Zelený hrášok mám veľmi rada. V júnových dňoch si na ňom pochutnávam. Okrem toho, že celkom dobre zasýti má pozitívne účinky na ľudský o organizmus.
Hrach je známy už po celé storočia. Najskôr sa pestoval iba z malými bobuľkami, začiatkom prvého tisícročia si ho obľúbili Rimania, no ako nezrelý so zelenými bobuľkami ho začali konzumovať Holanďania. No skutočný pôvod hrachu treba hladať v Číne. Z nej sa rozšíril do Indie, na Blízky východ a do Európy. Okolo roku 8000 pred n.l. ho ľudia pestovali na Cypruse.
Aké má hrach blahodárne účinky ?
- Hrach má výrazne omladzujúce účinky , vďaka jedinečnej kombinácii horčíka a nukleových kyselin.
- Prečistuje tráviacu sústavu (obsahuje vlákninu ) a má detoxikačné účinky.
- Dodá množstvo energie a dostatočne zasýti . Je preto vhodný hlavne pre fyzicky pracujúcich ľudí, športovcov – k tomu sa ešte dostaneme.
- Podporuje správne fungovanie nervovej sústavy a srdca. Hrášok by mali konzumovať pacienti, ktorí majú slabé srdce, chlopňové chyby, kardiomyopatiu (ochorenie srdcového svalu sprevádzané poruchou srdcovej funkcie) alebo ischemickú chorobu srdca , účinne znižuje vysoký cholesterol
- Má blahodárne účinky na nechty a vlasy ,
- Ak chceš mať dobrý zrak tak prospieva pravidelná konzumácia tejto strukoviny .
- Jediný negatívny účinok tejto zdravej rastliny je všetkým známe – nadúvanie a plynatosť po jeho zjedení hlavne v podobe uvarenej kaše. Aj to sa dá ale ľahko zmeniť a to použitím vhodného korenia pri jeho príprave.
Nutričné hodnoty hrachu
V 100g hrachu sa nachádza: 5g bielkovin, 15 g sacharidov a 5 g vlákniny.
Túto potravinu vyhľadávajú najmä športovci práve pre vysoký obsah bielkovín , ktoré sú sice neplnohodnotné, ale v kombinácii s obilninami sa vyskladá kompletná bielkovina. Hrach je veľmi vhodná potrava pre tehotné a dojčiace ženy. Je bohatý aj na kyselinu listovú, ktorá pôsobí preventívne pri vývoji nervovej sústavy plodu.
Vitamíny obsiahnuté v hrachu : vitamin B1 vitamín B2 , vitamín B3 , vitamin B6 ,vitamín B9 ,vitamín C.
Minerály obsiahnuté v hrachu: Draslík , Fosfor ,Hořčík ,Sodík ,Vápnik, Zinok, Železo.
Hrach obsahuje až 50 % globulinov (legumin a vicilin).
Hrach a bielkoviny
Hrach využívajú hlavne športovci pre obsah bielkovín – pozri si tiež rastliny bohaté na bielkoviny .Je rozdiel v obsahu v bielkovín medzi čerstvým hrachom a skladovaným ktorý kupujem v obchode čerstvý hrach obsahuje 5-6 gramov a skladovaný 20-25 gramov, tiež ho radi konzumujú vegetariáni ktorým dodá veľa energie. Je preto vhodné hrach konzumovať v aktívnej alebo pred aktívnou časťou dňa.
Glykemická hodnota hrachu je medzi 30-50 záleží či je uvarený (varením glykemický index stúpa). Sacharidy ktoré obsahuje sú dobrým zdrojom okamžitej energie. Je dobré zjesť hrášok po tréningu , vtedy sa dobre doplní glykogén.
Zaujímalo by Vás: