Ananás patrí medzi tropické ovocie, ktoré obsahuje veľa vitamínu A a C, vlákniny, mangánu, draslíka, vápnika, fosforu už menej ale aj tak priaznivé účinky ananásu na zdravie pomáhajú vo veľkom množstve na zdravie človeka.
Ananás pochádza zo slova Ananas comosus. Dostal názov pre jeho podobnosť s borovicovou šiškou v Južnej Amerike.
Liečivé účinky ananásu:
Ananás obsahuje veľa antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom v tele a tým aj bránia poškodeniu buniek, chránia pred chorobami, napríklad pri ateroskleróze, artritíde, rakovine, ochoreniach srdca, posilňuje imunitu, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje trávenie a tým pôsobí aj na chudnutie .
Konzumovanie ananásu taktiež pomáha zdravým kostiam, posilňuje ďasná, pomáha pri vysokom krvnom tlaku, pôsobí rakovinotvorne, má protizápalové účinky a tiež je účinný pri liečbe bolesti v krku, dnu a opuchy. Pomáha pri katare dýchacích ciest a ničí niektoré črevné parazity, ako sú pásomnice. Beta – karotén obsiahnutý v ananáse posilňuje zrak.
Ananás sa odporúča aj tehotným ženám, ktoré pociťujú nevoľnosť v tehotenstve.
Recept na zdravý ananásový smoothie nájdete tu: ananásové smoothie
Hodnota ananásu na 100 gramov
voda 86 g
proteín 0.54
Tuky 0.12 g
Sacharidy 13.12 g
Vláknina 1.4 g
Cukry celkom 9.85 g
sacharóza 9.85 g
Glukóza (dextróza) 5.99 g
fruktóza 1.73 g
vitamín C, celková kyselina askorbová 47.8 mg
Vitamín A
Beta – karotén
Pestovanie ananásu:
Na pestovanie ananásu je potrebný čas, trpezlivosť a samozrejme vedomosti týkajúce sa správneho sadenia ananásu. Práce sa však zväčša vykonávajú ručne.
Ananás sa pestuje na rozsiahlych pláňach ostrova a okolí pohoria. Ananásu sa darí v teplých krajinách, väčšinou kde denné teploty sú v rozmedzí 70 až 85 stupňov Celzia s chladnými nočnými teplotami.
Pestuje sa po celý rok . Ak chcete pripraviť pole pre pestovanie , pôda musí byť pokrytá čiernym plastovým kompostom, ktorý pomáha držať vlhkosť, reguluje buriny a škodcov , a ohrieva pôdu na rast koreňov. A výsadba môže začať. Každý ananás je posadený ručne, väčšinou sa sadí zelený, listový vršok ananásu, t.j. koruna ananásu. Výsadkári použijú rýľ
na prepichnutie plastového kompostu, vykopú plytkú dieru a následne umiestnia korunku do otvoru na pravej strane hore . Na zavlažovanie polí sa používa rúrka, ktorá je umiestnená medzi novovysadené rady ananásov. Ananás hnoja s kvapalnou zmesou dusíka a železa, postrekom priamo na rastliny .Rastliny potrebujú výživu , svetlo a vodu rast.
Spracované ananásy sú konzumované po celom svete a spracovateľský priemysel sa snaží o udržanie nutričnej kvality ananásu. Preto aj z obchodu dostanete ananás v zdravej a výživnej forme. Nespotrebovaný ananás sa využije k produkcii metánu, krmiva pre zvieratá, fenoly a bromelain.
Ananás sa výborne hodí k bravčovému mäsu, hydine, morským plodom a iným sladko-kyslým jedlám. Samozrejme, nezabudnime ani na sladké dezerty, či ananásové koláče.