Topinambur nenaťahuje z pôdy žiadne škodliviny, napomáha tráveniu, upravuje hladinu cukru v krvi a je vhodná pre celiatikov, pretože neobsahuje žiaden lepok. Viac o tejto zdravej potravine si môžete prečítať v nasledujúcom článku.
Z histórie…
Topinambur pochádza zo Severnej Ameriky, kde aj v súčasnosti v blízkosti Veľkých jazier divé odrody topinambura zaberajú veľké plochy. V roku 1612, kedy bolo v krajine príliš sucho a vplyvom takéhoto počasia nastal hlad, ľudia konzumovali hľuzy topinamburu, ktorý im pomohol prežiť.
Do Európy, Francúzska, priviezli rastlinu francúzski námorníci v roku 1605. Pomenovanie topinambur vznikol podľa indiánskeho kmeňa Tupinamba.
Pre jej liečivé účinky a vynikajúcu chuť sa topinambur začal postupne rozširovať.
Topinambur učinky pre naše zdravie
- Topinambur obsahuje inulín, kremík, vlákninu, množstvo vitamínov (C, B1, B2..), pektínové látky, aminokyseliny.
- topinambur pomáha pri reumatizme, osteoporóze, opuchoch
- reguluje krvný tlak a tráviaci systém
- pomáha chrániť pečeň a obličky
- uvádza činnosť žlčníka do harmónie s ostatnými orgánmi. topinambur má tiež preukázateľný protiastmaticky účinok.
- topinambur je skvelý aj pre chudnutie, pomáha detoxikovať, vylučuje z tela množstvo toxických a odpadových látok a má veľmi nízky glykemický index
- podporuje imunitu
- pôsobí antistresovo
- zvyšuje schopnosť koncentrácie
- telu dodáva energiu
- je skvelým podporným prostriedkom pri cukrovke, pretože obsahuje až 8% inulínu.
Na inulín by si mali dať pozor ľudia s nízkou znášanlivosťou voči inulínu, kedy konzumácia topinamburu môže spôsobovať nadmernú plynatosť.
Pozitívny účinok inulínu spočíva v jeho minimálnom ovplyvnenie glykémie a v tom, že nezvyšuje nároky na sekréciu inzulínu.Napomáha rozmnoženiu užitočných črevných baktérií rodu Bifidus.
Topinambur v kuchyni
Surová šťava z topinamburu je najlepšou voľbou čo sa týka uchovania topinamburových enzýmov, vitamínov, minerálov a ostatných. Šťava z topinamburu sa ľahko a rýchlo trávi a môže sa kombinovať so šťavou spolu s červenou repou, petržlenom, jablkom, jahodami či inou zeleninou alebo ovocím. Šťavy si pripravíme iba toľko, koľko vieme, že vypijeme naraz a najlepšie je šťavu nalievať do sklenených, porcelánových či smaltovaných nádob, pretože je veľmi citlivá na styk s kovom.
Tepelná úprava topinamburu je jednoduchá, pretože sa pripravujú podobne ako klasické zemiaky. Ak chcete topinambury variť v šupke, najprv ich poriadne odrhnite kefkou. Alebo ich môžete ošúpať tak ako zemiaky. Topinambur môžeme pripraviť na pare, dusené, ako hranolky, uvariť na kašu, vhodné sú aj na prípravu placiek a podobne.
V Slovenskej republike je zakázané dovážať, držať, pestovať, rozmnožovať, obchodovať s nimi, ako aj s ich časťami alebo výrobkami z nich, ktoré by mohli spôsobiť samovoľné rozšírenie invázneho druhu. (čo je trochu škoda…)
Ľahká diétne jedlá z topinambúr sú mimoriadne vhodné pre deti, seniorov, rekonvalescentov po prekonaných chorobách, ale aj ako pravidelná diétne zložka
Recepty z topinambururu
Francúzsky šalát s topinamburom
Potrebujeme:
- 500 gramov topinambúr
- 30 dkg mrkvy
- 10 dkg sterilizovaného hrášku
- 15 dkg uhoriek, 15 dkg jabĺk
- na dochutenie morská soľ
- mleté čierne korenie a horčica.
Postup je jednoduchý – všetky suroviny očistíme a nakrájame ľubovoľne podľa vlastných predstáv, ochutíme soľou, korením a horčicou. Ozdobíme bylinkami a podávame s celozrrnou bagetkou.
Topinambury s paradajkami po tepelnej úprave
Potrebujeme:
- 500 g paradajok
- 500 g na kocky nakrájaných topinambúr
- 50 g masla
- 1 cibuľu nakrájanú na kocky
- 2 strúčiky jemne posekaného cesnaku
- 1 lyžička sekanej bazalky, soľ, mleté čierne korenie a 1 lyžice pokrájané petržlenovej vňate na posypanie.
Postup na prípravu: Najskôr si pripravíme paradajky, ktoré vložíme na chvíľu do horúcej vody a po vybratí necháme vychladnúť. V hrnci si rozpustíme maslo, pridáme nakrájanú cibuľu, cesnak, bazalku a všetko spolu opražíme. Potom pridáme na kocky nakrájané topinambury, premiešame a dusíme na miernom ohni.
Vychladnuté paradajky ošúpeme, trochu rozmelníme vidličkou, pridáme k topinamburom a zamiešame.
Nakoniec dochutíme mletým čiernym korením a soľou. Ešte asi 10 minút podusíme vo vlastnej šťave na veľmi miernom ohni. Tip na servírovanie: jedlo servírujte do hlbokého taniera a posypte posekanou petržlenovou vňaťou.
Placky z topinambur
Potrebujeme: množstvo závisí od množstva pripravených placiek:
Topinambury, hladká múka, maslo, cesnak, olej, soľ, korenie.
Topinambury si očistíme a dáme variť do mierne osolenej vody. Po uvarení necháme vychladnúť a pomelieme na mäsovom mlynčeku, premiešame s múkou, dochutíme soľou a korením.
Tvoríme menšie placky, ktoré obalíme v múke a opekáme na oleji, prípadne aj nasucho. Sypeme pažítkou, prípadne inými bylinkami, strúhaným chrenom. Podávame so šalátom a pečivom.
Ďalšie názvy pre topinambur: jeruzalemský artičok, sladký zemiak, židovský zemiak, slnečnica hľúznatá.