Každý sa snažíme udržať potraviny s čo najdlhšou dobou trvanlivosti a pokiaľ možno bez zápachu na iné jedlo. O tom, ako správne skladovať potraviny v chladničke si môžte prečítať v nasledujúcom článku: Skladovanie potravín v chladničke.
Najprv na úvod by som chcela zdôrazniť jednu dôležitú vec. Po dovarení jedál niekedy robievame chyby, že jedlo, ktoré sme si práve uvarili, sa nestihlo poriadne ani vychladnúť a mi ho už chceme uskladniť do chladničky, aby sa nám nepokazilo. Je potrebné nechať jedlo poriadne vychladnúť a až potom ho dať do chladničky. Inak si kazíme nie len životnosť našej chladničky, ktorá musí prepať na silnejšiu spotrebu ale kazíme si tým aj jedlo, ktoré bolo odložené v chladničke a mi sme pri neho dali napríklad teplý hrniec s polievkou. Blíži sa leto a vtedy aj dlhšie trvá, kým sa nám v hrnci na kuchynskej linke vychladí jedlo. Ak máte špajzu, potom je to to najlepšie čo môžte urobiť, prípadne si môžte dať teplý hrniec vychladnúť do pivničných priestorov. Avšak mi je jasné, že každý túto možnosť nemá, ale určite nespravíte správnu vec, keď teplý hrniec dáte do chladničky. Nechajte ho vychladnúť aspoň na izbovú teplotu.
Ďalším bodom je, že často si dávame do chladničky potraviny, ktoré tam nepatria. Chcú čo najdlhšie udržať už spomínanú dobu trvanlivosti, a tak si tam dajú rôzne ovocie, zeleninu, ako je napríklad paradajka, paprika, uhorka, dokonca aj rôzne druhy exotického ovocia. Ovocie a zelenina do chladničky nepatria. Nevravím, že mať v chlade takéto potraviny je na škodu, práve naopak. Treba ich mať na chladnom a tmavom mieste, ale tým miestom nemusí byť práve chladnička. Na slnku takéto potraviny zväčša ešte dozrievajú a preto, ak máte zeleninu, ovocie a podobne, ktoré potrebujú dozrieť, tie si kľudne dajte na nejaké slnečné miesto. No nie až na také prudké, aby ovocie rýchlo nezhnilo.
Ukážka zhnitého banánu na priamom slnku:
Aby ste si nemysleli že som taká neporiadna, to iba moja drahá polovička si zabudol doma desiatu a akosi mu asi ani banánik nechýbal dlhšiu dobu 🙂
Zásuvkové boxy. Načo sú?
V každej chladničke naspodu sú zásuvkové boxy, inak povedané šuplíky 🙂 Ak už len predsa potrebujete nejakú tú mrkvu, cibuľu či inú zeleninu uskladniť v chladničke, použite na ich uskladnenie zásuvkové boxy. Tieto boxy majú najvyššiu teplotu z celej chladničky a spotreba energie v týchto boxoch nie je vysoká, preto tam môže ísť spomínaná zelenina, prípadne také potraviny, ktoré si nevyžadujú chladné skladovanie.
Postupnosť potravín v chladničke. O čo ide?
V tomto bode si povieme niečo o tom, kde je najlepšie uskladniť niektoré druhy potravín. Asi netreba spomínať, kam patria vajíčka. Je pre nich určená samotná priehradka, avšak v niektorých chladničkách sa stáva, že priehradka je taká malá, že sa tam pomestí iba 6 vajíčok. Tak ako do tej našej. Keďže nás doma býva troška viac a navyše chováme sliepky, ktoré nám dávajú veľa vajíčok, tak ich nechávame v miske. V kartóne od vajíčok to síce nie je zlé, ale sem tam sa nám niekedy stalo, že kartón navlhol od chladničky, pretože tá sa nám troška kazila. Ale už je to v pohode 🙂 No istota ja istota a vajíčkam v miske sa nič nestane. Možno ich síce nechávať v tých umelých obaloch na vajíčka, ale podľa mňa miska je praktickejšia. Ešte spomeniem že mäso nepatrí medzi mliečne výrobky. Tie by mali byť uložené čo najďalej od seba.
Pleseň v chladničke? Jedlo radšej vyhoďte.
Ak objavíte na syre, otvorenom džeme alebo iných potravinách pleseň, radšej sa takýchto potravín zbavte. Vyhoďte ich do koša, pretože tá časť, ktorá sa Vám zdá byť na pohľad dobrá, môže byť taktiež napadnutá. Ide i o nebezpečné splodiny, ktoré v potravinách vytvára.
Aróma v chladničke môže veľmi zavážiť aj na chuti potravín. Pamätám si, ako som pred rokom piekla tortu a keďže bolo vtedy teplo, musela som ju čím najskôr dať do chladničky. Avšak sme tam mali aj iné, už navarené jedlá, taktiež aj skvelý uhorkový šalátik s cibuľkou, pri ktorom keď som otvorila chladničku, ho bolo cítiť až do obývačky 🙂 No ale pre moju tortu to nebolo správne riešenie, čo som spoznala aj na jej chuti. Taktiež aj vôňa syru môže zavážiť na chuti, alebo ryba.
Pokiaľ možno používajte na niektoré aromatické potraviny ako je napríklad syr, čo nakrájanú cibuľu do sáčkov, z ktorých je potrebné vytlačiť vzduch. Niekde na internete som čítala, že strúčiky cesnaku môžeme dať do skla a zaviečkovať, či je to naozaj dobré riešenie neviem, neskúšala som to, ale myslím si, že by to mohol byť dobrý nápad.
Skončená doba trvanlivosti v chladničke alebo poriadok v chladničke
Dobu trvanlivosti potravín uskladnených v chladničke by sme nemali zabúdať pozerať, aby sa nám pokazené jedlo zbytočne nechladilo a nedržali sme mu tým zbytočné miesto v chladničke. Aspoň raz, dva krát mesačne by sme si mali v chladničke spraviť poriadok, t.j skontrolovať dobu trvanlivosti potravín a chladničku aspoň trocha umyť. Najlepšie vlažnou vodou s octom. Aspoň tak ma to učila moja maminka. Navyše je tento spôsob s octom písaný aj na internete. Ten pôsobí ako dezinfekcia a aj napriek jeho zápachu, práve ocot neutralizuje pach z chladničky.
Veľký hrniec a málo jedla v ňom zbytočne berú energiu. Pokiaľ možno, jedlo v miske či hrnci sa snažme udržať v takom hrnci aký je pomer jedla. Čo to znamená? Ak mám napríklad 2 kúsky pečeného mäsa na veľkom pekáči, zbytočne plytvám miestom v chladničke a aj chladnička musí dávať potom väčší výkon. Preto si takéto jedlo dám do menšej nádoby. Doma to zvykneme robiť tak, že takéto mäsko si dám na tanier a zakryjem pokrievkou. Alebo ak mi zostalo približne na dve porcie polievky, prelejem si ich do dvoch tanierov a už len čakám, kedy naložené taniere zmiznú, keďže je to najlepší a najrýchlejší spôsob ostatných členov domácnosti, kedy si takto naservírované jedlo ohrejú v mikrovlnke. Viem, že ohrievanie v mikrovlnke nie je tým najlepším riešením, preto ju používame iba minimálne.
Ešte spomeniem posledný bod, ktorým je teplota v chladničke. Ak je teplota chladničky pre potraviny nízka,tie sa nám môžu rýchlejšie kaziť, plesnivieť a keď je zas vysoká, plytváme zbytočne energiou. Navyše ešte ak chodievame častejšie do chladničky, alebo držíme dlhšie dvierka chladničky otvorené, chladnička sa nám rýchlejšie kazí, pretože rýchlo „nasáva“ teplotu z kuchyne. Správna teplota chladničky by mala byť okolo 4 stupne Celzia a menej.
Čo by Vás mohlo ešte zaujímať: