Petržlen a jeho využitie nielen v kuchyni

zdravy petrzlen, co obsahuje, maskaMnoho ľudí si myslí, že petržlen nemá žiadne užitočné vlastnosti. Dokonca ho do polievok pridávajú len pre chuť a nakoniec ho s polievky vyhodia. Každý si určite radšej na tanier naberie mrkvu, no pritom je plný vitamínov a využijete ho nielen pri konzumovaní ale aj v kozmetike

Odkiaě pochádza, kedy kvitne, využitie:

Petržlen pochádza s východného Stredomoria a odtiaľ sa rozšíril do celej Európy. Patrí do čeľade mrkvovitých.
 
Petržlen je dvojročná záhradná rastlina. V prvom roku má žltobiely kužeľovitý koreň a dosahujú výšku 30cm. V druhom roku vyrastie v strede rastliny 70-80 cm vysoký rozvetvený výhonok s drobnými žltobielymi alebo zelenobielymi kvietkami. Petržlen má množstvo odrôd. Hladké lístky majú najvýraznejšiu chuť, kučeravé sa používajú na zdobenie jedál.
Petržlen kvitne v júni a v júli. Zbiera sa koreň, plod aj vňať.

Obsahové látky petržlena

Petržlen obsahuje prchavý olej, sliz, vitamíny A, B a C, flavonoidy, silice, mastný olej, minerálne soli, cukor, karotenoidy, vápnik,horčík, železo, meď a draslík.

Vlastnosti a využitie petržlena

Petržlen má močopudné vlastnosti (diuretikum), koreň podporuje potenie, semená stimulujú sťahovanie svalov maternice. Taktiež uvoľňuje kŕčovité stiahnutie hladkého svalstva. Používa sa tiež proti nadúvaniu a slúži ako prostriedok upravujúci činnosť žalúdka a podporuje trávenie. Petržlen patrí aj medzi afrodiziaka,teda podporuje pohlavný pud.
Listy, koreň a semená sú vhodné na liečenie. Odvar z listov, vylisovaná šťava a zápar majú čistiace a močopudné účinky, zmierňujú bolesti brucha a  upravujú menštruáciu. Z listov pripravený zábal na prsník obnoví dojčiacim mamičkám tvorbu mlieka. Je účinný aj na odreniny a uštipnutia hmyzom. Šťava z listov vybieli pehy na pokožke.
Keďže petržlen má aj preháňací účinok a pôsobí proti plynatosti, stačí pred jedlom prehltnúť 0,5-1 gram semien.
Taktiež sa petržlen používa pri ochoreniach obličiek, obličkových kameöch, zápale močových ciest, pri poruche krvného obehu, pri hromadení sa vody v tele a iných.
zdravy petrzlen, co obsahuje, maska
V ľudovom liečiteľstve sa petržlen využíva na povzbudenie chuti do jedla, pri horúčke.pri zápale prostaty, pri poruchách menštruácie, pri črevných kolikách, pri chorobách dýchacích ciest, ale aj ako krvčistiaci prostriedok.
Z vonku sa používa na podporu rastu vlasov, na rany a opuchy a proti kožným parazitom.
Semená petržlena obsahujú látku apiol, ktorá môže byť vo vysokých dávkach toxická. Apiol podporuje maternicové sťahy. V Rusku sa používa prípravok s názvom Supetín, ktorý obsahuje 85% petržlenovej šťavy a používajú ho k vyvolaniu maternicových sťahov pri pôrode. Vysoké dávky apiolu sa používaju k vyvolaniu potratu.
Čaj zo semien sa odporúča aj ľudom s vysokým krvným tlakom. Taktiež sa využíva aj do urologických čajov.

Pozor na predávkovanie petržlenom

Pri obvyklom užívaní je neškodný. Dávkovanie petržlenu treba presne dodržiavať, pretože môže vzniknuť predávkovanie. Pre svoje uvoľňujúce účinky na hladké svalstvo sa chorým na obličky, tehotným a dojčiacim matkám a tiež deťom jeho užívanie neodporúča.
 petrzlen masky krasna tvar biostrava

Využitie v kozmetike

Petržlen sa využíva nielen v liečiteľstve, ale ako som spomínala v úvode, využitie nájdete aj v kozmetike.
-čistenie parou:-vyrážky a póry na tváry roztiahneme naparovaním -do misky dáme zväzok petržlenovej vňate a zalejeme vriacou vodou.
 -na vyrážky si môžeme lokálne naniesť čerstvo vytlačenú šťavu.
-červené žilky:-každý 3 deň si na postihnuté miesta nanášame nadrobno posekaný petržlen, necháme 15 minút pôsobiť a zmyjeme teplou vodou.
 -petržlenová voda -necháme zväzok petržlenu odležať v studenej vode 4 hodiny- táto voda uvoľní pokožku a zmierni červené žilky na lícach a nose.
-maska na zjemnenie pokožky:-zmiešame 1PL nasekaného petržlenu, 200g tvarohu a 2Pl olivového oleja. Nanesieme na tvár a po 10 minútach umyjeme teplou vodou.
-zábal na krk:-proti jemným vráskam na krku.-zalejeme 2 hrste čerstvého petržlenu a 3/4l horúceho mlieka a necháme niekoľko minút odpočinúť. Potom do zmesi vložíme uterák a na 15 minút ho omotáme okolo krku.
článok napísala Kristínka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


dve − = 1