Ananás pre zdravie

ananás pre zdravieAnanás patrí medzi tropické ovocie, ktoré obsahuje veľa vitamínu A a C, vlákniny, mangánu, draslíka, vápnika, fosforu už menej ale aj tak priaznivé účinky ananásu na zdravie pomáhajú vo veľkom množstve na zdravie človeka.

Ananás pochádza zo slova Ananas comosus.  Dostal názov pre jeho podobnosť s borovicovou šiškou v Južnej Amerike.

Liečivé účinky ananásu:

Ananás obsahuje veľa antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom v tele a tým aj bránia poškodeniu buniek, chránia pred chorobami, napríklad pri ateroskleróze, artritíde, rakovine, ochoreniach srdca, posilňuje imunitu, znižuje hladinu cholesterolu v krvi,  podporuje trávenie a tým pôsobí aj na chudnutie .

Konzumovanie ananásu taktiež pomáha zdravým kostiam, posilňuje ďasná, pomáha pri vysokom krvnom tlaku, pôsobí rakovinotvorne, má protizápalové účinky  a tiež je účinný pri liečbe bolesti v krku, dnu a opuchy. Pomáha pri katare dýchacích ciest a  ničí niektoré črevné parazity, ako sú pásomnice. Beta – karotén obsiahnutý v ananáse  posilňuje zrak.účinky ananásu

Ananás sa odporúča aj tehotným ženám, ktoré pociťujú nevoľnosť v tehotenstve.

Recept na zdravý ananásový smoothie nájdete tu: ananásové smoothie

 

Hodnota ananásu na 100 gramov  

voda 86 g

proteín 0.54

Tuky 0.12 g

Sacharidy 13.12 g

Vláknina 1.4 g

Cukry celkom 9.85 g

sacharóza 9.85 g

Glukóza (dextróza) 5.99 g

fruktóza 1.73 g

vitamín C, celková kyselina askorbová 47.8 mg

Vitamín A

Beta – karotén

Pestovanie ananásu: 

Na pestovanie ananásu je potrebný čas, trpezlivosť a samozrejme vedomosti týkajúce sa správneho sadenia ananásu. Práce sa však zväčša vykonávajú ručne.

Ananás sa pestuje na rozsiahlych pláňach ostrova a okolí pohoria. Ananásu sa darí v teplých krajinách, väčšinou kde denné teploty sú v rozmedzí 70 až 85 stupňov Celzia s chladnými nočnými teplotami.

baby ananás
baby ananás

Pestuje sa po celý rok . Ak chcete pripraviť pole pre pestovanie , pôda musí byť pokrytá čiernym plastovým kompostom, ktorý pomáha držať vlhkosť, reguluje buriny a škodcov , a ohrieva pôdu na rast koreňov. A výsadba môže začať. Každý ananás je posadený ručne, väčšinou sa sadí zelený, listový vršok ananásu, t.j. koruna ananásu. Výsadkári použijú rýľ

na prepichnutie plastového kompostu, vykopú plytkú dieru a následne umiestnia korunku do otvoru na pravej strane hore . Na zavlažovanie polí sa používa rúrka, ktorá je umiestnená medzi novovysadené rady ananásov. Ananás hnoja s kvapalnou zmesou dusíka a železa, postrekom priamo na rastliny .Rastliny potrebujú výživu , svetlo a vodu rast.

Spracované ananásy sú konzumované po celom svete a spracovateľský priemysel sa ananás pre zdraviesnaží o udržanie nutričnej kvality ananásu. Preto aj z obchodu dostanete ananás v zdravej a výživnej forme. Nespotrebovaný ananás sa využije k produkcii metánu, krmiva pre zvieratá, fenoly a bromelain.

Ananás sa výborne hodí k  bravčovému mäsu, hydine, morským plodom a iným sladko-kyslým jedlám. Samozrejme, nezabudnime ani na sladké dezerty, či ananásové koláče.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


× sedem = 56