Orechy pre zdravie, prečo sú vhodné aj pre mužov a ako poraziť chuť na sladké

vlasske_orechy_pre_zdravieOrechy  pomáhajú v boji proti stresu, obsahujú veľké množstvo  vlákniny , antioxidantov a nenasýtených mastných kyselín, najmä kyseliny alfa – linolénovej , omega – 3 mastné kyseliny. Orechy majú liečivé účinky pre náš organizmus a bojujú nie len proti stresu. Prečo sú orechy dôležité pre naše zdravie si môžete prečítať v tomto článku:

Najčastejšie sa u nás konzumujú vlašské orechy. Už starí rimania ich považovali za omladzujúci prostriedok. Obsahujú síce až 70 percent tuku, ale ide tu predovšetkým o zdravé tuky, polynenasýtené mastné kyseliny, omega-3 mastných kyseliny, ktoré majú ochranný efekt. Obsahujú veľké množstvo horčíka, železa, zinku, draslíka, medi či selénu, ale aj vitamínov E a A. Čím sú čerstvejšie, tým je obsah vitamínov vyšší.

vlasske_orechy_pre_zdravie

O orechoch ako sú dôležité pre naše zdravie, že podporujú chudnutie  a sú dôležité pre našu výživu si môžete prečítať tu:

VLAŠSKÉ ORECHY PRE NAŠE ZDRAVIE, VÝŽIVU A CHUDNUTIE

 

Orechy sú dôležité nie len pre naše telo ale odporúčajú sa orechy aj tým, ktorý chcú mať krásne zdravé a lesklé vlasy. Konzumácia orechov pomáha navrátiť vašim vlasom lesk a vitalitu vďaka vitamínu B7, ktorý orechy obsahujú. Je zbytočné prepchávať sa rôznymi tabletkami podporujúcich lesk a krásu našich vlasov, keď všetko závisí od našej výživy a tabletkami si len zbytočne zaťažujete pečeň.

Treba spomenúť aj to, že orechy sú zdravé  a pomáhajú aj našim nechtom a pokožke.

Ako ešte pomáha konzumácia orechov pre naše zdravie?

 • ochraňujú cievy a srdce
 • znižujú cholesterol a riziko vzniku mozgovej mŕtvice
 • znižujú hladinu celkového a „zlého“ LDL cholesterolu, bez negatívneho vplyvu na „dobrý“ HDL cholesterol
 • protirakovinový a antioxidačný účinok
 • anti-diabetický účinok: štúdia z Harvardu preukázala, že ženy konzumujúce orechy 5-krát týždenne (1 dávka cca 30 g), majú o 27% nižšie riziko vzniku cukrovky 2.typu
 • podporujú činnosť a výkonnosť nervového systému
 • podporujú výkonnosť imunitného systému
 • podporujú tvorbu krvi
 • zabraňujeme si vypadávaniu vlasov
 • pomáhajú pri depresii a strese
 • dodávajú vitalitu a energiu
 • podporujú dobrý spánok

prečo_jesť_orechy

 

 

 

Orechy pre mužov, v čom sú dobré?

Pravidelná konzumácia orechov u mužov podľa štúdie hovorí, že ak muži jedia trochu orechov každý deň počas 12 týždňov, výrazným spôsobom sa starajú o tvár, ale aj vitalitu svojich spermií. Vo všetkom majú prsty zrejme mastné kyseliny.

Odborníci robili test na 117 mužov. Všetci boli vo veku od 20 do 35 rokov, ktorých rozdelili do dvoch skupín. 1. skupina dostávala každý deň 175 gramov vlašských orechov. 2. skupina nedostávala žiadne orechy. Všetci sa ale stravovali úplne bežným spôsobom, aj prvá, aj druhá skupina a nič vo svojich zvykoch nemenili. Ukázalo sa, že skupina, ktorá jedla orechy, sa postarala o vitalitu svojich spermií, zatiaľ čo druhá skupina im na životnosti veľmi nepridala.

Chuť na sladké možno poraziť orechmi

Ak aj vy máte práve tú slabú chvíľku kedy potrebujete siahnuť po čokoláde po ktorej sa vám slinky zbiehajú, no nechcete si pokaziť štíhlu líniu, respektíve pribrať, potom je vhodným riešením dopriať si orechy v mede. Pozor však na množstvo, za deň postačí maximálne 2 krát za deň, najlepšie pred jedlom, ktoré bude obsahovať zeleninu a bielkoviny.

Druhou možnosťou je ak máte neprekonateľnú chuť na sladké, doprajte si  čerstvé orechy tesne pred sladkým jedlom . Tie spomalia vyprázdňovanie žalúdka a vy zo sladkostí tak rýchlo nepriberiete, pokiaľ to nebudete preháňať, avšak je to vždy lepšie ako sa prepchať čokoládou.

orechy su zdrave, výživa pre vlasy

Kde je najlepšie skladovať orechy?

Ak aj vy ste si urobili zásobu olúpaných vlašských orechov či ste si kúpili väčšie množstvo v obchode, ktoré ihneď neskonzumujete, potom je potrebné orechy skladovať  v chladničke, ideálne vo vzduchotesnej nádobe a vždy pred použitím ich skontrolovať či nechytili pleseň.

Ako spoznáme že orechy sú nevhodné na konzum:

 1. orechy nesmú byť bodkované, ani zvráskavené (znak staroby a plesne)
 2. orechy nesmú byť zafarbené miestami na žlto (tuk oxidoval)
 3. orechy nesmú vyzerať ako keby boli „neónkové“ – priesvitné)
 4. orechy dostupné v supermarketoch sú veľmi zlej kvality (napr. kešu, vlašské orechy a iné)
 5. všetky tie orechy, ktoré sa nepredávajú v šupke sú pravdepodobne na 80% pokazené, treba dôkladne pri kúpe pozerať čo kupujete
 6. nekupujte si orechy v čokoláde, pretože tieto orechy sú vždy pokazené. Táto kombinácia: cukor + starý tuk, je „smrteľná„, aj keď fyziologicky vyváženejšia ako bez nich
 7. orechy si vyberajte so šupkou (napr. mandle) a tie orechy, ktoré majú šupku odlúpnutú sú väčšinou zožltnuté práve na tomto mieste, čo je známka toho, že tuk na tomto mieste už oxiduje, preto sa neodporúča takýto orech jesť
 8. pozor, aj čerstvo vylúpnuté orechy môžu byť pokazené, najčastejšie ide o tie orechy, ktorých škrupina bola poškodená a prenikal do nej vzduch (posledná fáza, kedy orech a jeho tuk je najviac pokazený je, keď je už úplne čierny a zošúverený)
Biostrava tip

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


šesť + = 10