitného systému, ovplyvňuje zápalové a hormonálnej odozvy organizmu. Zohráva preto významnú úlohu v prevencii a liečbe osteoporózy a osteoartritídy
Skladovanie lieskových orieškov
Nelúpané a lúpané celé lieskové orechy skladujte v suchom, chladnom a vetranom prostredí. Majú tendenciu plesnivieť. Nasekané a namleté príliš dlho nevydrží, kontrolujte vždy ich trvanlivosť a po otvorení skladujte v mrazničke.
Z mojej skúsenosti je ich dobré skladovať nevylúskané vydržia aj viac ako rok, no keď lieskové orechy vylúskam ich hneď aj použijem.Po vylúskaní oriešok začne žltnúť.
Ako využiť lieskové oriešky v kuchyni
Lieskové orechy sa používajú v teplej i studenej kuchyni – surové, pražené, lúpané, nelúpané, mleté alebo nasekané. Pridávajú sa hlavne do sladkých jedál, čokolád, koláčov ochutených múčnikov, tort, müsli, ovsených kaší . Môžu sa nakladať do medu alebo sa z nich dá pripraviť orechové mlieko či maslo. Výborné sú tiež pražené a osolené.