Pred konzumáciou musíme špargľu olúpať , najlepšie škrabkou na zemiaky a drevnaté konce dobre očistiť
Šupku očistím od špičky smerom nadol, dávam pozor aby sa mi nelámali. Odstránené šupky sú dobré na sušenie a do polievky. Špargľa sa môže konzumovať aj čerstvá , varená je však chutnejšia.
Recept na varenú špargľu
Je to asi najznámejší resp najrozšírenejší šparglový recept.
Začneme tak, že šparglu očistím a opláchnem vodou, potom zoberiem nitku a vložím do vriacej vody. Pridám štipku soli a cukru , nechám variť 20 minút.
Špargľová polievka recept
Špargľa , 1 dl mlieka, 1 dl smotany na šľahanie , 1 žĺtok , worcestrová omáčka , 1 lyžica hladkej múky , šťava z 1 / 2 citróna , vegeta
Špargľu znovu očistím, ale tentorát pokrájam na malé kúsky a dám variť v mierne osolenej a v cukrovej vode s citr.šťávou asi 20 minút, tak ako v prvom recepte . Zmiešam mlieko s smotanou , múkou a žĺtkom . Túto kašičku vlejem do vývaru zo špargle . Dochutím worcestrovou omáčkou a vegetou .
Skladovanie špargle
Špargľu skladujem vo vlhkej utierke alebo v papieri, aby držala svoju vlhkosť pri teplote okolo 5 st.C. max 7 dní (do chladničky) . Šparglu, ak chcem dlhšie skladovať, tak ju zakonzervujem. Ak by som nedala špargľu do chladničky, mala by som ju zjesť do 3 dní . Treba si dať pozor a čerstvú špargľu nezmraziť, iba uvarenú .